Z artykułu dowiesz się
- Harmonogram prac nad ograniczeniem stosowania ś.o.r.
- Ochrona środowiska naciska na zwiększenie redukcji do 80%
- Parlament kontra ministrowie: będzie głosowanie
- Wyciek projektu prezydencji belgijskiej
Z artykułu dowiesz się
Unijni ustawodawcy doszli w końcu do porozumienia i uzgodnili harmonogram głosowania nad planem ograniczenia stosowania pestycydów. Projekt rozporządzenia wzbudza kontrowersje od początku rozmów w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów (SUR – sustainable use of pesticides regulation). Propozycja zmniejszenie o połowę stosowania ś.o.r. do 2030 roku, zgodnie z flagową polityką żywnościową UE, strategią "od pola do stołu", podzieliła instytucje rolnicze i środowiskowe.
Napięcia między dwiema komisjami Parlamentu Europejskiego – Rolnictwa oraz Ochrony Środowiska, które utrzymują bardzo różne podejścia, pozostają wysokie i nic nie wskazuje na to, by którakolwiek strona chciała złagodzić swoje postulaty.
W projekcie Komisji Europejskiej widnieje projekt zredukowania użycia pestycydów o 50%, tymczasem komisja ochrony środowiska naciska na bardziej ambitne cele i harmonogramy ograniczenia w całej UE, w tym 80% redukcję dla najbardziej niebezpiecznych substancji w ś.o.r.
Parlamentarna komisja rolnictwa przyjmuje bardziej konserwatywne podejście i ostrzega, że jakiekolwiek cięcia muszą być odpowiednio zbilansowane z kwestiami bezpieczeństwa żywnościowego.
Nie tylko rolnicy i ochrona środowiska nie mogą dojść do porozumienia. Parlamentarzyści pozostają podzieleni na linii partyjnej: centroprawica PE jest zdecydowanie przeciwko propozycji SUR, ponieważ ma ona zagrażać bezpieczeństwu żywnościowemu UE.
Punkt ten jest podważany przez Zielonych, którzy twierdzą, że niemożliwe jest zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa żywnościowego bez drastycznego ograniczenia stosowania i ryzyka związanego z pestycydami.
Prace nad SUR nie przebiegają gładko. Aby osiągnąć ostateczny kompromis, Parlament Europejski będzie musiał negocjować z ministrami UE, którzy po raz kolejny zażądali dodatkowej oceny oddziaływania ś.o.r. na środowisko, przez co zostali oskarżeni o celowe przeciąganie prac nad dokumentem i opóźnianie negocjacji.
Po długiej i ostrej wymianie zdań między komisjami rolnictwa i środowiska Parlamentu Europejskiego, które dzielą kompetencje w zakresie części projektu SUR, we wtorek 15 marca osiągnięto porozumienie w sprawie ustalenia terminu głosowania.
„To prawda, że uzgodniliśmy termin głosowania” potwierdziło biuro prasowe europosłanki Sarah Wiener, która jest sprawozdawczynią komisji środowiska.
Dokument zostanie poddany pod głosowanie w komisji rolnictwa w lipcu, a we wrześniu w komisji środowiska. Ostateczne głosowanie w Parlamencie Europejskim orientacyjnie odbędzie się na pierwszej październikowej sesji w Strasburgu, zaplanowanej na 2-5 października.
To powoduje, że decyzje w sprawie SUR prawdopodobnie przesuną się na 2024 rok.
Jak wynika z wyciekłego projektu priorytetów prezydencji belgijskiej, która rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, Belgowie przygotowują się do debat nad ograniczeniem stosowania pestycydów na długo przed przejęciem sterów.
Projekt rozporządzenia ograniczającego stosowanie środków ochrony roślin Belgowie umieścili w sekcji "Program pracy Komisji i inne ważne dokumenty" w zakresie środowiska i rolnictwa, o czym informuje Euractiv.
To oznacza, że ostateczne porozumienie w kwestii SUR nie zostanie zawarte w ramach obecnego mandatu Komisji Europejskiej do października 2024 roku.
al na podst. Euractiv
fot. EnvatoElements
Aneta Lewandowska
<p>redaktor portalu topagrar.pl, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt</p>
Najważniejsze tematy