Krowy pomogą nam uporać się z plastikiem. Jak?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krowy pomogą nam uporać się z plastikiem. Jak?

09.07.2021

Krowi recykling, czyli zaskakujące wyniki badań naukowców. Natura znalazł sposób na radzenie sobie z niektórymi rodzajami plastiku, w tym politereftalanem etylenu (PET) używanym w produkcji butelek do napojów, opakowaniach żywności i tkaninach syntetycznych. Pomocne okazały się… krowy.

Krowy w służbie nauki. Ich drobnoustroje rozkładają plastiki

Bakterie znalezione w żołądkach krów mogą być używane do trawienia poliestrów stosowanych w tekstyliach, opakowaniach i workach kompostowalnych – do takich wniosków doszli naukowcy z Austrii. Uczeni z Uniwersytetu Przyrodniczego w Wiedniu odkryli, że drobnoustroje pochodzące z krowiego żwacza mogą degradować nie tylko PET, ale także dwa inne tworzywa sztuczne (PBAT oraz PEF).

r e k l a m a

Obiecujące wyniki badań

Naukowcy poddali działaniu soku trawiennego z żwacza każdy z badanych rodzajów tworzyw sztucznych. Próbki pozostawiono w soku trawiennym na okres od jednego do trzech dni. Następnie oceniano efekty działania krowich drobnoustrojów. Płyn najlepiej poradził sobie z tworzywem PEF (wytwarzany jest z odnawialnych materiałów pochodzenia roślinnego), ale także w pewien sposób rozłożył również pozostałe rodzaje plastiku.

Sztuczne enzymy pomogą zwalczyć plastikowe odpady?

Teraz badania skupiają się na ekstrakcji konkretnego rodzaju bakterii z soku trawiennego i skupieniu się na tym, jakiego rodzaju sztuczne tworzywa potrafi on strawić. Następnie naukowcy mają nadzieję na wytworzenie w laboratoryjnych warunkach takiego enzymu i rozpoczęcie prac na masową skalę, by bakterie „zjadające” plastik oczyściły Ziemię z tego szkodliwego dla środowiska materiału.

Michał Czubak
fot. J. Nuckowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mając 34 krowy można spokojnie żyć

W zgodzie z naturą i własnym sposobem na życie – tak z pewnością jednym zdaniem można określić sposób, w jaki swoje rodzinne, mleczne gospodarstwo prowadzą Aneta i Piotr Tauzowie. Hodowcy nie mają presji na nieustanne zwiększanie pogłowia, wydajności stada czy realizowanie nowych, kosztownych inwestycji. Przez lata samodzielnego gospodarowania dopracowali się poziomu produkcji mleka, który całkowicie ich satysfakcjonuje, a zamiast „wyścigu” do zwiększania dochodów bardziej cenią sobie rodzinne życie, możliwość krótkich rekreacyjnych wyjazdów i finansową stabilność.

czytaj więcej

Jak zadbać o krowy na pastwisku podczas upałów?

Prawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna, a także ta mechaniczna, ograniczają ryzyko stresu cieplnego w oborze. A jak w upalne dni można pomóc bydłu będącemu na pastwisku?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)