Nawozy mineralne będą już tylko droższe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Nawozy mineralne będą już tylko droższe?

18.05.2021autor: Magdalena Szymańska

Grupa Azoty, lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie, zajmująca drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, przewiduje, że ceny nawozów w nadchodzących miesiącach zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz na świecie będą rosły.

Dlaczego ceny nawozów będą rosły?

Swoje przewidywania uzasadnia ciągłym wzrostem cen głównych surowców do produkcji nawozów. Piotr Zarosiński, dyrektor departamentu korporacyjnego handlu segmentu agro Grupy Azoty, tłumaczy, iż gaz ziemny, który stanowi od 50 do 70% kosztów produkcji, szczególnie w nawozach azotowych, w ciągu roku zdrożał z poziomu około 6 euro/MWh do około 24 euro/MWh.

r e k l a m a

Wszystko drożeje

W ostatnich miesiącach znacząco wzrosły również ceny surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych, takich jak fosforyty i sól potasowa. Azoty zapowiadane podwyżki cen nawozów tłumaczą również lawinowo rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2, które na przestrzeni ostatniego roku wzrosły o 150% z poziomu 20 euro do 50 euro za tonę.

Popyt na nawozy nie maleje, mimo że ich cena wzrasta

Piotr Zarosiński przewiduje też dalszą aktywność zakupową nawozów na większości rynków, co jest spowodowane rosnącą konsumpcją żywności w okresie pandemii oraz odbudową zapasów zbóż, głównie w USA, Chinach i Ameryce Południowej. Tym samym polski potentat nawozowy zwraca uwagę, aby nasi rolnicy, szczególnie w nadchodzącym sezonie produkcyjnym, zaplanowali proces zaopatrzenia gospodarstw w nawozy.

– W naszej ocenie majowe ceny nawozów wieloskładnikowych odzwierciedlają aktualną sytuację popytowo-podażową na świecie, co pozwala założyć, że są to najniższe ceny w perspektywie kilku następnych miesięcy. Dlatego podział zakupów na kilka transz w obecnym sezonie może przynieść optymalizację warunków handlowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu pełnej dostępności asortymentowej produktów – mówi Piotr Zarosiński.

Magdalena Szymańska
Fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnik złożył ciągnik z części ze złomu. Teraz czeka go sąd za jazdę traktorem

47-rolnik z Lubelszczyzny wybrał się na przejażdżkę po wsi ciągnikiem, który złożył samodzielnie z części znalezionych na złomowisku. Jego Ursusem zainteresowali się policjanci. I teraz gospodarz będzie mieć duże problemy, choć nie ze względu na zdolności techniczne.

czytaj więcej

Jakie są najnowsze ceny nawozów mineralnych?

Jak przedstawiają się ceny poszczególnych nawozów w poszczególnych regionach kraju? W zależności od regionu rolnicy otrzymają mniej lub więcej z te same pieniądze.

czytaj więcej
Aktualności

Grupa Azoty: ceny nawozów jeszcze wzrosną

Wyższe ceny gazu i surowców do produkcji spowodowały w tym roku spory wzrost cen nawozów. Grupa Azoty poinformowała dziś, że to nie koniec podwyżek i należy się liczyć z jeszcze wyższymi cenami.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)