Czy KE ograniczy napływ zboża z Ukrainy? Wojciechowski: to długi proces
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy KE ograniczy napływ zboża z Ukrainy? Wojciechowski: to długi proces

17.01.2023autor: Paweł Mikos wk

Janusz Wojciechowski zapowiedział, że Komisja Europejska rozważa możliwość ograniczenia importu zboża z Ukrainy. – Podzielam niepokój polskich rolników. Nie może być tak, że niektórzy rolnicy płacą wysoką cenę tej pomocy i jest to zagrożenie dla ich egzystencji – mówi unijny komisarz ds. rolnictwa. Kiedy można spodziewać się ewentualnego ograniczenia napływu zbóż z Ukrainy do Polski i Unii Europejskiej?

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski w niedawnym wywiadzie udzielonym w Programie Pierwszym Polskiego Radia odniósł się do kwestii importu zbóż z Ukrainy.  

r e k l a m a

Napływ zboża z Ukrainy nie jest duży w skali UE, ale bardzo dotyka polskie rolnictwo

Ku zdziwieniu wielu rolników, zdaniem komisarza Wojciechowskiego ilości zboża jakie napłynęły z Ukrainy są niewielkie, ale dotyczy to skali unijnej. Jak wskazywał Janusz Wojciechowski, w przypadku niektórych państw członkowskich, zwłaszcza nastawionych na produkcję zwierzęcą jak np. Holandia, Dania czy Hiszpania, ten import ziarna z Ukrainy może rolników cieszyć ze względu na możliwości kupna tańszej paszy. Ale w przypadku krajów graniczących z Ukrainą takich jak Polska, Rumunia czy Węgry jest to już poważny problem.

– Polska zawsze importowała kukurydze z Ukrainy, ale ten import znacznie wzrósł. Mam nadzieję, że te trudności są chwilowe – powiedział Janusz Wojciechowski.

Wojciechowski: Podzielam niepokój polskich rolników

W swoim wywiadzie dla radiowej „Jedynki” zapewniał, że doskonale rozumie oburzenie gospodarzy, zwłaszcza ze wschodniej części Polski. Wskazał, że z jednej strony należy pomagać Ukrainie przy eksporcie produktów rolno-spożywczych, ale nie za wszelką cenę.

Podzielam niepokój polskich rolników. Rolnicy z niektórych krajów płacą wysoką cenę tej pomocy i jest to zagrożenie dla ich egzystencji – mówił Janusz Wojciechowski.

Rolnik z Lubelszczyzny wskazuję, że przez napływ ziarna z Ukrainy stracił 30 tys. zł

Rolnicy od miesięcy alarmowali polski rząd, jak również Janusza Wojciechowskiego, o nadmiernym napływie ziarna z Ukrainy. Już w październiku i listopadzie 2022 roku było widać negatywny wpływ importu zbóż zza wschodniej granicy na ceny kukurydzy czy pszenicy w skupach.

– Niestety, nasze okoliczne skupy zostały zasypane kukurydzą z Ukrainy, więc jej cena jest bardzo niska. W moim regionie skupy już się pozamykały. Są pełne i od nas, polskich rolników, nie chcą skupować – tłumaczy jeszcze w listopadzie w rozmowie z TPR Michał Załoga, rolnik z Lubelszczyzny z powiatu świdnickiego. W 2022 roku zebrał 150 ton kukurydzy. Wylicza, że przez niskie ceny jest stracił co najmniej 30 tys. złotych.

Z tego samego powodu 17 stycznia 2023 roku rolnicy protestowali w kilku miejscach w Polsce, w tym w Chełmie, Osieku czy w woj. zachodniopomorskim i opolskim.

– Sytuacja jest w tej chwili dramatyczna, bo masowo napływa ziarno z Ukrainy. Niektórzy rolnicy mają zboża nie tylko z tego sezonu, ale i z poprzedniego. Jeśli go nie sprzedadzą, to nie będą mieli za co kupić nawozów, paliwa i innych środków do produkcji– mówi nam Arkadiusz Kożuszko, koordynator AGROunii w woj. opolskim.

Czy Komisja Europejska wprowadzi klauzule ochronne na rolnictwo? Kiedy?

Janusz Wojciechowski twierdził podczas wywiadu, że Komisja Europejska analizuje dokładnie ten problem. Unijny komisarz przypomniał także, że w przepisach są przewidziane klauzule, które dają możliwość zastosowania ograniczeń w handlu między UE a Ukrainą w sytuacji kiedy dojdzie do nadmiernego importu.

Ja analizuje tą sprawę pod kątem możliwości zastosowania tych klauzul, ale to jest długi proces. To nie jest także pociągniecie piórem jednego komisarza – mówił Janusz Wojciechowski.

Dodał także, że komisarzem bezpośrednio odpowiedzialnym za ten obszar jest komisarza ds. handlu i to ona ma decydujący głos w tym zakresie.

Wniosek o wprowadzenie ceł ochronnych jeszcze w styczniu?

Sytuacja na unijnym rynku zboża będzie dokładnie omawiana 30 stycznia 2023 r. na posiedzeniu unijnej Rady Ministrów ds. rolnictwa (AGRIFISH).  

– Zamierzam zgłosić na forum Rady problem związany z przewozem zboża ukraińskiego przez Polskę. Chcę, żeby te rozwiązania zostały wdrożone dla całej Unii Europejskiej – zaznaczył Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa.

Co więcej, polski rząd zapowiada, że w czerwcu, gdy będą kończyć się obecne przepisy dotyczące bezcłowego i bezkontyngentowego handlu z Ukrainą, będą starać się na wprowadzenie dodatkowych ograniczeń w ukraińskim imporcie chociażby drobiu czy owoców.

Przeczytaj także:

Ceny pszenicy i rzepaku nadal spadają. Ile za zboża i rzepak płacą aktualnie skupy?

Rolnicy alarmują, że kukurydza z Ukrainy ma 10-krotnie przekroczone normy mykotoksynoczone-normy-mykotoksyn/

Paweł Mikos, wk
fot. Archiwum

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Będą dopłaty dla rolników w związku z nadmiernym importem zbóż z Ukrainy?

Jest szansa, że polscy rolnicy poszkodowani w wyniku nadmiernego importu zbóż z Ukrainy otrzymają dopłaty. Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski nie wyklucza uruchomienia rezerwy kryzysowej na ten cel. 

czytaj więcej

Wojciechowski o WPR: za dużo zadań dla rolników i za mało funduszy

Komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski ocenił, że unijny budżet na Wspólną Politykę Rolną jest zdecydowanie za mały. Zwłaszcza, że rolnicy mają nie tylko wyżywić Europę, ale także chronić klimat. Dlatego proponuje reformę WPR. Jakie według niego powinny być priorytety unijnego rolnictwa?

czytaj więcej

Nawozy tanieją i ceny zbóż dalej spadają. Raport z rynków rolnych z 20.01.2023

Ceny zbóż dalej spadają, a nerwowość wśród rolników potęguje sytuacja na wschodzie Polski, gdzie większość punktów skupu niż nie przyjmuje ziarna. Niewielkie zmiany zaszły w cenach bydła i tuczników. Za to dystrybutorzy obniżają ceny nawozów. Jaka jest sytuacja rynkach rolnych 20 stycznia 2023 roku?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)