Kto najbardziej skorzystał na eksporcie wieprzowiny do Chin?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto najbardziej skorzystał na eksporcie wieprzowiny do Chin?

17.07.2020autor: Magdalena Szymańska

Pomimo kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa przychody z eksportu unijnej wieprzowiny osiągnęły rekordową wartość. Od stycznia do kwietnia unijni eksporterzy zarobili na jej sprzedaży 4,84 mld euro, czyli o 35% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Chińczycy jednym z największych importerów unijnej wieprzowiny

Prawie połowa tych zysków pochodziła ze sprzedaży do Chin. Klienci z Państwa Środka zapłacili za mięso, produkty oraz podroby wieprzowe 2,37 mld euro, czyli 250% więcej niż przed rokiem. Wzrost wartości eksportu był spowodowany głównie wyższymi cenami sprzedaży w porównaniu z 2019 rokiem. Do Chińskiej Republiki Ludowej dostarczono 1,07 mln t wieprzowiny, czyli o 77,6% więcej niż między styczniem a kwietniem 2019 roku, co sprawiło, iż udział Chin w unijnym eksporcie wieprzowiny utrzymał tendencję wzrostową i osiągnął 54,9%.

r e k l a m a
Zupełnie odwrotnie stało się jednak z innym kierunkami eksportu – mniej wieprzowiny z Unii Europejskiej trafiło do Wielkiej Brytanii, Japonii, Australii, Korei Południowej, USA i na Filipiny.

Niekwestionowanym liderem w eksporcie jest Hiszpania

Hiszpania zwiększyła dostawy wieprzowiny do krajów trzecich o 34,2% do 512 tys. t w porównaniu z pierwszymi czterema miesiącami 2019 roku. Dla porównania, Niemcom udało się zwiększyć eksport jedynie o 7,3% do 427 tys. t, a Danii o 16,3% do 331 tys. t. Statystyki eksportowe wyglądają jednak niekorzystnie dla Francji i bardzo niekorzystnie dla Polski. Francuzi zmniejszyli eksport wieprzowiny na rynki trzecie o 6,7% do 98 tys. t, a Polacy o 30,9% do 96 tys. t.

Chińskie embargo na wieprzowinę może zachwiać rynkiem eksportu

Chinom jednak najwyraźniej nie odpowiada sytuacja, w której muszą bardzo drogo importować wieprzowinę. Coraz więcej producentów mięsa na całym świecie ma zakaz eksportu mięsa do Chin od 18 czerwca z powodu wybuchów ognisk koronawirusa w ich fabrykach. Według chińskiej administracji celnej dotyczy to obecnie kilkunastu firm z ośmiu krajów. Dzieje się tak, pomimo że w wielu badaniach, w tym także w Chinach, stwierdzono, że przenoszenie COVID-19 za pośrednictwem żywności, a zwłaszcza importowanego mięsa, jest bardzo mało prawdopodobne. Analitycy rynkowi sugerują, iż Państwo Środka celowo zakłóca funkcjonowanie rynku mięsnego, by zainicjować spadek cen, a tym samym kupować taniej. Na terenie UE na czarnej liście znalazły się w Niemczech Tönnies w Rheda-Wiedenbrück i Danish Crown w pobliżu Oldenburga oraz cztery rzeźnie w Holandii, w tym dwa zakłady Vion.

W połowie lutego 2020 roku średnia krajowa cena żywca wieprzowego w Chinach wyniosła około 4,75 euro/kg, następnie spadła o 28% do 3,43 euro/kg, a od połowy maja ponownie zaczęła się piąć, by na początku lipca osiągnąć 4,51 euro/kg.

Niewątpliwie sytuacja związana z utrudnieniami w eksporcie wieprzowiny do Chin oraz problemami z zamykaniem zakładów w Niemczech odbija się na poziomie cen żywca wieprzowego w Polsce.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Świnia złotnicka to wysoko ceniona rodzima rasa

Rasa zachowawcza to większa Świnie złotnickie należą do odpornej na warunki i choroby rasy rodzimej. Doskonale nadają się do niewielkich gospodarstw. Osiągają niższe wyniki produkcyjne niż rasy wysokomięsne, ale dają bardzo smaczne mięso. Do loch wpisanych do programu ochrony zasobów genetycznych można otrzymać dofinansowanie.

czytaj więcej

Problemy ze sprzedażą świń? Co zrobić żeby świnie rosły wolniej?

Podstawowy czynnik decydujący o wynikach w produkcji zwierzęcej to zbilansowane żywienie, dlatego należy zwrócić uwagę na zawartość białka w paszy, a przede wszystkim aminokwasów. Jednak w sytuacji kiedy nie możemy sprzedać tuczników z powodu obostrzeń związanych z ASF czy koronawirusem, może okazać się, że bardziej zależy nam, by świnie tak szybko nie przyrastały.

czytaj więcej

Amerykańska wieprzowina nie popłynie do Chin. Kto skorzysta?

Jak donosi agencja Reuters, Chiny nakazały państwowym firmom wstrzymanie zakupów soi i wieprzowiny na dużą skalę w USA. Co więcej, Chiny są gotowe zawiesić import większej ilości amerykańskich produktów rolnych, jeśli Waszyngton podejmie dalsze działania w sprawie Hongkongu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)