Będą ostrzejsze kary za wypalanie traw. Nawet 30 tys. złotych grzywny!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Będą ostrzejsze kary za wypalanie traw. Nawet 30 tys. złotych grzywny!

29.04.2020autor: Paweł Mikos

Michał Woś, minister środowiska zapowiedział zaostrzenie kar za wypalanie traw. Sama kara grzywny ma wzrosnąć aż 6-krotnie do 30 tys. złotych. Rolnik, któremu zostanie udowodnione wypalanie traw czy nieużytków może stracić dopłaty. Jakie jeszcze kary maja grozić za wypalanie?

Będą ostrzejsze kary za wypalanie traw. Aż 6-krotnie wyższa grzywna!

– Ministerstwo Środowiska podjęło inicjatywę legislacyjną o radykalnym zaostrzeniu kar za wypalanie łąk – poinfrmował Michał Woś, minister środowiska.

Najważniejsza zmiana ma dotyczyć zmiany wysokości grzywny nakładanej na osobę odpowiedzialną za wypalanie – jej wysokość ma wzrosnąć aż 6-krotnie: 

  • z obecnych 5 tys. złotych kary, 
  • do nawet 30 tys. złotych kary.

Na dodatek podpalacza mógłby w ramach kary mieć zasądzone także wykonanie prac społecznych, które prowadziłyby do naprawienia krzywdy wyrządzonej podłożeniem ognia pod trawy. Jednym z takich działań miałoby być np. prace przy sadzeniu lasu. 

Minister Woś zapowiedział także zmianę procedury nakładania kary. Po zmianach prawa możliwe będzie nakładanie grzywny w drodze postępowania administracyjnego prowadzonego przez konserwatora przyrody.

 

r e k l a m a

Za wypalanie traw grozi już więzienie oraz utrata dopłat bezpośrednich przez rolnika

Należy także pamiętać, że obecnie w prawie określono, że jeśli w wyniku pożaru traw dojdzie do zagrożenia życia lub zdrowia ludzi albo zagrożenia mienia w wielkich rozmiarach np. budynków, to osoba odpowiedzialna za wywołanie pożaru może trafić do więzienia nawet na 10 lat.

Natomiast rolnik, który świadomie wypala grunty rolne może stracić nawet 20% dopłat bezpośrednich. Co więcej, jeśli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stwierdzi, że dany gospodarz uporczywie narusza zakaz wypalania traw, to może pozbawić rolnika całej kwoty dopłat bezpośrednich

 

Wypalanie traw obniżenie wartość użytkową gleby na kilka lat 

Cześć osób wypala trawy, ponieważ wierzy, że w ten sposób poprawi żyzność gleby, zniszczy chwasty oraz doprowadzi do zwiększenia pokosu. Jednak jak podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest to mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. 

– Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Wysoka temperatura niszczy roślinność, powoduje degradację gleby i stanowi poważne zagrożenie dla zwierząt – informują przedstawiciele GDOŚ.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

70-latek chciał spalić gałęzie, a podpalił sąsiadowi łąkę

Pod Rykami doszło do pożaru łąki. Ogień strawił znaczą część pastwiska. Jak się okazało, za pożar odpowiada 70-latek, który chciał tylko zrobić porządek ze starymi gałęziami. 

czytaj więcej

Ogromny pożar gospodarstwa pod Wągrowcem. W okolicy grasuje podpalacz?

Wielki pożar budynku gospodarczego w Pawłowie Skockim (woj. wielkopolskie). Chlewnia była pozbawiona zwierząt. Za to znajdowały się tam łatwopalne przedmioty. Oficjalna przyczyna pożaru nie jest znana. Mówi się, że mogło być to kolejne podłożenie ognia, do ktrórego doszło w okolicy.

czytaj więcej

Tragiczny finał wypalania trawy. W płomieniach ZGINĄŁ starszy mężczyzna

Wypalanie traw może skończyć się tragicznie. Do takiej sytuacji doszło na początku kwietnia. Straż pożarna w Goleszowie na Śląsku Cieszyńskim wyjechała gasić pożar trawy. Podczas dogaszania strażacy znaleźli zwłoki mężczyzny.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)