Kiedyś to była ZIMA! Zobacz jak wyglądała NA WSI? [FOTO]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedyś to była ZIMA! Zobacz jak wyglądała NA WSI? [FOTO]

22.12.2019autor: Paweł Mikos

Mróz przekraczający –40°C, zaspy śnieżne powyżej 2 metrów – tak wyglądały zimy stulecia na wsi w Polsce. O tym jak trudne warunki wówczas panowały widać na zdjęciach z dwudziestolecia międzywojennego i PRL-u. A jaka będzie zima 2019/2020?  

W niedzielę 22 grudnia 2019 roku w Polsce rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna zima. Jednak przez temperaturę powietrza sięgającą do 9°C (Podkarpacie) ta zima niczym nie przypomina zim, które kiedyś nawiedzały polską wieś. 

 

r e k l a m a

Zaspy śnieżne powyżej 2 metrów i mróz na –40°C – tak wyglądały zimy stulecia na wsi

Pamiętam jak rano tata otworzył drzwi od domu, a za nimi była biała ściana śniegu – wspomina Stanisław, rolnik jednej wsi pod Mogilnem w woj. kujawsko-pomorskim.
– Wrota do obory były zaledwie 40 metrów od domu, ale przekopanie się przez śnieg zajęło nam jakieś 5 godzin – dodaje Stanisław, który miał wówczas 7 lat. 

Mowa tu o zimie stulecia z 1962/63 roku. Wówczas śnieżyce niemal zupełnie sparaliżowany kraj, a wiele wsi było zupełnie odciętych od świata. Na dodatek pod koniec lutego Polskę nawiedziły siarczyste mrozy. W Nowym Targu temperatura spadła do –35°C, w pobliskiej Jabłonce do –38°C, a w Rzeszowie do –36°C. Tej zimy odchylenie temperatur od średniej za lat 1961-1990 wynosiło aż 5,9°C, a najbardziej odczuwalne było w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku, gdzie odchylenie wyniosło ponad 6,5°C. 

Jeszcze większe mrozy skuły Polskę zimą 1928/29 roku. W lutym 1929 roku w wielu miejscowościach termometry pokazywały temperaturę powietrza poniżej –40°C. Jak donosił „Ilustrowany Kurier Codzienny” we wsi Kąclowa pod Nowym Sączem słupek rtęci spadł do –48°C! 

W Polsce mianem „zimy stulecia” w XX wieku określa się: 

  • zimę z 1928/29 roku, 
  • zimę z 1939/40 roku,
  • zimę z 1962/63 roku,
  • zimę z 1978/79 roku,
  • zimę z 1986/87 roku.

 Zaspy śnieżne powyżej 2 metrów i mróz na –40°C – tak wyglądały zimy stulecia na wsi

Czy czekają nas śnieżne Święta Bożego Narodzenia?

Jeśli ktoś liczył na białe Święta Bożego Narodzenia, to może się rozczarować, chyba, że spędzi Gwiazdkę w Pogórzu. 

Z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w tygodniu od 23 do 29 grudnia czekają nas opady deszczu. Zaczną się one w weekend 21 i 22 grudnia w pasie od południa do północy Polski. A później opady deszczu są spodziewane na południowym-wschodzie Polskie. Natomiast na podgórzu i w górach deszcz może przechodzić będzie w śnieg. 

W Tatrach, Bieszczadach, Karpatach i Sudetach w ciągu doby może przybyć do kilkudziesięciu białego puchu. Warunki mogą być trudne – ślisko, silny i porywisty wiatr, zawieje i zamiecie. Takie warunki wpływają na zagrożenia lawinowe – można przeczytać w komunikacie IMGW. 

Jak podaje Instytut, w całym kraju temperatury będą bardziej wiosenne niż te pasujące do grudnia. W ciągu dnia termometry będą pokazywać od 4 do 7°C, jedynie na podgórzu i w górach można spodziewać się niższych temperatur. 

Ochłodzenia można spodziewać się dopiero w II dzień świąt – 26 grudnia.

 Zobacz jak wyglądała kiedyś ZIMA NA WSI

Jaka czeka nas zima 2019/2020 roku? Prognoza długoterminowa IMGW

Z długoterminowej prognozy pogody przygotowanej przez IMGW wynika, że grudzień będzie cieplejszy niż wynika to z normy. Dotyczy to zwłaszcza Suwalszczyzny i pasa centralnego od Wielkopolski po Mazowsze oraz Podkarpacia. Grudzień 2019 roku ma być także bardzo mokrym miesiącem, zwłaszcza na północy i wschodzie kraju można spodziewać się opadów przez ponad 20 dni. 

Również styczeń ma być cieplejszy niż zazwyczaj to bywa.
Dopiero luty może przynieść temperatury poniżej średniej, zwłaszcza na południu Polski. A średnia dobowa temperatura powietrza w lutym mieści się w przedziale od -3°C do 2°C. 

W marcu należy spodziewać się temperatur zbliżonych do normy, a średnia dobowa temperatura dla marca wynosi od 1°C do 5°C dla niemal całej Polski oraz od 0°C do 3°C dla Kaszub i północno-wschodniej Polski.

Więcej na ten temat w artykule: 

Jaka będzie zima 2019/2020 – sprawdź prognozę pogody IMGW.

Kiedyś to była ZIMA NA WSI! Zobacz ją na zdjęciach sprzed lat  

Paweł Mikos
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Trojaczki spod Śremu – 3 piękne cielaczki [FOTO]

Trzy cielaczki od jednej krowy urodził się w gospodarstwie w Szołdrach pod Śremem. To już kolejne krowie trojaczki w Kombinacie Manieczki w ostatnich latach. 

czytaj więcej

Farming Simulator 19 za darmo! Gdzie i jak go pobrać?

Jeden z najbardziej popularnych symulatorów rolniczych – Farming  Simulator 19 – będzie za darmo. Jednak chętni, aby zagrać z Farming Simulator muszą się spieszyć, bo darmowa promocja będzie trwać tylko tydzień. Jak pobrać grę za darmo?

czytaj więcej

Jaka będzie zima 2020? Prognoza pogody Józefa Gorella

W drugiej dekadzie stycznia czekają nas mrozy nawet do –15°C. Równie mroźna będzie druga dekada lutego. Jednak pomiędzy okresami mrozu należy się spodziewać także wysokich temperatur powyżej +10°C. Tak przewiduje Józef Gorell. Czy czeka nas zimą stulecia? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)