Podrabiane środki ochrony roślin. Czym grozi zakup i stosowanie podróbek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podrabiane środki ochrony roślin. Czym grozi zakup i stosowanie podróbek?

08.03.2023autor: Patrycja Bernat

Nowy sezon prac polowych zbliża się wielkimi krokami. W tym zakup niezbędnych produktów do produkcji, m.in. środków ochrony roślin. Niestety nielegalny towar cały czas krąży w obrocie. Czym grozi zakup oraz stosowanie podróbek?

Krajowa Administracja Skarbowa, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin wraz z Polskim Stowarzyszeniem Ochrony Roślin oraz Policją połączyli siły w walce przeciwko nielegalnym, a także podrobionym środkom ochrony roślin.

Nielegalny, podrobiony towar można znaleźć na aukcjach internetowych, gdzie niższa cena znacznie kusi, zwłaszcza w czasach kiedy to najbardziej szukamy oszczędności.
Takie atrakcyjne ceny, same w sobie powinny budzić już podejrzliwość, zwłaszcza jeżeli produkty opatrzone są obcojęzyczną etykietą. Według szacunków Komisji Europejskiej i Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej na rynku co siódme opakowanie środka ochrony roślin może być podrobione.
r e k l a m a


Jak ustrzec się przed podrabianymi środkami roślin?

Aby mieć pewność, że kupimy legalne i niepodrabiane środki ochrony roślin powinniśmy kierować się tymi zasadami:
  • środki ochrony roślin powinniśmy kupować w Polsce, w sklepie czy hurtowni lub dystrybutora, który zarejestrowany jest przez PIORiN,
  • każdorazowo wymagaj paragonu, faktury lub innego dowodu zakupu,
  • kupuj tylko środki ochrony roślin, które zarejestrowane są przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Roślin, opatrzone polskojęzyczną etykietą, która jest trwale przytwierdzona do opakowania.
  • nie przywoź środków ochrony roślin, które nie posiadają zezwolenia MRiRW samodzielnie z zagranicy.
  • nie kupuj środków ochrony roślin na straganach, z bagażnika czy spod lady.

Zobacz także: 1150 ton podrobionych środków ochrony roślin – fałszerze pestycydów przenoszą się do Europy


Co grozi za zakup i stosowanie podrabianych środków ochrony roślin?

Za zakup i stosowanie podrobionych i nielegalnych środków ochrony roślin grozi:
  • utrata plonów,
  • utrata dotacji unijnych,
  • ryzyko utraty zdrowia,
  • odpowiedzialność karna,
  • stworzenie zagrożenia dla środowiska. 

Bernat Patrycja
na podst. PIORiN
fot. envato.elements
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy muszą uzupełnić szkolenie pozwalające na wykonywanie oprysków. Do kiedy?

Posiadanie zaświadczeń o ukończeniu szkolenia pozwalającego na wykonywanie oprysków znów jest obowiązkowe. Na przejście odpowiednich kursów rolnikom pozostał niewiele czasu. Sprzętu do stosowania środków ochrony roślin również powinien przejść badania techniczne.

czytaj więcej

TIR pełen kurczaków wybił ogromną dziurę w domu

Samochód ciężarowy przewożący drób na łuku wypadł z drogi i zahaczył o budynek mieszkalny. W domu przebywała jedna osoba. Do wypadku doszło w Goszczu (woj. dolnośląskie).

czytaj więcej
Aktualności branżowe

10 zasad bezpiecznego stosowania i magazynowania środków ochrony roślin oraz nawozów

Nowa kampania prewencyjna Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przebiega pod hasłem „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”. Jej celem jest zapobieganie skutkom niewłaściwego stosowania, a także magazynowania niebezpiecznych substancji np. nawozów, środków ochrony roślin, a także paliw i propagowanie zasad ochrony środowiska naturalnego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)