Kiedy będą dopłaty do nawozów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy będą dopłaty do nawozów?

20.02.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Premier Mateusz Morawiecki kolejny raz obiecał rolnikom dopłaty do nawozów. Mają ruszyć jak tylko zgodzi się na to Komisja Europejska. Ale nabór wniosków będzie organizowany już po sezonie.

500 plus dla rolnika. Rząd czeka na zgodę KE

Podczas omawiania w sejmie Krajowego Planu Strategicznego dla rolnictwa, premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że skierował do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na wypłatę dopłat do nawozów. Zaapelował do KE o jak najszybszą decyzje w tej sprawie. 

- Apeluję, dajcie zgodę nam na to, żebyśmy mogli pomagać polskim rolnikom - podkreślił Mateusz Morawiecki. - Chciałbym wprowadzić możliwość dopłat do nawozów, które są tak bardzo potrzebne. Bez tej zgody Komisja Europejska zwróci się do rolników o zwrot tych środków, ze względu na nieuprawnioną pomoc publiczną. Chcemy, aby rolnicy tego uniknęli - zaznaczył.

r e k l a m a
Jeśli KE da Polsce zielone światło, dopłata do hektara wyniesie do 500 zł/t. To o połowę mniej niż domagały się organizacje rolnicze. Rząd na ten cel ma zarezerwowane 3-4 mld złotych.

Kiedy decyzja KE w sprawie dopłat do nawozów?

Wysokie ceny nawozów są gwoździem do trumny nie tylko polskich rolników. Dobijają one producentów rolnych w całej UE.

10 lutego 2022 roku odbyło się posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa, w której uczestniczył europejski komisarz do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski, a który poinformował, że decyzję KE o dopłatach do nawozów poznamy 2 marca.

- Drugiego marca Komisja Europejska przedstawi zestaw działań, jakie mogą zostać podjęte w sytuacji wysoki cen nawozów – zapowiedział podczas posiedzenia komisji Janusz Wojciechowski.

Przypomnijmy tylko, że Wojciechowski wielokrotnie składał już obietnice pomocy rolnikom dotkniętym wysokimi cenami cen. Na początku października podczas wspólnej konferencji prasowej z udziałem ówczesnego ministra rolnictwa Grzegorza Pudy zadeklarował, że "Komisja Europejska przedstawi w przyszłym tygodniu swoją ocenę sytuacji i narzędzia, jakie będą możliwe do zastosowania". Od wypowiedzenia tych słów minęły ponad cztery miesiące, a pomocy jak nie było, tak nie ma.

Premier Morawiecki już wie, kto jest winny złej sytuacji w rolnictwie

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. Kancelaria Premiera

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co zamiast dopłat do nawozów?

Resort rolnictwa poinformował, że pracuję nad nowymi propozycjami wsparcia. Terminy agrotechniczne gonią, a zgody na dopłaty do nawozów nie zostały uruchomione. 

czytaj więcej

Rząd planuje już uruchomienie dopłat do nawozów

Rząd szykuje nową formę pomocy dla rolników – dopłaty do nawozów. 3 marca w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano założenia projektu w tej sprawie. Wynika z nich, że pomoc ma być wypłacana przez ARiMR.

czytaj więcej

Kryzys nawozowy, a działania Komisji Europejskiej

W środę 2 marca Komisja Europejska przedstawić ma listę konkretnych działań, jakie mają zostać podjęte z uwagi na wzrost cen energii na terenie całej UE, co za tym idzie w konsekwencji wysokie ceny nawozów oraz czasowe zawieszenie cła antydumpingowego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)