Prezydent zawetuje piątkę dla zwierząt? Jasna deklaracja Andrzej Dudy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prezydent zawetuje piątkę dla zwierząt? Jasna deklaracja Andrzej Dudy

20.09.2020autor: Paweł Mikos

W Warszawie odbyły się dożynki prezydenckie. Andrzej Duda podkreślał zasługi rolników do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w czasie epidemii. Odniósł się też do tzw. piątki dla zwierząt czyli zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Czy prezydent ją zawetuje?

Prezydent dziękuje rolnikom za ich pracę i zapewnianie żywności dla Polaków

W niedzielę 20 września 2020 roku w Warszawie odbyły się dożynki prezydenckie. Prezydent Andrzej Duda podczas swojego przemówienia dziękowała rolnikom za ich ciężką pracę, zwłaszcza w roku epidemii koronawirusa.

– Nawet ci, którzy na co dzień nie zastanawiali się, skąd w ogóle biorą się te artykuły w sklepach, w tym roku po raz pierwszy od dziesiątków lat usłyszeli, że są obawy, że może zabraknąć jedzenia, są obawy, że półki w sklepach będą puste. Otóż nie – okazało się, że półki w sklepach codziennie się zapełniały; że towar jest; że rolnik dostarczył go na czas; że dla nikogo nie brakuje chleba i innych podstawowych artykułów żywnościowych. Ale to wszystko dzięki rolnikowi, który swoim trudem, swoim potem, swoją pracą, swoją służbą dla Polski to bezpieczeństwo żywnościowe. Dziękuję za to z całego serca jako Prezydent Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

 

r e k l a m a

Andrzej Duda: władza musi dbać o polskie rolnictwo

Prezydent w swoim przemówieniu wskazywał, że wierzy w to, że polskie rolnictwo będzie dalej powiększało Produktu Krajowego Brutto oraz będzie dalej powiększał się eksport polskiej żywności.

– Ale to wszystko wymaga rzetelnej troski ze strony władz państwowych, polskie rolnictwo potrzebuje nieustannego wsparcia ze strony rządzących, zrozumienia, dobrego zarządzania, dobrego gospodarowania i dobrego, sprawiedliwego dzielenia tego, co jest dla rolnictwa, i tego, co dla rolnictwa może być wykorzystane – przekonywał Andrzej Duda.

Obiecał także, że będzie czynił wszystko, aby sprawy polskich rolników prowadzone w taki sposób, aby rolnik mógł w Polsce bezpiecznie gospodarować..

 

Jasne stanowisko Andrzeja Dudy wobec zmian w ustawie o ochronie zwierząt, czyli tzw piątki dla zwierzat

Prezydent w swoim przemówieniu odniósł się także do zmian w prawie przewidzianych w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątki dla zwierząt zaproponowanej przez posłów PiS, w tym Jarosława Kaczyńskiego. Propozycja ta została uchwalona przez sejm w nocy z 17 na 18 września. Zmiana ustawy o ochronie zwierząt wprowadza m.in.: drastyczne ograniczenie uboju rytualnego, niemal natychmiastowy zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy większe uprawnienia dla aktywistów organizacji pro-zwierzęcych.

Rolnicy wskazują, że te zapisy, zwłaszcza ograniczenia w uboju rytualnym uderzą w całe rolnictwo, szczególnie w hodowców bydła i drobiu.

– Chcę bardzo mocno i w pewnym sensie z gniewem powiedzieć, że padło wiele absolutnie fałszywych, nieprawdziwych słów, które nigdy nie powinny paść z ust nikogo w Polsce, zwłaszcza takich ludzi, którzy na rolnictwie się nie znają, nie rozumieją go, a bardzo często nigdy nie widzieli, w jaki sposób realizowana jest hodowla zwierząt. (…) Przecież wszyscy doskonale wiedzą – ci, którzy znają wieś, znają specyfikę pracy rolniczej – że rolnik nie położy się, nie pójdzie na spoczynek, dopóki jego inwentarz nie będzie opatrzony, nakarmiony, zabezpieczony, po to, by on mógł odpoczywać spokojnie, by miał do czego wstać rano i dalej pracować. Przecież rolnik dba o swoją trzodę, o swój inwentarz – to fundamentalna kwestia w gospodarstwie. Fundamentalna! – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent wskazywał, że prace nad nowelizacją ustawy jeszcze trwają i teraz zajmie się nią senat i zapewne jeszcze raz sejm. Dlatego Głowa Państwa apeluje o zachowanie spokoju i przyglądanie się temu jak będzie wyglądać ostateczny kształt nowego prawa.

Zapowiedział także czym będzie kierował się przy decyzji o podpisaniu lub zawetowaniu ustawy.

– Będę przy tej decyzji miał, oczywiście, na względzie kwestie humanitarnego traktowania zwierząt, ich dobrostanu, wszystkie kwestie, które są ważne. Ale będę miał tutaj także na względzie byt i jakość życia polskich rolników. Mogą być Państwo tego pewni – deklarował Andrzej Duda.

 

Czy dojdzie do strajku rolników?

Minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski dziękował prezydentowi za te słowa. Również część rolników i przedstawicieli organizacji rolniczych przyjęło te słowa z ulgą i uznaniem.

Jednak Agro Unia wskazuje, że nawet jeśli prezydent zawetuje tę ustawę, to do odrzucenia jego veta wystarczy zaledwie 60% głosów w sejmie. A taką większość mogą zapewnić posłowie PiS, KO i Lewicy, którzy 17 września zagłosowali za piątka dla zwierząt. Z tego powodu Agro Unia zapowiada strajk rolników w Warszawie.

 

Paweł Mikos
Fot. Kancelaria Prezydenta RP 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Piątka dla zwierząt przyjęta przez sejm. Jakie są komentarze?

Sejm przyjął zmianę ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątkę dla zwierząt, która zakłada m.in. ograniczenia uboju rytualnego, zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz zwiększenie uprawnień aktywistów organizacji pro-zwierzęcych. Jakie są reakcję na uchwalenie piątki dla zwierząt?

czytaj więcej

Michał Kołodziejczak z AgroUnii krytykuje piątkę dla zwierząt

Rolnicy związani z AgroUnią, w tym Michał Kołodziejczak protestowali pod siedzibą PiS przeciwko pomysłowi tzw. piątki dla zwierząt. Lider AgroUnii uważa, że partia rządząca zamiast naprawiać branże futerkową chcę „rozwalić ją młotkiem”. Właśnie dlatego demonstracja odbyła się pod hasłem „Piątka dla zwierząt to pała dla PiS”.

czytaj więcej

Ardanowski: dotacje unijne powinny wspierać lokalnych producentów i dystrybutorów żywności

W Koblencji, w Niemczech, w ramach sprawowanej aktualnie przez ten kraj prezydencji w UE, odbyło się nieformalne spotkanie ministrów rolnictwa. Uczestniczyli w nim również unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz Jan Krzysztof Ardanowski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)