Rolnicy z AgroUnii będą protestować w Warszawie. "Nie damy się okradać"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy z AgroUnii będą protestować w Warszawie. "Nie damy się okradać"

05.07.2022autor: wk

– Sprzedawanie nawozów po kosmicznych cenach i rekordowe zyski grupy Azoty to jest destabilizacja rynków rolnych – mówił Michał Kołodziejczak. To tylko jeden z powodów, dla których rolnicy z AgroUnii zamierzają wyjść na ulice stolicy i protestować. Jakie jeszcze zarzuty rolnicy stawiają rządzącym?

W czwartek 7 lipca 2022 r. rolnicy i działacze AgroUnii zamierzają zorganizować demonstrację w Warszawie. Będzie to przemarsz spod Pałacu Kultury i Nauki pod Sejm. W poniedziałek podczas konferencji prasowej Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii wyjaśniał dlaczego rolnicy zamierzają wyjść na ulice stolicy. 

r e k l a m a

Kołodziejczak: rząd doprowadził do destabilizacji rynków rolnych 

Zdaniem przewodniczącego AgroUnii przez zaniechaniania władz lub wręcz intencjonalne działania doszło w Polsce do destabilizacji rynków rolnych. Miał do tego przyczynić się m.in. niekontrolowanym przywozie zbóż z Ukrainy. (Więcej na ten temat także w artykule: "Zboża z Ukrainy powinno jechać przez Polskę tylko tranzytem").

Zdaniem Kołodziejczaka na imporcie taniego zboża będą zarabiać duże firmy, które odsprzedadzą ziarno z zyskiem za rok, albo dwa. Również brak reakcji władz na import ziemniaków z Francji czy kwiatów z Holandii ma się przyczyniać do załamania normalnej koniunktury na poszczególnych rynkach.

– Sprzedawanie nawozów po kosmicznych cenach i rekordowe zyski grupy Azoty to też jest destabilizacja rynków rolnych – mówił przed Sejmem Michał Kołodziejczak.

AgroUniia obwinia spółki Skarbu Państwa o drożyznę i wysoką inflację

Przewodniczący rolniczego ruchu jest przekonany, że za drożyznę i wysoką inflację po części odpowiadają spółki, w których udziały ma Skarb Państwa.To właśnie te przedsiębiosrtwa odnotowują znaczny wzrost przychodów na podwyżkach cen energii czy nawozów, bo konsumenci muszą te dobra kupić.

Grupa Azoty w pierwszym kwartale 2022 r. zarobiła 10 razy więcej niż w pierwszym kwartale 2021 r. To jest niebywałe. Oni sobie podnieśli marże kilkukrotnie – powiedział Michał Kołodziejczak.

W jego ocenie, sprawę powinien dokładnie i rzetelnie zbadać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Lider AgroUnii zakwestionował także obecną politykę banku centralnego.

Wydaje się naszych liberalnym kolegom z Prawa i Sprawiedliwości, że jest taka wajcha jak stopy procentowe, którą się podnosi i nagle spada inflacja. Tak nie jest. Gdyby tak było to w strefie euro byłaby jedna inflacja w każdym kraju, a przecież jest inaczej. Strefa euro ma jednakowe stopy procentowe a inflacja jest w każdym kraju inna – przekonywał Michał Kołodziejczak. 

Jakie jeszcze zarzuty AgroUnia stawia rządzącym?

Michał Kołodziejczak powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość odpowiada za:

  • niekontrolowany przywóz zboża z Ukrainy
  • ciągłe podnoszenie stop procentowych
  • rosnące koszty życia oraz prowadzenia firm i gospodarstw rolnych
  • ogromne marże spółek skarbu państwa w dobie kryzysu
  • zwiększanie marż w supermarketach podczas gdy zapłata dla rolników nie jest wyższa

wk
fot. archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ponad 40 tys. rolników protestuje w Holandii. Dlaczego? [WIDEO]

Holenderscy rolnicy wyjechali na ulice całego kraju i protestują. Miejscowi farmerzy duzi i mali domagają się od rządu holenderskiego zaniechania rządowych planów ograniczenia szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych przez sektor rolniczy.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)