Podziały wśród rolników odbijają się na cenach w skupie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podziały wśród rolników odbijają się na cenach w skupie

05.06.2020

Za dawnych, przedwojennych czasów, to pan jechał na chłopie, a teraz to chłop jedzie na chłopie i w d… go kopie! Tę mądrość ludową usłyszeliśmy od naszego starego Czytelnika, któremu niedługo stuknie dziewiąty krzyżyk.

„Nowowiejscy” boją się rolnictwa i uprzykrzają życie tym, którzy się nim zajmują z dziada pradziada

Dziesięć lat temu byli dobrymi producentami trzody, żyliśmy w przyjaźni, a dziś nie pozwalają w naszym obejściu postawić obory. Chociaż jesteśmy w prawie – narzeka jeden z naszych Czytelników. „Nowowiejscy”, a więc ci co przybyli z miasta, też nie lubią rolnictwa. Stąd się biorą ich postulaty, aby żniwować w deszcz, bo wówczas się nie kurzy!
r e k l a m a

Podziały pośród samych rolników - te są najgorsze

Ale najgorsze są podziały wśród samych rolników, ich brak zorganizowania, brak solidarności oraz podatność na manipulację. Chcesz rządzić, to napuść gospodarza na gospodarza i obiecaj jakiś ochłap. Na pewno skoczą sobie do oczu, zaś duża kasa niechybnie skoczy – do kieszeni tych co obiecali. To uznani działacze nie dopuścili do powstania Związku Zawodowego Producentów Mleka, bo byłby za silny! Tak.

Rolnicze związki zawodowe są słabawe albo wręcz słabe – dosłownie kanapowe

I tym sposobem nie są silnym partnerem dla rządu. Nie potrafią też skutecznie walczyć o swoje, z tak silnymi przeciwnikami, jakimi są wielkie sieci handlowe. Przecież polskim zakładom przetwórczym konieczne jest wsparcie w tym nierównym boju. Wszak nawet największe polskie firmy mleczarskie nie mają szans uczciwej walki z wielkimi sieciami handlowymi. A rolnicy, jakby nie zdawali sobie sprawy, że dołowanie cen zbytu zawsze uderza ich po kieszeni.

Praktycznie obecnie tylko izby rolnicze mają stosunkowo silną pozycję – oczywiście na tle tych słabeuszy. Tak. Staramy się być obiektywni, chociaż zdajemy sobie sprawę, że obecne władze KRIR nie lubią „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski
redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fonterra: ceny OMP poszły mocno w górę

Indeks cen produktów mlecznych na aukcji Global Dairy Trade (GDT) z 22 maja wzrósł o 1%, w porównaniu do poprzedniej aukcji sprzedano o ok. 2% więcej towarów, tj. 16,8 tys. t, w tym głównie sprzedawały się mleka w proszku.

czytaj więcej

Jak zapobiec fali obniżek cen skupu mleka?

– Jak każda firma mleczarska jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że co kilka lat następuje załamanie rynku. Daliśmy sobie radę już z kilkoma kryzysami i tym sposobem zyskaliśmy zaufanie naszych właścicieli. Ale ten kryzys ma niespotykany dotąd wymiar i dotyczy całego świata – zauważa Andrzej Jarmasza ze Strzeleckiej Spółdzielni Producentów Mleka.

czytaj więcej

Na ratunek mleczarniom - interwencyjny skup masła i mleka w proszku powinien trwać przez 3 miesiące

–Agencja Rezerw Materiałowych powinna przez 3 miesiące prowadzić interwencyjny skup mleka w proszku i masła z polskich mleczarń - uważa Grzegorz Gańko, prezes OSM Sierpc. Z kolei Jerzy Borucki z POLSMLEK-u uważa, że BGK powinno udzielać mleczarniom gwarancji kredytowych. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)