Protesty rolników w Niemczech. Wspiera ich... minister rolnictwa!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protesty rolników w Niemczech. Wspiera ich... minister rolnictwa!

10.12.2020autor: Magdalena Szymańska

Od 29 listopada niemieccy rolnicy blokują ciągnikami centra magazynowe Edeki, Rewe, Aldi i grupy Schwarz (Lidl, Kaufland). Protesty odbywają się też przed marketami, gdzie rolnicy wysypują bele kiszonki i słomy. Rolnicy są wściekli z powodu listu dużych sieci handlowych, które wysłały do kanclerz Angeli Merkel, skarżąc się na minister rolnictwa Julię Klöckner.

Surowe wymagania dla sprzedawców detalicznych

Poszło o to, że Klöckner przedstawiła 18 listopada projekt ustawy wdrażający unijną dyrektywę przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym. W projekcie zawarto surowsze wymagania dla sprzedawców detalicznych żywności, niż te zawarte w unijnej dyrektywie.

r e k l a m a

Detaliści stosują nieuczciwe praktyki

Na konferencji prasowej prezentującej projekt ustawy, Julia Klöckner podała różne przykłady nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez detalistów, które zostaną w przyszłości zakazane. Zabronione będzie np. ustalanie terminu płatności dłuższego niż 30 dni za szybko psujące się towary. Anulowanie dostaw łatwo psującej się żywności byłoby możliwe tylko do 30 dni przed uzgodnioną datą dostawy. W projekcie ustawy zastrzeżono również, że detalista nie może jednostronnie zmieniać umów dotyczących dostaw i warunków płatności, standardów jakości, ceny, a także marketingu i przechowywania.

Minister rolnictwa powiedziała, że detaliści często dyktują warunki swoim dostawcom. Standardem stało się, że odbywa się to kosztem mniejszych producentów, a to nie pasuje do wizerunku szanowanego biznesmena. W jej ocenie nieuczciwe praktyki stały się rzeczywistością, a tak nie powinno być.

Rolnicy piszą list do kanclerz

W liście do kanclerz Merkel detaliści zarzucili minister rolnictwa kreowanie wypaczonego obrazu handlu żywnością. Napisali m.in. „Jesteśmy głęboko zszokowani tym masowym atakiem na reputację naszych firm, czujemy się osobiście zdyskredytowani”.

Na krytykę Julii Klöckner przez detalistów odpowiedzieli listem otwartym prezesi Niemieckiego Związku Rolników i jego regionalni odpowiednicy.

W liście tym zwrócono uwagę na to, iż działania sieci handlowych doprowadziły do tego, że wiele rodzin rolniczych w Niemczech od dawna znajduje się pod ogromną presją ekonomiczną, która zniszczyła zdolność do pracy, istnienie i trwałość wielu gospodarstw. Związki rolników wezwały sprzedawców detalicznych żywności do złożenia oświadczenia, w którym zobowiążą się do działania w sposób zrównoważony, odpowiedzialny i uwzględniający życzenia obywateli i konsumentów.

Tamtejsze organizacje rolnicze zwracają uwagę, iż niezależnie od tego, czy są to produkty bez GMO, bez chemii, czy z zachowaniem dobrostanu zwierząt, o tym, co i jak produkują niemieccy rolnicy, decyduje się nie w Brukseli czy w Berlinie, ale w Hamburgu, Kolonii i Essen oraz w Mülheim i Neckarsulm – w siedzibie Edeki, Rewe, Aldi i Lidla. Ci giganci łącznie mają bowiem 85% rynku, dlatego łatwo jest im ustalać standardy i ceny.

Szef Grupy Schwarz i rady nadzorczej Lidla chce rozmawiać z rolnikami

Protesty spotkały się z odzewem Klausa Gehriga, szefa Grupy Schwarz i rady nadzorczej Lidla i Kauflandu. Wystosował on list, w którym potwierdził, że chce rozmawiać i działać na rzecz poprawy sytuacji rolników.

Magdalena Szymańska
Fot. arch. prywatne

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pod Lesznem ZGINĄŁ 64-letni rolnik – naprawiał kosiarkę [ZDJĘCIA]

Rolnik ze wsi Brenna pod Lesznem zginął w swoim gospodarstwie rolnym podczas naprawiania kosiarki rotacyjnej. 64-letni rolnik został wciągnięty przez maszynę rolniczą. Jak doszło do tego tragicznego wypadku, w którym śmierć poniósł rolnik?

czytaj więcej

Ile świń z Niemiec i Danii trafia na polski rynek?

Porażająco niskie ceny żywca wieprzowego i problemy ze sprzedażą świń skłoniły rolników skupionych wokół AgroUnii oraz związkowców z rolniczej Solidarności do przyjrzenia się, czy przypadkiem nie jest to spowodowane również przyjazdem świń z Zachodu.

czytaj więcej
Aktualności

Mazury: rolnicy nie składają broni. Trwa kolejny protest

W Nowym Mieście Lubawskim rozpoczął się kolejny rolniczy protest organizowany przez warmińsko-mazurski oddział AgroUnii. Drogi blokuje kilkadziesiąt ciągników.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)