Rolniku nie wypalaj traw! Za to grozi utrata dopłat i nie tylko
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniku nie wypalaj traw! Za to grozi utrata dopłat i nie tylko

17.03.2020autor: Magdalena Szymańska

Przypominamy rolnikom, iż podobnie, jak w poprzednich latach, wszystkich obowiązuje zakaz wypalania traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Za jego złamanie grożą: areszt, nagana, grzywna, więzienie bądź utrata dopłat. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie, w tym podpalacze, przypadkowe osoby oraz strażacy.

Wypalanie traw obniża wartość plonów

Naukowcy alarmują, iż wypalanie traw nie tylko w znacznym stopniu obniża wartość plonów ale także jest zabójczedla przyrody i niebezpieczne dla człowieka

Wbrew powszechnym opiniom, nieprowadzi ono do użyźnienia gleby. Podczas pożaru temperatura gleby podnosi się do ok. 1000°C., co skutkuje śmiercią żyjących w niej zwierząt, zniszczeniem warstwy próchnicy oraz mikroorganizmów odpowiadających za równowagę biologiczną. 

Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do plonów sprzed pożaru.

 

r e k l a m a

5 tys. złotych grzywny i do 10 lat więzienia za wypalanie traw

Zakaz wypalania traw określony został w ustawach o ochronie przyrody oraz o lasach. Za tego rodzaju wykroczenie Kodeks wykroczeń przewiduje karę aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynieść nawet 5 tys. złotych. 

Jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie zdrowia lub życia wielu osób albo mienia wielkich rozmiarów, wtedy jego sprawca podlega Kodeksowi karnego. Kodeks karny przewiduje za takie wykroczenie karę pozbawienia wolności od roku do 10 lat.

 

Za wypalanie traw rolnik może stracić część dopłat bezpośrednich

Zakaz wypalania gruntów rolnych to jeden z warunków, który zobowiązani są przestrzegać rolnicy ubiegający się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW. Brak ich przestrzegania może doprowadzić do zmniejszenia płatności o minimum 5%.

W sytuacji, gdy rolnikowi udowodni się, że wypalał trawy na którymkolwiek z posiadanych przez niego gruntów o tyle mogą być pomniejszonewszystkie jego płatności bezpośrednie.  Chodzi tutaj nie tylko ojednolitą płatność obszarowa ale także płatność:za zazielenienie, dla młodych rolników, dodatkową, dobrowolną związaną z produkcją. 

Z PROW natomiast rolnik może mieć obcięte: 

  • płatności rolnośrodowiskowe, 
  • płatność ekologiczną, 
  • płatność ONW, 
  • pomoc na zalesianie gruntów rolnych. 

W sytuacji, gdy rolnik świadomie wypala grunty rolne wówczas kara jest jeszcze bardziej dotkliwa. Całkowita kwota należnych mu płatności może być obniżona wtedy nawet o 25%. 
Natomiast wprzypadkachstwierdzenia rozległego i dotkliwego w skutkach wypalania traw czy torfowisk ARiMR może pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

 

dr Magdalena Szymańska
Fot. OSP Szamocin

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Będą ostrzejsze kary za wypalanie traw. Nawet 30 tys. złotych grzywny!

Michał Woś, minister środowiska zapowiedział zaostrzenie kar za wypalanie traw. Sama kara grzywny ma wzrosnąć aż 6-krotnie do 30 tys. złotych. Rolnik, któremu zostanie udowodnione wypalanie traw czy nieużytków może stracić dopłaty. Jakie jeszcze kary maja grozić za wypalanie?

czytaj więcej

Motocyklista wpadł na potężny ciągnik z rozrzutnikiem. Kierowca w stanie ciężkim zabrany przez LPR

Motocyklista z poważnymi obrażeniami ciała został śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zabrany do szpitala po tym, jak wjechał w tył rozrzutnika obornika. Wągrowieccy policjanci ustalają, jak doszło do tego wypadku.

czytaj więcej

Dopłaty do materiału siewnego – stawki znacznie niższe niż przed rokiem

Rząd przygotował rozporządzenie określające wysokość stawek dopłat do materiału siewnego zużytego przez rolników w 2019 roku. Będą one jednak znacznie niższe niż w poprzednim roku, mimo że na ten cel będzie przeznaczonych łącznie 75 mln złotych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)