Kto może otrzymać stypendium pomostowe?
Blisko pół tysiąca stypendiów pomostowych czeka na najzdolniejszą młodzież z terenów wiejskich i niezamożnych rodzin. Sprawdź, kto może ubiegać się o uzyskanie stypendium pomostowego.
Trwa rekrutacja do XXI edycji programu „Stypendia Pomostowe”
Ponad 460 stypendiów pomostowych na pierwszy rok studiów czeka na zdolnych, ambitnych maturzystów pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin. Poza tym
- pochodzić z rodziny (tj. być dzieckiem) byłego pracownika PGR;
- być finalistą olimpiady przedmiotowej w szkole ponadgimnazjalnej;
- pochodzić z rodziny wielodzietnej albo być wychowankiem rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka;
- posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w programie.
Jak długo stypendysta powinien zamieszkiwać na terenach wiejskich?
Pochodzenie ze wsi i małych miejscowości oznacza zamieszkanie na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców, potwierdzone zameldowaniem. Okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia programu, tj. 4 lipca br.
Dochód nie może przekroczyć 2017 zł
Natomiast za niezamożną rodzinę uznaje się taką, w której dochód w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie jest wyższy niż 2107 zł brutto (wyliczony z czerwca 2022 roku). Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, do dochodu nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego i dodatku pielęgnacyjnego otrzymywanych w związku z tą niepełnosprawnością.
Gdzie można ubiegać się o nabór do programu?
Ambitny i zdolny maturzysta to taki, który osiągnął na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie niższą niż 100. Rekrutacja do programu przebiega online na www.stypendia-pomostowe.pl. Aplikacja do składania wniosków aktywna będzie do 16 sierpnia 2022 roku do godziny 16.00.
Kandydaci wywodzący się ze środowisk popegeerowskich wydrukowany z systemu wniosek wraz z wszystkimi wymaganymi załącznikami powinni przekazać do 25 sierpnia 2022 roku do jednego z oddziałów terenowych KOWR.
Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy