KOWR daje stypendia pomostowe. Ile wynoszą i jak je zdobyć?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KOWR daje stypendia pomostowe. Ile wynoszą i jak je zdobyć?

14.07.2022autor: Karol Pomeranek

7000 złotych wyniesie kwota stypendium pomostowego dla zdolnych, ambitnych maturzystów, pochodzących z małych miejscowości i niezamożnych rodzin na I rok studiów. Otrzyma je ponad 460 spełniających kryteria.

Stypendia od KOWR dla młodzieży z terenów wiejskich

Jak czytamy w materiałach źródłowych, program wystartował w 2002 r. z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, aby zmniejszyć dysproporcje w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w małych miastach, gdzie wielu zdolnych uczniów ma utrudniony dostęp do nauki w szkole wyższej z uwagi na problemy natury finansowej. 

W ramach programu Stypendia Pomostowe oferuje się studentom wsparcie finansowe na I rok i dalsze lata studiów. Skierowany jest do zdolnych pochodzących z niezamożnych rodzin maturzystów z małych miejscowości, którzy to właśnie rozpoczynają studia dzienne. 

– Celem Programu jest ułatwienie młodym ludziom podjęcia studiów, poprzez ufundowanie stypendiów na I rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej – podkreślają organizatorzy z Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości.

r e k l a m a

Kto może się ubiegać o stypendium?

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wspomaga FEP przy rekrutacji do Programu. Pod uwagę brani są tegoroczni maturzyści wywodzącą się ze środowisk popegeerowskich (są dziećmi byłych pracowników ppgr, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na podstawie umowy o pracę w okresie co najmniej 2 lat) i którzy spełniają łącznie następujące warunki:

  • są obywatelami polskimi lub posiadają Kartę Polaka,
  • mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców, potwierdzone zameldowaniem. Okres zameldowania nie może być krótszy niż 2 lata od daty ogłoszenia Programu na stronie www.stypendia-pomostowe.pl,
  • pochodzą z rodzin, w których dochód w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie jest wyższy niż 2107 zł brutto wyliczony z czerwca 2022 r. Jeśli członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, do dochodu nie wlicza się zasiłku pielęgnacyjnego, dodatku pielęgnacyjnego otrzymywanych w związku z tą niepełnosprawnością,
  • osiągnęli na egzaminie maturalnym liczbę punktów nie niższą niż 100.

Jak złożyć wniosek? Do kiedy termin?

Rekrutacja do programu przebiega on-line na www.stypendia-pomostowe.pl. Aplikacja do składania wniosków aktywna będzie do 16 sierpnia 2022 r., do godz. 16.00. Wnioski kandydatów wywodzących się ze środowisk popegeerowskich należy przekazać do jednego z oddziałów terenowych KOWR do dnia 25 sierpnia 2022 r.

Jaka jest wysokość stypendium?

Na I rok studiów stypendium pomostowe wynosi 7000 zł. Jest wypłacane w ratach przez okres 10 miesięcy roku akademickiego. Ale to nie koniec. Po pierwszym roku nauki stypendyści, którzy osiągną dobre wyniki w nauce oraz wykażą się w czasie studiów aktywnością społeczną, mogą korzystać ze stypendiów na II, III i IV rok studiów, stypendiów językowych, stypendiów na wyjazd na zagraniczną uczelnię w ramach Erasmus+, stypendiów doktoranckich

oprac. kp

źródło: KOWR, fot. envato.com

autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto może otrzymać stypendium pomostowe?

Blisko pół tysiąca stypendiów pomostowych czeka na najzdolniejszą młodzież z terenów wiejskich i niezamożnych rodzin. Sprawdź, kto może ubiegać się o uzyskanie stypendium pomostowego.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)