Protest rolników: Ciągnikiem z beką pełną gnojówki do Biedronki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest rolników: Ciągnikiem z beką pełną gnojówki do Biedronki

24.11.2019autor: Paweł Mikos

Protest rolników związanych z Agro Unią w powiecie średzkim zakończył się nietypowo. Ciągniki zablokowały parking Biedronki w Środzie Wielkopolskiej, a tuż przed wejściem do sklepu zaparkował ciągnik z potężną beczką pełną gnojowicy. Dlaczego rolnicy zdecydowali się na taki akt protestu? 

W ramach protestu rolnicy zorganizowali happening w jednej z Biedronek

W piątek 22 listopada 2019 roku rolnicy związani z Agro Unią zorganizowali strajk ostrzegawczy w kilkunastu miejscach w całej Polsce. Strajk polegał na blokowaniu dróg przez przemieszczające się w wolnym tempie kolumny ciągników rolniczych. 

Jeden z takich protestów odbył się na drodze krajowej nr 11 (DK 11) między Nowym Miastem nad Wartą a Środą Wielkopolską.

Jednak na zakończenie protestu w Środzie rolnicy nie rozjechali się, tylko zatrzymali się na parkingu pod jednym ze sklepów sieci Biedronka. Parki został kompletnie zatkany przez około 30 maszyn rolniczych. Z kolei tuż przed samym wejściem do marketu zaparkował ciągnik z potężną beczką asenizacyjną wypełniona gnojowicą. 

Skapujące krople gnojowicy sugestywnie zdawały się przemawiać za rolników: „Mamy gnojówkę i nie zawahamy się jej użyć”. 

 Ciągnikiem z beką pełną gnojówki do Biedronki

r e k l a m a

Chociaż Środa Wielkopolska jest zagłębiem produkcji cebuli, to w Biedronce była cebula z Holandii. Podobnie z innymi warzywami

Następnie on oraz kilkudziesięciu rolników weszli do Biedronki, gdzie skierowali się do stoiska z warzywami. Michał Kołodziejczak podszedł do skrzynek z cebulą. Jak się okazało warzywa te zostały sprowadzone do Środy Wielkopolskiej z Holandii. 

Jesteśmy w polskim zagłębiu produkcji cebuli. Ten teren jest znany z tego. A ta cebula z Holandii nie jest dobrej jakości, która mogłaby konkurować z naszą – mówił Kołodziejczak. 

Następnie pokazał, że pomidory na półce w Biedronce trafiły tu również Holandii. Pomimo, że zaledwie o kilkadziesiąt kilometrów stąd – w okolicach Kalisza – jest duże skupisko produkcji dobrej jakości pomidorów. Podobnie miało się z czosnkiem, który choć jest jedną ze specjalności polskich rolników, to w Biedronce w Środzie oferowany był czosnek z Hiszpanii. 

– To jest wyjątkowo bolesne. Ja nie chcę żyć w kraju opanowanym przez zagraniczne sieci handlowe i zagraniczne produkty. Jeżeli nadal będą te sklepy tak postępować, to będziemy organizować takie akcje i celować stricte w te sklepy, ale nie będziemy łamać prawa – powiedział Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. 

 

Kołodziejczak: sieci handlowe chcą, żeby Polska stała się kolonią zagranicznych producentów

Według lidera Agro Unii takie działania największych sieci handlowych uderzają zarówno w polskich rolników, jak i w konsumentów. Michał Kołodziejczak uważa, że znaczna część produktów spożywczych sprowadzanych do Polski z innych państw bardzo często jest o niżej jakości niż żywność wyprodukowana w Polsce. 

– Polscy rolni obawiają się zwiększać produkcji, bo nie mają pewności czy ktoś od nich kupi to co wytworzą. Takie sklepy służą temu, aby Polska stała się kolonią zagranicznych producentów – powiedział Michał Kołodziejczak w Biedronce. 

Następnie on i pozostali rolnicy wybrali po jednym produkcie i ustawili się do kasy. To znacznie spowolniło obsługę pozostałych klientów. 

Lider Agro Unii zapowiedział, że dalej będą podejmować podobne akcje, aby przekonać sieci handlowe, że powinny liczyć się z polskimi rolnikami.  

Kołodziejczak: sieci handlowe chcą, żeby Polska stała się kolonią zagranicznych producentów 

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy UOKIK ukarze wreszcie sieci handlowe wykorzystujące rolników, przetwórców i klientów?

UOKiK na koncern Volkswagena nałożył gigantyczną karę. Czas wreszcie zająć się wielkimi sieciami handlowymi, przez które cierpią rolnicy. Czy jest to możliwe? Zastanawiają się redaktorzy naczelni „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

czytaj więcej

Ponad 100 rolników oszukanych przez ZM Zbyszko

O tym, że poszkodowanych rolników z tytułu niezapłacenia należnych im pieniędzy za sprzedany żywiec wołowy do firmy ZM Zbyszko jest bardzo wielu pisaliśmy już w TPR. Z kilkunastoma z nich rozmawialiśmy w listopadzie. Teraz rolnicy, którzy są rozgoryczeni zaistniałą sytuacją postanowili działać bardziej zdecydowanie, a efektem tego był liczny protest pod siedzibą Zakładu Mięsnego Zbyszko należącego do Zbigniewa Kruka.

czytaj więcej

Czy polscy rolnicy zapłacą za konflikt między USA a Iranem?

Napięte relację między USA a Iranem mogą negatywnie odbić się na polskim rolnictwie. Do podwyżek cen prądu dojdą wyższe ceny paliwa. To spowoduje wzrost cen żywności, ale na nich zarobi handel. Czy polski rolnik znowu zapłaci ze swojej kieszeni za cudzie interesy? Nad tym m.in. zastanawiają się redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego w swoim komentarzu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)