PE chce zmian w transporcie zwierząt. Czy nowe prawo uderzy w rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

PE chce zmian w transporcie zwierząt. Czy nowe prawo uderzy w rolników?

07.02.2022autor: Magdalena Szymańska

Parlament Europejski chce, by zwierzęta były lepiej chronione podczas transportu. W jego ocenie unijne przepisy dotyczące transportu zwierząt są przestarzałe, niejasne i słabo egzekwowane.

Wiele uchybień podczas tranposrtu zwierząt

Po 18 miesiącach ustalania faktów eurodeputowani wzywają kraje Unii Europejskiej do poszanowania dobrostanu zwierząt podczas transportu. W swoim dochodzeniu stwierdzili, że dotychczasowe przepisy dotyczące transportu zwierząt nie zawsze są przestrzegane i nie uwzględniają w pełni różnych potrzeb zwierząt. Do najbardziej oczywistych naruszeń zaliczono:

  • brak miejsca nad głową, wody lub paszy.

Stwierdzono także, że przewożone są zwierzęta, które nie nadają się do transportu. Same transporty są z kolei przeładowane. Ponadto zwierzęta są przewożone nieodpowiednimi pojazdami, a transport czasami odbywa się w ekstremalnych temperaturach i przy wydłużonym czasie podróży.

r e k l a m a

Dobrostan zwierząt przede wszystkim

Europosłowie wzywają więc Komisję Europejską i kraje członkowskie do wzmożenia wysiłków na rzecz poszanowania dobrostanu zwierząt podczas transportu, aktualizacji unijnych przepisów i powołania unijnego komisarza odpowiedzialnego za dobrostan zwierząt.

Czytaj również: Odpowiedni załadunek i transport zwierząt to mniejsze straty dla rolnika

Parlamentarzyści zaproponowali, aby czas przejazdu zwierząt przeznaczonych do uboju nie przekraczał ośmiu godzin, natomiast zwierząt ciężarnych w ostatnim trymestrze ciąży – czterech. Postulują też wprowadzenie zakazu transportu nieodsadzonych cieląt w wieku poniżej czterech tygodni, z wyjątkiem transportu dokonywanego przez rolników i na odleg-
łość mniejszą niż 50 km.

Będzie monitoring?

Posłowie chcą też, aby pojazdy były zaopatrzone w kamery i by były one używane zwłaszcza podczas załadunku i rozładunku. Domagają się też monitorowania temperatury, wilgotności i stężenia amoniaku w pojazdach. Ponadto organy krajowe miałyby zatwierdzać plany podróży zwierząt tylko wtedy, gdy prognozowana temperatura ma wynosić między 5 a 30°C.

Samowola przy tranposrcie spoza granic Unii

W ogniu krytyki znalazł się brak systemu kontroli transportu zwierząt do krajów spoza UE. Europarlamentarzyści żądają od państw członkowskich kontroli zapewnienia zwierzętom paszy i wody oraz miejsca we wszystkich przesyłkach do krajów trzecich. Postulują też, aby eksport żywych zwierząt był zatwierdzany tylko wtedy, gdy jest zgodny z europejskimi normami dobrostanu zwierząt.

Europarlamentarzyści nalegają, by Unia postawiła na transport nasienia lub embrionów oraz tusz i mięsa. Wzywają Komisję do pilnego przedstawienia, nie później niż do 2023 roku, planu działania wspierającego tę transformację. Żądają także powołania specjalnego funduszu, aby zminimalizować społeczno-gospodarcze skutki proponowanych zmian.

Magdalena Szymańska
​fot. archiwum red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Parlament Europejski chce skrócenia czasu transportu zwierząt do rzeźni

Parlament Europejski chce ograniczenia czasu transportu zwierząt przeznaczonych na ubój do maksymalnie ośmiu godzin.

czytaj więcej

Zbójeckie prawo pierwokupu gruntów rolnych. Jak to działa?

Dzierżawcy prywatnej nieruchomości rolnej w przypadku sprzedaży, na mocy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, przysługuje prawo pierwokupu. O tym, że takie prawo ma też Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, mówił podczas niedawnego webinarium „Tygodnika” dr hab. Przemysław Litwiniuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

czytaj więcej

W nowym TPR: rząd żre i baluje, a rolnik bankrutuje

W najnowszym numerze (8/2022) Tygodnika Poradnika Rolniczego przeczytacie m.in. o protestach rolników, którzy nie chcą umierać w ciszy. - Rząd żre i baluje, a rolnik bankrutuje - mówią. Sprawdzamy także, jak w erze drogich nawozów sprawdza się ich precyzyjny podsiewacz. Piszemy też o zbójeckim prawie pierwokupu rolniczej ziemi przez KOWR.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)