Myśliwi nie mogą polować. A ASF i szkód łowieckich coraz więcej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Myśliwi nie mogą polować. A ASF i szkód łowieckich coraz więcej

04.11.2020autor: Magdalena Szymańska

W związku z wprowadzeniem od 23 października 2020 r. nowych obostrzeń dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii COVID-19 Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego stoi na stanowisku, że od 24 października 2020 r. do odwołania całkowicie zakazane są polowania zbiorowe.

Zakłócona gospodarka łowiecka

Oznacza to, iż koła łowieckie nie mogą prowadzić bieżącej gospodarki łowieckiej, a w szczególności zwalczania ASF. Paweł Lisiak, łowczy krajowy, zwrócił się do ministra Edwarda Siarki z wnioskiem o pilne podjęcie działań mających na celu zmianę legislacji wykonawczej w sposób, który umożliwi kołom łowieckim organizację polowań zbiorowych.

r e k l a m a

Polowania zbiorowe jako zgromadzenie

W ramach znowelizowanych przepisów Rada Ministrów podzieliła wszelkie zgromadzenia ludzkie na dwie grupy, tj. na te podlegające Prawu o zgromadzeniach oraz pozostałe. Limit pięciu osób uczestniczących w zgromadzeniu dotyczy jedynie zgromadzeń w rozumieniu ustawy Prawo o zgromadzeniach, którymi nie są polowania zbiorowe.

Jak wskazuje PZŁ, polowania zbiorowe, jako stanowiące zgromadzenia inne niż te regulowane Prawem o zgromadzeniach, są zakazane niezależnie od liczby uczestników. Polowania zbiorowe nie mieszczą się też w żadnym z wyłączeń opisanych w § 28 ust. 9 pkt 1 i 2 znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Myśliwy na polu rolnika

Czy mogę wygonić myśliwych i zabronić polowań na mym polu?

Czy mogę zażądać wyłączenia swych pól z obwodu łowieckiego? Czy mogę zabronić myśliwym polowania na moich polach? Co mogę, a czego nie mogę w zakresie szkód łowieckich? – pytają rolnicy redakcję Agrarlex.  

czytaj więcej

ASF stanowi duże zagrożenie na granicy polsko-niemieckiej

Rosnąca liczba dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń jest problemem nie tylko przy granicy po stronie niemieckiej. W Polsce także stale znajdowane są chore zwierzęta w Lubuskiem. Z 56 przypadków stwierdzonych między 6 a 13 listopada ponad połowa była właśnie w tym województwie.

czytaj więcej

ASF coraz bardziej niebezpieczny w Niemczech – zagrożonych jest 3 tys. gospodarstw

Wirus afrykańskiego pomoru świń nabiera rozpędu w Niemczech. Kolejny przypadek pojawił się w drugim landzie w Niemczech – w Saksonii. Łączna liczba przypadków ASF u dzików w Niemczech już przekroczyła 100. A na całym świecie już 50 państw jest dotkniętych tą chorobą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)