Byli ministrowie rolnictwa: KPS zatrzyma rozwój gospodarstw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Byli ministrowie rolnictwa: KPS zatrzyma rozwój gospodarstw

07.01.2023autor: Magdalena Szymańska

Jan Krzysztof Ardanowski, Marek Sawicki oraz Artur Balazs, czyli byli ministrowie rolnictwa uważają, że Krajowy Plan Strategiczny zaniedbuje inwestycje w rolnictwie. Ma się tak dziać ze względu na znaczne przesunięcie środków z II filaru na rzecz dopłat bezpośrednich. Jak na te zarzuty odpowiada minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk?

Kowalczyk: wsparcie państwa powinno trafiać do rolników uprawiających ziemię, tak jak z dopłatami do nawozów

Podczas spotkania z rolnikami w Poznaniu na VII Forum Rolników i Agrobiznesu zorganizowanym przez Top Agrar Polska, z ust wicepremiera Henryka Kowalczyka padło stwierdzenie, że resort chce ograniczać pomoc od państwa do faktycznych rolników, czyli takich, którzy uprawiają ziemię, a nie tylko są jej właścicielami. W przypadku płatności unijnych zależy mu na zintensyfikowaniu pomocy gospodarstwom o areale do 50 ha.

Temat klęskowej pomocy od państwa dla rolników wywołano przy okazji skarg rolników na system udzielania pomocy dla rodzin poszkodowanych przez tegoroczne klęski. Rolnicy narzekali na ciągłe zmiany przepisów w tym zakresie.

– Ten system jest ułomny, trzeba to jasno powiedzieć. Miał on chociaż częściowo zrekompensować straty rolnikom, a ze względu na to, że limit pomocy de minimis w tym roku jest na ukończeniu, trzeba było inaczej sformułować kryteria wsparcia. Niestety, ta próba została wykorzystana przez osoby, które nie mają nic wspólnego z prowadzeniem działalności rolniczej, stąd zdecydowaliśmy się na wprowadzenie ograniczeń. Szkoda, że nie zrobiliśmy tego od początku. To był błąd, przyjmuję krytykę rolników – tłumaczył w Poznaniu Henryk Kowalczyk.

Wicepremier mówił, że powraca problem z egzekwowaniem definicji tzw. aktywnego rolnika, który użytkuje ziemię.

Dopłaty do nawozów trafiły jednak do aktywnych rolników. I w taki sposób będziemy chcieli też ograniczać dostęp do innej pomocy. Dlatego w przypadku wsparcia dla rodzin wprowadzono obowiązek wykazania się sprzedażą z gospodarstwa – wyjaśniał wicepremier.

r e k l a m a

W KPS za mało pieniędzy na dotacje na rozwój gospodarstw

Podczas debaty byli ministrowie rolnictwa: Artur Balazs, Jan Krzysztof Ardanowski oraz Marek Sawicki zwracali uwagę, że Krajowy Plan Strategiczny, według którego będzie realizowana WPR od 2023 r., zaniedbuje inwestycje w rolnictwie, bowiem środki z II filaru zasilają pulę na dopłaty bezpośrednie. Zdaniem byłych ministrów, przesunięcie 30% środków z II do I filaru zatrzyma rozwój gospodarstw. Skorzystają na tym głównie ci, którzy w ogóle nie produkują na rynek, a mają jedynie kilka hektarów. Ministrowie apelowali także o skierowanie większej pomocy dla młodych rolników.

– Jest dylemat pomiędzy wsparciem gospodarstw o powierzchni do 50 ha i większych. Ci duzi uważają, że są dyskryminowani. Jednak, żeby nie budować strefy ubóstwa na wsi, trzeba też wspierać mniejszych. Musimy ważyć, na jakim wsparciu się koncentrujemy. Jeśli rozłożylibyśmy płatności równo, to wtedy żadne z gospodarstw nie miałoby płatności na poziomie średniej unijnej. Skierowanie wsparcia dla gospodarstw o powierzchni do 50 ha da im tę szansę, ponadto sprawi, że utrzymamy potencjał średnich gospodarstw – ripostował Henryk Kowalczyk.

Przeczytaj także: Rolnik aktywny, czyli walka o to, kto dostanie dopłaty bezpośrednie 

Dalsza część artykułu pod materiałem Wideo:
 

Sawicki apeluje o stworzenie systemu, który ułatwi szybsze przekazywanie gospodarstw młodym rolnikom

Ponadto Marek Sawicki zwrócił uwagę, aby stworzyć system, który umożliwiałby rolnikom przekazywanie gospodarstwa przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Mógłby on polegać na opłacaniu przez państwo za nich składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.

– Zablokowało by to sztuczne dzielenie gospodarstw, które jest obecnie powszechne, bo młodzi nie chcą czekać na rozpoczęcie prowadzenia gospodarstwa do momentu, w którym rodzice osiągną wiek emerytalny – przekonywał Sawicki.

Magdalena Szymańska
fot. pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie dopłaty bezpośrednie dostaną polscy rolnicy, a jakie farmerzy z Niemiec i Danii?

Część polityków twierdzi, że polscy rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie wyższe niż średnia unijna. Porównaliśmy więc wysokość płatności w 9 państwach UE. Niestety, to zestawienie nie wygląda dobrze dla polskich rolników. Okazuje się, że dopłaty dla młodych rolników będą o niemal 100% wyższe s Czechach. A średnio niemieckie gospodarstwo otrzyma 6,5 razy więcej dopłat bezpośrednich niż polski rolnik.

czytaj więcej

Tylko rolnik aktywny otrzyma dopłaty bezpośrednie. Ale jego definicja będzie inna niż chcieli rolnicy

Ministerstwo rolnictwa wprowadziło szereg zmian w Krajowym Planie Strategicznym. Ale nie uwzględniło prawie żadnej modyfikacji zgłoszonej przez samorząd rolniczy. A przedstawiciele rolników postulowali m.in. o zmianę definicji aktywnego rolnika oraz o możliwość składania wniosków w wersji papierowej.  

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie 2023: są zmiany ws. ugorowania, dywersyfikacji i zmianowania. Jakie?

Resort rolnictwa wprowadza kolejne modyfikacje w KPS. Zwalnia rolników z realizacji praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych. Co jeszcze się zmienia w przepisach dotyczących dopłat bezpośrednich?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)