Paliwo coraz droższe. Czy wiosną rolnik zapłaci jeszcze więcej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Paliwo coraz droższe. Czy wiosną rolnik zapłaci jeszcze więcej?

04.03.2021autor: Magdalena Szymańska

Nagłe ocieplenie spowodowało, iż rolnicy myślą już o rozpoczęciu prac wiosennych. Z niepokojem obserwują jednak to, co dzieje się na stacjach benzynowych.

Ceny paliw w górę

Ceny paliw rosną nieprzerwanie od drugiej dekady listopada ubiegłego roku. Najwięcej w tym okresie zdrożał olej napędowy, potem kolejno benzyny Pb95, i Pb98. Drożejące paliwa ciągną za sobą także ceny autogazu. ON jest droższy o ponad 55 gr/l niż w listopadzie ub.r., natomiast benzyny Pb 95 o prawie 50 gr/l. Prognozy cen paliw na bieżący tydzień wskazują na kolejne podwyżki.

r e k l a m a

Droższa ropa przekłada się na wyższe ceny na stacjach paliw

Analitycy rynku paliw, Urszula Cieślak oraz Rafał Zywert z BM REFLEX, podkreślają, iż duża część tych podwyżek przypadła na drugi i trzeci tydzień lutego. Na niektórych stacjach, po raz pierwszy od marca ubiegłego roku, ceny benzyny bezołowiowej 95 i oleju napędowego wzrosły do 5 zł/l lub nawet przekroczyły tę kwotę. Główny powód podwyżek to wzrost cen ropy naftowej. Na początku listopada ropa Brent kosztowała około 38 dolarów za baryłkę, natomiast pod koniec lutego już ponad 66 dolarów.

Dlaczego ropa podrożała?

Doktor Jakub Bogucki oraz Grzegorz Maziak z e-petrol.pl komentują, iż ostatni wzrost cen ropy naftowej był spowodowany atakiem zimy, który sparaliżował na kilka dni lub nawet tygodni produkcję ropy w Teksasie. Cytują oni analityków Wood Mackenzie, którzy ocenią, iż dziennie zostało zablokowane wydobycie około miliona baryłek, a przywrócenie stanu normalnej produkcji może potrwać nawet kilka tygodni. To jednak pokazuje, iż jest to sytuacja przejściowa.

Bogucki i Maziak podkreślają także, że zwyżki cen ropy naftowej mogą wynikać także z oczekiwania na decyzje odnośnie do amerykańskiego programu pomocowego dla gospodarki, który mógłby stać się poważnym zastrzykiem gotówki i rozruszać gospodarkę, także w aspekcie paliwowym.

Zarówno analitycy z BM Reflex, jak i epetrol.pl podkreślają, iż aktualnie kluczową dla rynku będzie decyzja OPEC+ (Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową oraz innych producentów ropy, którym przewodzi Rosja) w kwestii skali zmniejszenia cięć produkcji ropy naftowej. Powinna być ona znana 4–5 marca.

OPEC+ planuje zmniejszenie wydobycia

Jak informuje BM Reflex, Arabia Saudyjska przedstawi plan zmniejszenia wielkości cięć produkcji (zwiększania podaży). W marcu skala redukcji produkcji w ramach OPEC+ ma wynieść 8,05 mln baryłek na dzień. Dla rynku paliw kluczową kwestią jest, czy OPEC+ zdecyduje się na zmniejszenie cięć produkcji od kwietnia do 5,7 mln baryłek dziennie, czyli poziomu, jaki miał wstępnie obowiązywać już od początku roku, czy też nie.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny nawozów azotowych szaleją! Dlaczego?

Izby rolnicze zwracają uwagę na szybki wzrost cen nawozów, zwłaszcza tych azotów tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu. Jak te podwyżki tłumacz władze Grupy Azoty?

czytaj więcej

Rolniku pamiętaj! Złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Przypominamy rolnikom, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej zakupiony w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., aby jak najszybciej złożyli w urzędzie gminy stosowny wniosek.

czytaj więcej
Paliwa

Producenci kotłów na paliwo stałe: poznaj wyniki kontroli UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów weryfikuje, czy sprzedawane kotły na paliwo stałe spełniają wymagania określone w przepisach. U nas poznasz listę modeli kotłów na rynku i zastrzeżenia do nich.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)