Rolniku pamiętaj! Złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolniku pamiętaj! Złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

01.03.2021autor: Magdalena Szymańska

Przypominamy rolnikom, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej zakupiony w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., aby jak najszybciej złożyli w urzędzie gminy stosowny wniosek.

Wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze do 1 marca 2021

Wniosek o zwrot akcyzy wraz z fakturami (kopiami) za paliwo można złożyć do 1 marca 2021 roku w urzędzie gminy. Jeśli rolnik chce otrzymać zwrot podatku w odniesieniu do bydła, do wniosku musi dołączyć również dokument wydany przez biuro powiatowe ARiMR zawierający informacje o liczbie DJP bydła będącego w jego posiadaniu w odniesieniu do każdej siedziby stada w ostatnim dniu każdego miesiąca 2020 r. Przypominamy, iż rolnicy, którzy nie będą ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła do 1 marca, mogą to zrobić w drugim terminie, tj. w sierpniu br. Taki wniosek składa się bowiem raz w roku.

 

r e k l a m a

Jakie są stawki zwrotu akcyzy za paliwo wykorzystane do celów rolniczych?

Przypominamy, że stawka dopłat do paliwa rolniczego będzie wynosić 100 złotych do każdego 1 ha użytków rolnych oraz 30 zł do dużej jednostki przeliczeniowej (DJP) bydła.

Z czego to wynika? Z określonych przez rząd limitów zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze. A taki limit ustala się jako sumę:

  • kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 100 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku oraz
  • kwoty stanowiącej iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 30 oraz średniej rocznej liczby DJP bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

 

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze?

Żeby rolnik mógł otrzymać tzw. „dopłaty do paliwa rolniczego”, musi złożyć wniosek i udokumentować wydatki poniesione na zakup oleju napędowego używanego do produkcji rolnej. Podstawę do ustalenia kwoty zwrotu podatku akcyzowego stanowi faktura, w tym faktura uproszczona (paragon z NIP) albo jej kopia, jeśli spełnia wszystkie wymogi określone w ustawie o VAT.

Na zwrot pieniędzy rolnicy mogą liczyć już w kwietniu br.

 

Magdalena Szymańska
Fot. pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Paliwo coraz droższe. Czy wiosną rolnik zapłaci jeszcze więcej?

Nagłe ocieplenie spowodowało, iż rolnicy myślą już o rozpoczęciu prac wiosennych. Z niepokojem obserwują jednak to, co dzieje się na stacjach benzynowych.

czytaj więcej

Rolnicy mogą już nawozić pola azotem!

Od 1 marca rolnicy mogą już bez obaw wyjechać na pole z obornikiem, gnojówką i gnojowicą oraz z nawozami azotowymi mineralnymi. O jakich ograniczeniach rolnicy powinni pamiętać? Jakich dawek przestrzegać? I co zrobić z nadwyżką gnojowicy lub obornika?

czytaj więcej

Dzierżawa ziemi rolnej – jakie ceny w województwach?

Jak podaje GUS, średnio o 30 zł/ha zdrożała do 1190 zł w ciągu ubiegłego roku dzierżawa użytków rolnych w Polsce. Rolnicy muszą płacić najwyższe kwoty za dzierżawę w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. A jakie są ceny dzierżawy w każdym województwie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)