Rolnik aktywny, czyli walka o to, kto dostanie dopłaty bezpośrednie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik aktywny, czyli walka o to, kto dostanie dopłaty bezpośrednie

10.12.2022autor: Paweł Mikos

Zapytaliśmy Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa o to, jaka ostatecznie będzie definicja rolnika aktywnego i czy rzeczywiście dopłaty bezpośrednie trafią do rolników, którzy prowadzą gospodarstwo, a nie do „rolników z Marszałkowskiej”. Jakie widzi tu największe przeszkody?

PiS chce stworzyć Kodeks Rolny

W niedzielę 11 grudnia 2022 roku ma się odbyć konwencja Prawa i Sprawiedliwości poświęcona rolnictwu. Prawdopodobnie podczas tego spotkania zostanie zaprezentowany tzw. Kodeks Rolny, a w nim mają się znaleźć m.in. kwestię dotyczące podziału dopłat bezpośrednich i dotacji na rozwój gospodarstw. A to z kolei prowadzi do kwestii definicji rolnika aktywnego, bowiem dotacje unijne na rolnictwo powinny trafiać wyłącznie do takich osób.

r e k l a m a

Kowalczyk: problemem nie jest definicja rolnika aktywnego, ale egzekucja prawa

Redakcja Tygodnika Poradnika Rolniczego, przed kilkoma dniami rozmawiała z wicepremierem i ministrem rolnictwa, Henrykiem Kowalczykiem i zapytaliśmy go właśnie o to jak będzie ostatecznie wyglądać definicja rolnika aktywnego? Jak sprawić, żeby dopłaty bezpośrednie trafiały do rolników, którzy mają to gospodarstwo i produkują na rynek, a nie tylko do tak zwanych „rolników z Marszałkowskiej”?

Definicja rolnika aktywnego jest dyskutowano od wielu lat. Nikt do tej pory tego skutecznie nie rozwiązał, a właściwie rozwiązania prawne istnieją, bo dopłaty bezpośrednie może otrzymać wyłącznie rolnik, który uprawia ziemię, a nie jest tylko jej właścicielem – mówi Henryk Kowalczyk w rozmowie z TPR.

–  Natomiast egzekucja tych zapisów jest problematyczna, ponieważ umowy dzierżawy gruntów rolnych często nie są ani pisemnymi umowami, ani jawnymi. Generalnie są to te umowy „pod stołem” i poniekąd zarówno właściciele gruntów, jak i rolnicy użytkujący te grunty akceptują tego typu rozwiązanie. Z tego powodu kwestie odpowiedniego zdefiniowania aktywnego rolnika, choć jest oczywiście problemem, to jednak może łatwiejszym. Ale wyegzekwowanie tej definicji jest już bardzo trudne – podkreślił minister rolnictwa.

Jaka jest definicja rolnika aktywnego w Planie Strategicznym?

W projekcie Krajowego Planu Strategicznego, który ma wprowadzać założenia Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce przewidziano, że za rolnika aktywnego uznawana będzie osoba, która:

  • w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) wskazała  działalność rolnicza jako główna, lub
  • dokumenty z KRS lub REGON potwierdzą, że wykonywana działalność rolnicza stanowi główną działalność gospodarczą, lub
  • udokumentuje, że przychód z działalności rolniczej stanowi co najmniej 1/3 całego przychodu w gospodarstwie, lub
  • udokumentuje, że roczna kwota dopłat bezpośrednich wynosi co najmniej 5% całości przychodów z działalności pozarolniczej

Jednak resort rolnictwa zaproponował także, aby za rolnika aktywnego z automatu uznać osoby, które za poprzedni rok otrzymał dopłaty bezpośrednie w kwocie do 5 tys. euro.

Obecne definicja rolnika aktywnego jest szkodliwa dla rolników?

O tym, że takie określenie wypacza ideę rolnika aktywnego wiele osób zwracało uwagę. Nawet Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich apelował do resortu rolnictwo o lepsze doprecyzowanie tego zagadnienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

 – Dla mnie rolnik aktywny zawodowo, to gospodarz, który produkuje na rynek – wskazuje Artur Balazs, były minister rolnictwa​. – Można tu dodatkowo określać wielkość tej produkcji czy regionu, bo w woj. zachodniopomorskim średnie gospodarstwa ma ponad 30 ha, a w Małopolsce to 3 do 5 ha. Uważam, że dopłaty i dotacje ze Wspólnej Polityki Rolnej powinny trafiać do rolników, którzy produkują na rynek. Kierowanie dopłat do wszystkich utrudnia rozwój gospodarstwom  produkcyjnym, które mogą spowodować spadek cen żywności – dodaje Balazs.

Nieco ponad 400 tys. aktywnych rolników

Z danych ARiMR wynika, że o dopłaty bezpośrednie za 2022 rok wnioski złożyło około 1,27 mln osób. Z kolei wnioski o dopłaty do nawozów także w 2022 roku złożyło 426 tys. rolników. Zatem to zaledwie 1/3 osób, które dostaną dopłaty bezpośrednie.

Myślę, że to pokazało faktyczną liczbę aktywnie prowadzonych gospodarstw – wskazuje Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. – Można oczywiście tłumaczyć, że niektórzy mieli zapas nawozów z zeszłego roku, że w tym gronie rolników, którzy nie złożyli wniosków były gospodarstwa ekologiczne, że rolnicy nie zdobyli duplikatów paragonów imiennych. Oceniam, że takich rolników, którzy z wymienionych przeze mnie przyczyn nie złożyli wniosków jest ok. 43 tysięcy, nie więcej - dodaje Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

A to oznaczałoby, że ok. 800-850 tys. osób pobiera jedynie dopłaty, ale nie prowadzi działalności rolniczej.

Definicja rolnika aktywnego w Kodeksie Rolnym PiS, a realne życie mogą się rozminąć

Ostatecznie to co PiS przyjmie w swoim kodeksie rolnym to jedno, a to co stanie się obowiązującym i egzekwowanym prawem to drugie. Bo jak zaznacza sam wicepremier Kowalczyk, problem nie jest w samym prawie, ale w jego odpowiednim stosowaniu i egzekwowaniu, także przez urzędników ARiMR.

Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

RPO ma pomysł jak ograniczyć nadużycia w odbiorze zwierząt przez eko-aktywistów?

Przepisy dotyczące interwencyjnego odbioru zwierząt należy zmienić, ale całkowite odebranie takiego prawa organizacjom pro-zwierzęcych jest niepotrzebne uważa Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Marcin Wiącek. Z kolei minister rolnictwa zapowiada, że szczegóły ustawy poznamy już za dwa miesiące.    

czytaj więcej

Byli ministrowie rolnictwa: KPS zatrzyma rozwój gospodarstw

Jan Krzysztof Ardanowski, Marek Sawicki oraz Artur Balazs, czyli byli ministrowie rolnictwa uważają, że Krajowy Plan Strategiczny zaniedbuje inwestycje w rolnictwie. Ma się tak dziać ze względu na znaczne przesunięcie środków z II filaru na rzecz dopłat bezpośrednich. Jak na te zarzuty odpowiada minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk?

czytaj więcej

Tylko rolnik aktywny otrzyma dopłaty bezpośrednie. Ale jego definicja będzie inna niż chcieli rolnicy

Ministerstwo rolnictwa wprowadziło szereg zmian w Krajowym Planie Strategicznym. Ale nie uwzględniło prawie żadnej modyfikacji zgłoszonej przez samorząd rolniczy. A przedstawiciele rolników postulowali m.in. o zmianę definicji aktywnego rolnika oraz o możliwość składania wniosków w wersji papierowej.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)