Odpicowane Tarpany błyszczą w Szreniawie, w tym prototyp SUV-a
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Odpicowane Tarpany błyszczą w Szreniawie, w tym prototyp SUV-a

22.12.2019autor: Paweł Mikos

Muzeum rolnictwa w Szreniawie w kwietniu otworzy nową wystawę „Muzeum Tarpana”. My już teraz mogliśmy zobaczyć te wyjątkowe samochody rolnicze. Wśród nich jest Tarpan papieski czy „pierwowzór dzisiejszych SUV-ów”.

Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie wzbogaciło się o 17 wyjątkowych tarpanów

W środę 18 grudnia 2019 roku Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie pochwaliło się stworzeniem od podstaw „Muzeum Tarpana”. Składa się na nie aż 17 różnych modeli tego samochodu rolniczego, który był produkowany od lat 70. w podpoznańskim Antoninku. 

Kilkanaście Tarpanów zostało tu pokazanych wśród innych pojazdów, które królowały w Polsce, w tym Żuk, Nysa, Polonez, Fiat 125p i 126p oraz Syrenki. W Muzeum znajdują się eksponaty pieczołowicie odrestaurowane przez zespół pasjonatów, a efekt tych prac jest niesamowity. A najlepsze jest to, że owe „eksponaty muzealne” można nie tylko dotknąć, to są jeszcze na dodatek na chodzie. 

 

r e k l a m a

Tarpanola – pierwowzór SUV-a 

W Muzeum Tarpana na specjalnie wyeksponowanym miejscu znajduje się Tarpanola. Jest to zupełnie nowy prototyp Tarpana opracowany przy współpracy z koncernem Fiata. 

Można powiedzieć, że był to pierwowzór dzisiejszych SUV-ów. Był to samochód stworzony głównie z myślą o przewożeniu osób, a nie towarów jak Tarpany – mówi Gerard Radecki, kustosz kolekcji i Główny Specjalista ds. Motoryzacji Wsi w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. 

Wśród eksponatów można znaleźć także wojskowego Honkera, czy „papieskiego” Tarpana 237 pick-up, którym podróżowali fotoreporterzy podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 1987 roku.

 W Muzeum Tarpana można dotknąć eksponatów, a nawet zobaczyć jak jeżdżą

  • W Muzeum Tarpana można dotknąć eksponatów, a nawet zobaczyć jak jeżdżą 

 

Na początku kwietnia odbędą się Dni Otwarte w Muzeum Tarpana

Muzeum w Szreniawie chce otworzyć Muzeum Tarpana dla zwiedzających na początku kwietnia. Wówczas zostaną zorganizowane Dni Otwarte, na które będzie można przynieść również własne pamiątki związane z Tarpanem. 

Więcej na temat tej niesamowitej kolekcji będzie można przeczytać w nr 3/2020 Tygodnika Poradnika Rolniczego

 Najstarszy egzemplarz w muzeum to Tarpan wyprodukowany w 1974 roku, czyli zaledwie rok po uruchomieniu produkcji w Antoninku

  • Najstarszy egzemplarz w muzeum to Tarpan wyprodukowany w 1974 roku, czyli zaledwie rok po uruchomieniu produkcji w Antoninku

 

Paweł Mikos 

Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Farming Simulator 19 za darmo! Gdzie i jak go pobrać?

Jeden z najbardziej popularnych symulatorów rolniczych – Farming  Simulator 19 – będzie za darmo. Jednak chętni, aby zagrać z Farming Simulator muszą się spieszyć, bo darmowa promocja będzie trwać tylko tydzień. Jak pobrać grę za darmo?

czytaj więcej

Kiedyś to była ZIMA! Zobacz jak wyglądała NA WSI? [FOTO]

Mróz przekraczający –40°C, zaspy śnieżne powyżej 2 metrów – tak wyglądały zimy stulecia na wsi w Polsce. O tym jak trudne warunki wówczas panowały widać na zdjęciach z dwudziestolecia międzywojennego i PRL-u. A jaka będzie zima 2019/2020?  

czytaj więcej

Ciągnik Ursus C-345 to nie Yeti. Naprawdę istnieje!

Ursus C-345, którego znaleźliśmy na greckiej wyspie, wywołał lawinę komentarzy na naszym profilu facebookowym. Dla jednych był to być może jedyny dowód na istnienie tego modelu, dla innych to tylko internetowa ściema albo jakaś samoróbka… Zatem, czy trzystaczterdziestkapiątka istniała naprawdę?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)