Rolnicy chcą protestować pod Agrolokiem. Ile ziarna z Ukrainy ściągnęła firma i dlaczego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy chcą protestować pod Agrolokiem. Ile ziarna z Ukrainy ściągnęła firma i dlaczego?

13.01.2023autor: Kamila Szałaj

Na 17 stycznia rolnicy zapowiadają protest pod Agrolokiem w Osieku. Zarzucają firmie, że skupuje ukraińskie ziarno, co destabilizuje ceny skupu zbóż i rzepaku w regionie. Jak Agrolok komentuje planowany protest? Ile dokładnie ziarna z Ukrainy kupił w 2022 roku i dlaczego?

17 stycznia rolnicy z Polskiego Związku Rolnego i AGROunii z woj. kujawsko-pomorskiego organizują 24-godzinny protest. Odbędzie się on pod Zakładem Uszlachetniania Białka Roślinnego Agrolok w Osieku, gdzie produkowane są pasze białkowe.

- Będziemy blokować dojazd do firmy Agrolok, która skupuje duże ilości zbóż z Ukrainy. Zablokujemy tę firmę na dobę. Nie możemy pozwolić, żeby ta sytuacja dalej trwała. Nie możemy pozwolić, żeby jednym głupim przepisem o zdjęciu ceł urzędnicy z UE załatwili nasz kraj. Walczymy więc o przetrwanie naszych gospodarstw i rodzin - wyjaśnia nam Michał Dams, jeden z organizatorów protestu. Więcej o planowanym proteście piszemy TUTAJ.

r e k l a m a

Agrolok o proteście: nie czujemy się stroną w tym temacie

Agrolok, pod zakładem którego ma się odbyć protest, zaznacza, że nie jest stroną tych wydarzeń a tylko ich tłem. Firma ocenia, że rolnicy będą strajkować, ponieważ nie podobają im się działania rządu w kwestii importu ziarna z Ukrainy. 

– W tej kwestii nasze stanowisko jest neutralne. Nie czujemy się stroną w tym temacie. W oficjalnym komunikacie Urzędu Gminy w Osieku widnieje informacja, że powodem manifestacji jest wyrażenie niezadowolenia środowisk rolniczych z działań władzy państwowej. Z naszej perspektywy ZUBR jest tłem do tych wydarzeń. Jesteśmy świadomi jak wygląda sytuacja rynkowa – jako firma nie mamy nic do ukrycia – wyjaśnia nam Paulina Biernatowska z firmy Agrolok.

Ile ziarna z Ukrainy importuje Agrolok?

Na dowód tych słów firma Agrolok przedstawiła wykaz płodów rolnych, które sprowadziła z Ukrainy w okresie 1 marca-31 grudnia 2022 r. Wynika z niego, że firma sprowadziła z Ukrainy 11 254 t rzepaku, 30 200 t soi, 22 595 t kukurydzy i 1900 t pszenicy. Ponad 1/4 zaimportowanej do Polski soi trafiła do firmy Agrolok. 

Tab. Import surowców z Ukrainy do Polski i do Agroloku

Agrolok informuje też, że w tym okresie prowadził eksport płodów rolnych.

W okresie 1 marca-31 grudnia 2022 roku z Agroloku za granicę wyjechało: 46 000 t śruty rzepakowej (równowartość 70 000 t rzepaku), 150 000 t kukurydzy i 70 000 t pszenicy.

Dlaczego Agrolok importuje ziarno z Ukrainy?

Agrolok tłumaczy, że importuje płody rolne z Ukrainy z uwagi na wysokie i zmienne ceny w Polsce oraz ze względu na niewystarczającą podaż od rolników.

Firma zaznacza, że Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego potrzebuje około 250 tys. t rzepaku rocznie, by produkować surowce paszowe (Amirap) – zachować ciągłość i wywiązać się z paszowych kontraktów m.in. z krajowymi paszarniami czy rolnikami – producentami drobiu, bydła i trzody.

- Z uwagi na to, że rok 2022 był specyficzny zarówno jeśli chodzi o wysokie i zmienne ceny, jak i niewystarczającą podaż od rolników, Agrolok zdecydował się sprowadzić ok. 11 tys. t rzepaku z Ukrainy. Jak łatwo policzyć – stanowi to niewiele ponad 4 proc. surowca potrzebnego do rocznej produkcji w Zakładzie – wylicza Paulina Biernatowska.

Zakład Uszlachetniania Białka Roślinnego produkuje także komponenty sojowe. Polska jest zmuszona do importu ziarna soi i poekstrakcyjnej śruty sojowej, gdyż całkowity areał własnych upraw naszego kraju nie jest w stanie zaspokoić potrzeb produkcyjnych Zakładu.

- ZUBR potrzebuje około 350 tys. t soi rocznie, w 2022 roku około 10% tej ilości to soja importowana z Ukrainy – informuje Paulina Biernatowska.

oprac. Kamila Szałaj, fot. Agrolok

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy mają dość. Żądają ujawnienia firm sprowadzających zboże z Ukrainy

Izby rolnicze chcą ujawnienia listy polskich firm, które kupiły zboże z Ukrainy. Domagają się także wyjaśnień, czy największy w Polsce koncern drobiarski CEDROB przechowuje ukraińskie ziarno w magazynach Elewarru. 

czytaj więcej

Kołodziejczak: podejście Kowalczyka do zboża z Ukrainy to cyniczna gra

– Mamy premiera Henryka „Nic nie mogę” Kowalczyka, który twierdzi, że import zbóż z Ukrainy nie zagraża polskim rolnikom, że to nie ma wpływu na cenę zboża. Skoro tak niby jest, to dlaczego jednocześnie Kowalczyk chce ten problem poruszać na forum europejskim? To jest cyniczna gra i zaklinanie rzeczywistości – przekonuje Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii w rozmowie z Pawłem Mikosem.

czytaj więcej

Czy KE ograniczy napływ zboża z Ukrainy? Wojciechowski: to długi proces

Janusz Wojciechowski zapowiedział, że Komisja Europejska rozważa możliwość ograniczenia importu zboża z Ukrainy. – Podzielam niepokój polskich rolników. Nie może być tak, że niektórzy rolnicy płacą wysoką cenę tej pomocy i jest to zagrożenie dla ich egzystencji – mówi unijny komisarz ds. rolnictwa. Kiedy można spodziewać się ewentualnego ograniczenia napływu zbóż z Ukrainy do Polski i Unii Europejskiej?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)