Rolnicy muszą uzupełnić szkolenie pozwalające na wykonywanie oprysków. Do kiedy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy muszą uzupełnić szkolenie pozwalające na wykonywanie oprysków. Do kiedy?

03.04.2023autor: Justyna Czupryniak

Posiadanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia pozwalającego na wykonywanie oprysków znów jest obowiązkowe. Na przejście odpowiednich kursów rolnikom pozostał niewiele czasu. Sprzętu do stosowania środków ochrony roślin również powinien przejść badania techniczne.

Z artykułu dowiesz się

 

Szkolenia pozwalające na wykonywanie oprysków — dlaczego znowu są konieczne?

Okres pandemii Covid-19 przyczynił się do uchylenia przepisów dotyczących obowiązku przechodzenia szkoleń potrzebnych do wykonywania oprysków. Wraz z przyjęciem Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki na lata 2023-2027 wymóg ten został ponownie wprowadzony. Przepisy zostały zaakceptowane i wdrożone 15 marca 2023 r.

r e k l a m a

Od kiedy wraca obowiązek posiadania szkoleń na wykonywanie oprysków?

Rolnikom pozostał miesiąc na przejście szkoleń uprawniających do wykonywania oprysków. Obowiązek posiadania odbytego szkolenia wchodzi w życie od 4 maja 2023 r. W zakres szkolenia wchodzą:

  • nabywanie środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
  • zbycie środków ochrony roślin profesjonalnemu użytkownikowi;
  • zbycie środków ochrony roślin nabywcy innemu niż użytkownik profesjonalny, bez możliwości bieżącej konsultacji z osobą posiadającą kwalifikacje;
  • wykonywanie zabiegów z zastosowaniem środków ochrony roślin przeznaczonych dla użytkowników profesjonalnych;
  • świadczenie usług doradczych dotyczących metod ochrony roślin w zakresie realizacji wymagań integrowanej ochrony roślin oraz stosowania środków ochrony roślin.

Wraca obowiązek posiadania ważnych badań technicznych opryskiwaczy

Wraz z obowiązkiem przechodzenia szkoleń w zakresie wykonywania oprysków zawieszony został obowiązek przeprowadzania okresowych badań technicznych sprzętu przeznaczonego do wykonywania oprysków. Zgodnie z przepisami od 4 maja 2023 r. konieczne będzie również wykonywanie badań technicznych opryskiwaczy.

WIR organizuje szkolenia dla rolników

Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała o tym, że organizuje szkolenia dla rolników z zakresu stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy, czyli tzw. szkolenia chemizacyjne. Spotkania organizowane przez WIR będą przeprowadzane przy współudziale Spółki ROL WIR i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. Dzięki zaangażowaniu TUW rolnicy będą mieli możliwość pozyskania wiedzy z zakresu ubezpieczeń. Informacje na temat organizowanych szkoleń można uzyskać w Biurach powiatowych WIR.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: wir.pl

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Środki ochrony roślin nie będą redukowane ani w 2023, ani w 2024 r.? Kiedy porozumienie w sprawie SUR?

Ustawodawcy ustalili harmonogram głosowania nad unijnym planem ograniczenia stosowania pestycydów. Co z niego wynika? Najprawdopodobniej projekt ograniczenia użycia środków ochrony roślin nie ukaże się ani w tym, ani w 2024 roku. O wycieku planu pisze Euractiv.

czytaj więcej
Aktualności

Podrabiane środki ochrony roślin. Czym grozi zakup i stosowanie podróbek?

Nowy sezon prac polowych zbliża się wielkimi krokami. W tym zakup niezbędnych produktów do produkcji, m.in. środków ochrony roślin. Niestety nielegalny towar cały czas krąży w obrocie. Czym grozi zakup oraz stosowanie podróbek?

czytaj więcej

Biologiczne środki ochrony roślin mogą zastąpić te chemiczne. O ile będzie to opłacalne

Z całą pewnością najbliższe lata zmienią podejście rolników do nawożenia i ochrony roślin. Wynika to oczywiście z Europejskiego Zielonego Ładu, założonych redukcji zużycia substancji czynnych i nawozów, oraz trwającego przeglądu substancji czynnych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)