Krowa poturbowała mężczyzę spacerującego po łące. Rolnik musi zapłacić wysoką karę
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Krowa poturbowała mężczyzę spacerującego po łące. Rolnik musi zapłacić wysoką karę

22.03.2023autor: Michał Czubak

Rzecz miała miejsce w Sidbury (Wielka Brytania). Rolnik został ukarany wysoką grzywna, po tym jak jego zwierzęta zaatakowały spacerowiczów. Zdaniem inspektorów BHP, farmer naruszył przepisy. W jaki sposób?

Wielka Brytania. Turysta zdeptany przez krowy w Sidbury

Brytyjska prasa branżowa donosi i przypadku zaatakowania przez krowę jednego ze spacerowiczów. Zwierzę, wg relacji poszkodowanego, rzuciło się na niego, wyrzuciło go w powietrze na ponad 2 metry i uderzało kopytami. Dla poszkodowanego spacerowicza skończyło się to na sześciu złamanych żebrach oraz uszkodzonej śledzionie i płucach.

r e k l a m a

Inspekcja BHP: Sytuacji można było uniknąć, gdyby przepisów przestrzegał rolnik

Sprawą zajęli się inspektorzy BHP, który ustalili, że bydło znajdowało się w pobliżu ścieżki spacerowej. Wraz z dorosłymi osobnikami przebywały cielaki i to właśnie obecność młodych mogła być powodem do ataku.

Zdaniem inspektorów chroniły swoje młode. „Bydło bardzo chroni swoje cielęta i nawet spokojne bydło może stać się agresywne, jeśli sądzi, że cielęta mogą być w jakikolwiek sposób zagrożone, nawet przez członków przechodzących obok ludzi” – powiedział.

„Rolnicy nie powinni umieszczać bydła z cielętami na polach, na których członkowie społeczeństwa mają prawo spacerować, chyba że zostaną zastosowane odpowiednie środki, takie jak solidne ogrodzenie oddzielające bydło od ludzi. Gdyby zrobił to Barry Fowler, ten incydent nie mógłby się wydarzyć ” - Farmers Weekly cytuje Simona Jonesa, inspektora BHP.

Zdaniem służb, do incydentu mogłoby nie dojść, gdyby rolnik przestrzegał procedur BHP. Powinien on odseparować krowy od spacerowiczów stosując np. solidne ogrodzenie oddzielające bydło od ścieżki i ludzi po niej spacerujących. Tego nie było, dlatego farmer został ukarany grzywną wynoszącą ponad 3500 funtów (ponad 18 tys. zł).

Rolnik przyznał się do winy.

Michał Czubak
Fot. ilustrujące / Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Polscy rolnicy dostaną dodatkowe 140 mln zł dopłat. Na co będą te pieniądze?

Komisja Europejska zgodziła się, by polscy rolnicy poszkodowani przez import z Ukrainy otrzymali 30 mln euro z unijnej kasy. Czy te pieniądze zostaną przeznaczone na dopłaty do zbóż? Co z krajowym programem dopłat do zbóż w wysokości 600 mln zł?

czytaj więcej
Strączkowe

Technika szczepienia nasion strączkowych. Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie?

Szczepionki mikrobiologiczne zawierające bakterie brodawkowe to złożone produkty biologiczne. Ich produkcja polega na namnażaniu wyselekcjonowanych szczepów w sterylnych warunkach na specjalnych pożywkach. Specyficzne dla określonego gatunku strączkowych bakterie po namnożeniu na pożywce pakuje się w opakowania hurtowe. Bardzo ważne jest przechowywanie ich po zakupie zgodnie z instrukcją, np. w warunkach chłodniczych. Jaka jest technika szczepienia nasion strączkowych? Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie?

czytaj więcej

Dopłaty do zbóż 2023. Czy będą wyższe stawki? Kiedy wypłata pieniędzy?

Rolnicy oceniają, że dopłaty do zbóż to pozorna pomoc. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk odpiera jednak te zarzuty i tłumaczy, dlaczego stawki są na poziomie 150-250 zł i czemu wsparcie nie obejmie innych zbóż i rzepaku. Zdradza też, kiedy rolnicy otrzymają wsparcie na konto.   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)