Rolnicy mają dość. Żądają ujawnienia firm sprowadzających zboże z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy mają dość. Żądają ujawnienia firm sprowadzających zboże z Ukrainy

20.03.2023autor: Kamila Szałaj

Izby rolnicze chcą ujawnienia listy polskich firm, które kupiły zboże z Ukrainy. Domagają się także wyjaśnień, czy największy w Polsce koncern drobiarski CEDROB przechowuje ukraińskie ziarno w magazynach Elewarru. 

Rolnicy chcą ujawnienia firm sprowadzających zboże z Ukrainy

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce wiedzieć, które firmy polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy

Dlatego szef tej organizacji Wiktor Szmulewicz zawnioskował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o udzielenie takiej informacji i przekazanie listy firm do publicznej wiadomości.

- W związku z trudną sytuacją na rynku zbóż Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 20 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka o udzielenie informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy oraz o przekazanie do publicznej wiadomości informacji, o tych firmach – wyjaśnia KRIR. 

r e k l a m a

Czy CEDROB przechowuje zboże z Ukrainy w magazynach Elewarru?

KRIR zwrócił się też z pytaniem, czy podmioty polskie, w tym CEDROB, wynajmują od państwowego Elewarru powierzchnię składową i przechowuje tam zboże z Ukrainy.

- Zdaniem samorządu rolniczego informacje tak ważne dla rolników powinny być jawne i zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – ocenia Szmulewicz.

Agrolok ujawnił, ile kupił ziarna z Ukrainy 

Jak na razie jedyną duża firmą, która poinformowała publicznie, ile kupiła zboża z Ukrainy jest Agrolok. Na początku stycznia spółka przedstawiła wykaz płodów rolnych, które sprowadziła z Ukrainy w okresie 1 marca-31 grudnia 2022 r. Wynika z niego, że zaimportowała z tego kraju 11 254 t rzepaku, 30 200 t soi, 22 595 t kukurydzy i 1900 t pszenicy. Ponad 1/4 zaimportowanej do Polski soi trafiła do Agroloku. 

Firma tłumaczy, że importuje płody rolne z Ukrainy z uwagi na wysokie i zmienne ceny w Polsce oraz ze względu na niewystarczającą podaż od polskich rolników.

Ile zbóż z Ukrainy trafiło do Polski?

W 2022 r. wielkość importu kukurydzy do Polski wyniosła 2 mln ton (222 tys. ton w 2021 r.), z czego 1,9 mln ton pochodziło z Ukrainy. Pszenicy zaimportowano 0,9 mln ton (610 tys. ton w 2021 r.), z czego 0,5 mln ton z Ukrainy.

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport KE: Import zboża z Ukrainy do UE będzie wysoki

Komisja Europejska opublikowała raport perspektyw dotyczący sytuacji na rynku zbóż w Unii Europejskiej, z którego wynika, że import zbóż z Ukrainy nie ulegnie zmniejszeniu. Jak wygląda sytuacja w eksporcie i uprawach?

czytaj więcej

Rolnicy z AgroUnii rozpoczynają protesty w Polsce. "Straciłem 200 tys. zł, bo posłuchałem ministra Kowalczyka"

AGROunia rozpoczyna akcję protestacyjną. Pod domy i biura polityków PiS rolnicy będą wozić zboże i inne produkty, których nie mogą sprzedać. Dziś przed ministerstwo rolnictwa wyrzucili plewy kukurydzy. - Ceny już dawno przebiły dno. A najgorsze jest to, że zboża nie ma gdzie sprzedać, choć było wyprodukowane na najdroższym nawozie w historii - mówią.

czytaj więcej

Rolnicy chcą protestować pod Agrolokiem. Ile ziarna z Ukrainy ściągnęła firma i dlaczego?

Na 17 stycznia rolnicy zapowiadają protest pod Agrolokiem w Osieku. Zarzucają firmie, że skupuje ukraińskie ziarno, co destabilizuje ceny skupu zbóż i rzepaku w regionie. Jak Agrolok komentuje planowany protest? Ile dokładnie ziarna z Ukrainy kupił w 2022 roku i dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)