Rolnik chciał kupić nawozy przez internet. Stracił 84 tys. zł
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik chciał kupić nawozy przez internet. Stracił 84 tys. zł

27.03.2023autor: Michał Czubak

27-letni mężczyzna kolejną ofiarą internetowych oszustów. Młody rolnik chciał kupić nawozy przez internet – stracił 84 tys. złotych! Podpowiadamy, jak uniknąć oszustwa.

Ostrołęka. Rolnik oszukany na internetowej aukcji stracił 84 tys. zł

23 marca policja z Ostrołęki (woj. mazowieckie) przyjęła zawiadomienie o oszustwie internetowym. 27-latek chciał kupić nawozy o sporej wartości, a został z niczym. - 27-latek powiedział, że 17 marca bieżącego roku na popularnym portalu społecznościowym na grupie dotyczącej rolnictwa zainteresował się ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży nawozów za kwotę 84000 złotych - podaje kom. Tomasz Żerański z KMP Ostrołęka.

Rolnik dogadał szczegóły przez telefon i w poniedziałek, po uprzednim przelaniu pieniędzy na wskazane przez sprzedającego konto bankowe, miał odebrać towar.

- Niestety do chwili obecnej nie otrzymał zamówionych nawozów, ani też zwrotu gotówki, natomiast sprzedający przestał odbierać telefony - dodaje policjant.

r e k l a m a

Jak zminimalizować szansę na to by paść ofiarą oszustwa internetowego?

Oto kilka porad, które mogą pomóc Ci uniknąć oszustwa na internetowej aukcji:

  1. Zawsze warto przeczytać dokładnie opis przedmiotu i sprawdzić jego zdjęcia. Należy upewnić się, że dokładnie wiesz, co kupujesz, i że stan przedmiotu odpowiada temu, co zostało opisane i pokazane na zdjęciach.
  2. Sprawdź sprzedającego. Sprawdź oceny i komentarze innych kupujących i zwróć uwagę na pozytywne oraz negatywne opinie. Jeśli widzisz, że sprzedawca ma dużo negatywnych komentarzy, zastanów się, czy chcesz kupować od niego.
  3. Nie daj się ponieść emocjom. Nie rzucaj się na pierwszą ofertę, która Ci się spodoba. Przeglądaj oferty spokojnie i porównuj ceny, zanim podejmiesz decyzję.
  4. Uważaj na niezwykle niskie ceny. Jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, żeby była prawdziwa, może to być oszustwo.
  5. Pamiętaj, żeby zawsze korzystać z bezpiecznych metod płatności, takich jak karty kredytowe lub systemy płatności internetowych. Unikaj wysyłania pieniędzy przez Western Union lub MoneyGram, ponieważ nie oferują one żadnej ochrony przed oszustwem.
  6. Bądź ostrożny przy zakupach od sprzedawców z zagranicy, szczególnie z krajów, które słyną z oszustw internetowych.
  7. Nie udostępniaj swoich danych osobowych i finansowych, takich jak numer konta bankowego czy numer karty kredytowej, jeśli nie jest to konieczne do dokonania transakcji.
  8. Jeśli jesteś wątpliwości, zapytaj sprzedającego o dodatkowe informacje lub poproś o więcej zdjęć przedmiotu.

Pamiętaj, że uwaga i ostrożność są kluczowe przy zakupach online, a wykonywanie kilku prostych kroków może pomóc Ci uniknąć oszustw na internetowych aukcjach.

Michał Czubak
Fot. arch. red.

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym jest RENURE – zamiennik dla nawozów chemicznych? Jakie są kryteria?

Hodowla zwierząt w Europie wykazuje ogólną tendencją do intensyfikacji produkcji i w efekcie zmaga się z nadmiarem produkcji obornika lub gnojowicy oraz problemem bezpiecznego ich zagospodarowania. Duże ilości bioodpadów i obornika muszą być transportowane na znaczne odległości z regionów z nadwyżkami, do obszarów o dużym zapotrzebowaniu na składniki pokarmowe.

czytaj więcej

Kowalczyk i Wojciechowski obrzuceni jajami przez rolników z Oszukanej Wsi [FILM]

Rolnicy ze Stowarzyszenia „Oszukana wieś” podczas forum w Jasionce obrzucili jajami ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i komisarza Janusza Wojciechowskiego. Krzyczeli w ich kierunku "Judasze" i "Złodzieje".

czytaj więcej

Oszukany na Zetorze. Jak rolnik stracił 38 tys. zł

W ostatnim czasie doszło do kilku przypadków oszustw na rolników, którzy chcieli kupić ciągniki rolnicze przez internet. Jedną z ofiar takiego przekrętu był mieszkaniec powiatu lubelskiego, który znalazł ogłoszenie o sprzedaży ciągnika Zetor na jednym z portali społecznościowych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)