Ponad 40 tys. rolników protestuje w Holandii. Dlaczego? [WIDEO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ponad 40 tys. rolników protestuje w Holandii. Dlaczego? [WIDEO]

05.07.2022autor: Michał Czubak

Holenderscy rolnicy wyjechali na ulice całego kraju i protestują. Miejscowi farmerzy duzi i mali domagają się od rządu holenderskiego zaniechania rządowych planów ograniczenia szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez sektor rolniczy.

Holandia. Dziesiątki tysięcy rolników na ulicach całego kraju

Protest holenderskich rolników ma charakter ogólnokrajowy. Szacuje się, że w ubiegłym tygodniu około 40 tysięcy rolników swoimi ciągnikami wyjechało na ulice miast, miasteczek i stolic regionów, by zaprotestować w ten sposób przeciwko rządowej polityce ograniczenia emisyjności szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez zwierzęta gospodarskie.

r e k l a m a

Nieunikniona transformacja albo zamknięcie gospodarstw

Rząd w Holandii do 2030 roku chce obniżyć emisje zanieczyszczeń, głównie tlenku azotu i amoniaku o 50 procent w skali kraju, zaś na terenach naturalnych i rolniczych aż o 70 procent. Rządzący mówią, że jest to nieuniknione i ostrzegają rolników, że muszą się dostosować do nowych wymogów, albo zamknąć swoje gospodarstwo.

Szacunkowo licząc oznacza to likwidację 30 proc. ferm bydła w kraju.

Rolnicy chcą być traktowani tak samo jak inne branże

Protestujący rolnicy uważają, że są nierówno traktowani i postrzegani jako truciciele. Wskazują że inna branże, jak lotnictwo, budownictwo czy transport, również przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska, ale to właśnie na rolnikach wiesza się psy i na nich nakłada się największe ograniczenia.

Rząd holenderski potępia działania rolników

Premier Mark Rutte, który przebywał w tym czasie na szczycie NATO, w mocnych słowach skrytykował działania protestujących w jego kraju rolników. - Wolność słowa i prawo do demonstracji są istotną częścią naszego demokratycznego społeczeństwa i zawsze będę ich bronić, zastraszanie urzędników. Nigdy tego nie zaakceptujemy – oświadczył szef holenderskiego rządu.

Michał Czubak
fot. Anonyme Citoyen / Twitter.com

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nawet 30 proc. gospodarstw w Holandii może upaść przez Zielony Ład

Propozycja zaostrzenia przez rząd przepisów dotyczących nawozów i norm emisji wywołała masowe strajki rolników w Holandii. Jeśli przepisy wejdą w życie, aż 25-30 proc. gospodarstw zostanie zlikwidowanych.

czytaj więcej

Policjanci strzelają do rolników. Protest farmerów w Holandii nabiera na sile [WIDEO]

Protest rolników w Holandii nabiera na sile. Do starć przeciwko nim rząd rzucił policję, która zaczęła strzelać w kierunku protestujących rolników. Pocisk trafił w ciągnik rolniczy.

czytaj więcej

Rolnicy z AgroUnii będą protestować w Warszawie. "Nie damy się okradać"

– Sprzedawanie nawozów po kosmicznych cenach i rekordowe zyski grupy Azoty to jest destabilizacja rynków rolnych – mówił Michał Kołodziejczak. To tylko jeden z powodów, dla których rolnicy z AgroUnii zamierzają wyjść na ulice stolicy i protestować. Jakie jeszcze zarzuty rolnicy stawiają rządzącym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)