Sawicki: jeśli KGS tak sobie poradzi ze zbożami jak z cukrem, to będzie nieciekawie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sawicki: jeśli KGS tak sobie poradzi ze zbożami jak z cukrem, to będzie nieciekawie

29.07.2022

Zdaniem byłego ministra rolnictwa Marka Sawickiego (PSL) rolników czeka trudny okres. Jako główny problem wskazał rosnące koszty produkcji, brak wypłaty odszkodowań za suszę i spadające ceny skupu zbóż. - Jeśli KGS tak sobie będzie radzić ze zbożami, jak z cukrem, to sytuacja będzie nieciekawa - ocenił były minister.

Były minister rolnictwa Marek Sawicki, w rozmowie z Wirtualną Polską ocenił, że w tym roku z uwagi na silną suszę mogą być wyjątkowo słabe zbiory.

- Z pewnością w regionach Polski centralnej i w województwach kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodnio-pomorskim i na Dolnym Śląsku, należy spodziewać się słabszych zbiorów. Na wschód od Wisły susza nie jest tak odczuwalna, gdyż opady, choć niewystarczające, jednak były - powiedział Marek Sawicki.

r e k l a m a

"Nic się nie robi w zakresie budowy zbiorników retencyjnych"

Zdaniem byłego ministra w tym zakresie pomogłoby rozwiązanie, którego do tej pory nikt nie podjął.

– Mamy naprawdę ogromną, gęstą sieć małych strumieni, małych rzeczek, na których powinny być co najmniej co 2 - 3 km półhektarowe, hektarowe zbiorniki retencyjne, ale nic się w tym zakresie nie robi – stwierdził.

– W tej chwili mamy ogromne pieniądze z KPO i chociażby odtworzenie tych starych zbiorników retencyjnych po starych młynach wodnych, tartakach naprawdę nie jest kosztowne i można to zrobić z korzyścią dla środowiska, zwiększając możliwości retencyjne – oznajmił.

Sawicki: system ubezpieczeń nie działa

W ocenie Marka Sawickiego przed rolnikami będzie teraz trudny okres, bo do problemów z suszą dochodzą wysokie koszty produkcji oraz brak odszkodowań za poniesione straty.

- Ten czas jest od wielu lat trudny dla polskich rolników. Rolnicy mają problem nie tylko z tym, że nie zapłacili jeszcze rachunków za drogie nawozy. Do tej pory nie dostali odszkodowań za przymrozki i susze przy ewidentnych stratach. Ubezpieczyciele nie chcą sporządzać protokołów zniszczeń. Państwo wyłożyło pieniądze na system ubezpieczeń a okazuje się, że on nie działa - mówił były minister.

Sawicki zwrócił uwagę, że obecne obniżki cen zbóż i rzepaku wprowadzają niepewność wśród rolników, którzy nie wiedzą, czy sprzedawać czy magazynować ziarno.

 – Duży niepokój budzi w tej chwili u rolników kwestia spadających cen zbóż i rzepaku - wskazał. Jak wyjaśnił, będą musieli je bowiem sprzedawać po znacznie zaniżonych cenach. 

Sawicki: jeśli KGS tak sobie będzie radzić ze zbożami, jak z cukrem, to sytuacja będzie nieciekawa

Poseł PSL zaznaczył, że sytuację na rynku żywnościowym najlepiej obrazuje problem z dostawami cukru.

- W Niemczech czy Czechach cukier jest dostępny i jest o połowę tańszy niż w Polsce. Nie wiem, czy Krajowa Grupa Spożywcza zajęła się tworzeniem holdingu spożywczego i nie ma czasu dowieść cukru do sklepu, czy też go rzeczywiście brakuje? Jeżeli tak będą sobie radzić ze zbożami, jak radzą sobie z cukrem to sytuacja będzie nieciekawa – podkreślił Sawicki.

„Wielu nie będzie stać na ten chleb powszedni”

Były minister przedstawił również perspektywę dotyczącą potencjalnych cen produktów spożywczych, uwzględniając aktualną sytuację na rynku. 

- Chleb już jest droższy niż rok temu. Skoro cukier w takim szalonym tempie podrożał, to nie spodziewam się, aby mięso i chleb zachowywały się inaczej (...) Wielu nie będzie stać na ten chleb powszedni - mówił b. minister.

oprac. Julian Koziolek, fot. Sejm RP

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gdzie jest cukier? Janowski: nie dajmy się uwieść spekulacjom

Braki cukru w sklepach wywołały duży niepokój wśród polskich konsumentów. Tymczasem, jak przekonuje były minister rolnictwa Gabriel Janowski, cukru mamy pod dostatkiem, a panikę spowodowały błędy logistyczne. - Nie dajmy się uwieść propagandzie i działaniom spekulacyjnym - mówi Janowski.

czytaj więcej

Pierwszy statek z ziarnem z Ukrainy wypłynął portu. Czy w Polsce wzrosną ceny zbóż?

W poniedziałek z ogarniętej wojną Ukrainy wyruszył drogą morską pierwszy statek ze zbożem. Jednostka załadowana jest 26 tys. tonami kukurydzy. Dziś ładunek powinien trafić do portu w Trypolisie. Czy odblokowanie ukraińskiego eksportu przez czarnomorskie porty wpłynie na wzrost cen zbóż w Polsce?

czytaj więcej

Kiedy dopłaty bezpośrednie dla polskich rolników będą zrównane z francuskimi czy niemieckimi?

Poprzez unijny mechanizm wyrównywania dopłat i uzupełniające dopłaty krajowe około 97% polskich rolników ma otrzymać dopłaty bezpośrednie równe średniej unijnej. Pytanie kiedy tego doczekamy? Czy to oznacza, że nasi rolnicy otrzymają takie płatności jak farmerzy we Francji czy Niemczech?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)