Pierwszy statek z ziarnem z Ukrainy wypłynął portu. Czy w Polsce wzrosną ceny zbóż?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pierwszy statek z ziarnem z Ukrainy wypłynął portu. Czy w Polsce wzrosną ceny zbóż?

02.08.2022autor: Kamila Szałaj Michał Czubak

W poniedziałek z ogarniętej wojną Ukrainy wyruszył drogą morską pierwszy statek ze zbożem. Jednostka załadowana jest 26 tys. tonami kukurydzy. Dziś ładunek powinien trafić do portu w Trypolisie. Czy odblokowanie ukraińskiego eksportu przez czarnomorskie porty wpłynie na wzrost cen zbóż w Polsce?

„Rosja wywołała głód w krajach Afryki i Azji”

W poniedziałek 1 sierpnia z kontrolowanego przez okupujących Ukrainę Rosjan portu w Odessie wypłynął pierwszy statek z żywnością. Pływająca jednostka załadowana jest 26 tysiącami ton kukurydzy. To długo wyczekiwany transport, który ma pomóc załagodzić głód w krajach afrykańskich oraz azjatyckich.

Rosja konsekwentnie wywoływała głód w krajach Afryki i Azji, które tradycyjnie importowały dużo ukraińskich towarów, a teraz – w warunkach wyjątkowych upałów w Europie – kryzys cenowy i deficyt artykułów spożywczych zagraża także niektórym krajom europejskim – oznajmił w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Moment wyprowadzania statku z tonami kukurydzy z portu w mediach społecznościowych zamieścił Oleksandr Kubrakow, minister infrastruktury Ukrainy.

Takie kraje, jak Egipt, Tunezja czy Maroko ponad połowę swojego zapotrzebowania na pszenicę importują właśnie z Ukrainy.

r e k l a m a

Zdaniem ukraińskiej strony Rosja zerwie eksport zbóż

W piątek 22 lipca Ukraina i Rosja podpisały w Turcji porozumienie dotyczące handlu zbożem. Umowa zobowiązała Rosję do umożliwienia Ukrainie eksportu zboża drogą morską. Rosja miała więc nie atakować ukraińskich cywilnych statków i umożliwiać im opuszczanie portów.

Dzień później na port w Odessie, skąd miały wypływać statki ze zbożem z Ukrainy, spadły rosyjskie rakiety. Rosjanie dementowali te informacje, argumentując, że nie był ro rosyjski atak.

Ostatecznie jednak pierwszy ze statków wypłynął wczoraj. Jak długo taka sytuacja potrwa? Strona ukraińska nie ma wątpliwości, że krótko.

Nie możemy mieć złudzeń, że Rosja po prostu powstrzyma się przed próbami zerwania ukraińskiego eksportu” – oświadczył Zełenski. Podkreślił przy tym, że na wypłynięcie czeka 16 kolejnych statków.

Czy odblokowanie ukraińskiego eksportu wpłynie na wzrost cen zbóż w Polsce?

Polscy rolnicy mają jednak nadzieję, że eksport ukraińskiego zboża przez czarnomorskie porty będzie odbywał się bez zakłóceń. Liczą, że jeśli tą drogą wywieziona zostanie kukurydza i pszenica z Ukrainy, to wtedy mniej ziarna z tego kraju trafi do Polski, co w konsekwencji przełoży się na stabilizację rynku i wzrost cen w skupie. Bo na razie stawki są niskie - rzepak jest skupowany po ok. 3000 zł, pszenica po ok. 1400-1500 zł/t. Dlatego rolnicy wolą je magazynować, niż sprzedawać w niższych cenach. 

- Ukraińskie zboże rozlewa się po Polsce, co do tego już nikt nie powinien mieć złudzeń. Przygraniczne firmy na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu napchały sobie magazyny ukraińskim ziarnem i za nasze płacą tanio albo wcale go nie chcą skupować. Liczymy, że zimą ceny zboża i rzepaku wzrosną, bo inaczej nie zwrócą nam się koszty poniesione na produkcję - mówi nam jeden z mazowieckich producentów zbóż. I dodaje, że ma nadzieję, iż transport zboża z Ukrainy przez Odessę i inne porty wpłynie na wzrost cen zbóż w Polsce i ukróci proceder nielegalnego handlu ukraińskim zbożem w naszym kraju.

Ale, jak zauważa Rafał Mładanowicz z KRIR, żeby Ukraina wyeksportowała swoje zboże, to przez okres trwania porozumienia, czyli przez 3 miesiące, musiałoby z portów wypływać 10 takich statków dziennie. W Ukrainie na wywiezienie czeka ok. 25 mln ton ziarna.

Matif zareagował spadkami na wieść o eksporcie zboża z Ukrainy

Z drugiej strony musimy patrzeć także na rynki światowe, które zareagowały spadkami na wieść o transporcie zboża z Ukrainy. Kukurydza na Matifie potaniała wczoraj o 9,75 euro do 320,25 euro/t. Ceny pszenicy spadły o 7 euro - do 336 euro/t. Największą przecenę zaliczył rzepak - aż o 38 euro. Wczoraj na zamknięciu kontrakty listopadowe wyceniane były na 651,25 euro/t.

Michał Czubak
fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ogromny pożar pod Zbąszyniem. Spłonęło 50 ha zboża. Z żywiołem walczą strażacy z 2 województw

Około 50 hektarów zboża i 5 ha lasu spłonęło w niedzielny wieczór pod Zbąszyniem na granicy woj. wielkopolskiego i lubuskiego. Kłęby dymu było widać z kilkudziesięciu kilometrów.

czytaj więcej

Sawicki: jeśli KGS tak sobie poradzi ze zbożami jak z cukrem, to będzie nieciekawie

Zdaniem byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego (PSL) rolników czeka trudny okres. Jako główny problem wskazał rosnące koszty produkcji, brak wypłaty odszkodowań za suszę i spadające ceny skupu zbóż. - Jeśli KGS tak sobie będzie radzić ze zbożami, jak z cukrem, to sytuacja będzie nieciekawa - ocenił były minister.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)