Grupa Azoty: ceny nawozów jeszcze wzrosną
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grupa Azoty: ceny nawozów jeszcze wzrosną

10.05.2021autor: Kamila Szałaj

Wyższe ceny gazu i surowców do produkcji spowodowały w tym roku spory wzrost cen nawozów. Grupa Azoty poinformowała dziś, że to nie koniec podwyżek i należy się liczyć z jeszcze wyższymi cenami.

Jak zauważa Grupa Azoty w dzisiejszym komunikacie, gaz ziemny, który stanowi do 70 proc. kosztów produkcji szczególnie w nawozach azotowych, zmienił swoją cenę z poziomu ok. 6 EUR/MWh w maju 2020 r. do ok. 24 EUR/MWh w analogicznym okresie 2021 r. 


- Również ceny surowców do produkcji nawozów wieloskładnikowych takich jak fosforyty i sól potasowa w ostatnich miesiącach znacząco wzrosły. Kolejnym elementem kosztowym o dużym znaczeniu dla branży producentów nawozów są lawinowo rosnące ceny uprawnień do emisji CO2, które na przestrzeni ostatniego roku wzrosły o 150% z poziomu 20 EUR za tonę do 50 EUR za tonę – tłumaczy Piotr Zarosiński, Dyrektor Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro, Grupa Azoty SA.


Powyższe czynniki, zdaniem Grupy Azoty będą miały zasadniczy wpływ w nadchodzących miesiącach na rosnące ceny nawozów w Polsce, Europie i na Świecie. Jednocześnie przewidywana jest dalsza aktywność zakupowa nawozów na większości rynków, powodowana rosnącą konsumpcją żywności w okresie pandemii oraz odbudową zapasów głównie zbóż w USA, Chinach i Ameryce Południowej.


- W naszej ocenie majowe ceny nawozów wieloskładnikowych odzwierciedlają aktualną sytuację popytowo-podażową na świecie, co pozwala założyć, że są to najniższe ceny w perspektywie kilku następnych miesięcy. Dlatego podział zakupów na kilka transz w obecnym sezonie może przynieść optymalizację warunków handlowych przy jednoczesnym zabezpieczeniu pełnej dostępności asortymentowej produktów – mówi Piotr Zarosiński.


oprac. ksz
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Program azotanowy: jakie problemy mają rolnicy przy jego realizacji?

Rolnicy popierają konieczność ochrony wód, nie uważają jednak – i słusznie – że problem ich zanieczyszczenia wynika tylko z działalności rolniczej. Jednocześnie wiele średnich i małych gospodarstw boryka się z nadmierną biurokracją związaną z realizacją wymogów Programu azotanowego. Problemem są też m.in. terminy stosowania nawozów azotowych.

czytaj więcej

Nawozy mineralne będą już tylko droższe?

Grupa Azoty, lider w Polsce i jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie, zajmująca drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, przewiduje, że ceny nawozów w nadchodzących miesiącach zarówno w Polsce, jak i w Europie oraz na świecie będą rosły.

czytaj więcej

Grupa Azoty członkiem sojuszu na rzecz Czystego Wodoru

Grupa Azoty to jeden z liderów branży nawozowo-chemicznej w Europie. Rolnicy znają producenta głównie z szerokiej oferty nawozów. Grupa Azoty to także największy producent wodoru w Polsce i właśnie przystąpiła do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)