Technika szczepienia nasion strączkowych. Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Technika szczepienia nasion strączkowych. Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie?

13.03.2023

Szczepionki mikrobiologiczne zawierające bakterie brodawkowe to złożone produkty biologiczne. Ich produkcja polega na namnażaniu wyselekcjonowanych szczepów w sterylnych warunkach na specjalnych pożywkach. Specyficzne dla określonego gatunku strączkowych bakterie po namnożeniu na pożywce pakuje się w opakowania hurtowe. Bardzo ważne jest przechowywanie ich po zakupie zgodnie z instrukcją, np. w warunkach chłodniczych. Jaka jest technika szczepienia nasion strączkowych? Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie?

Technika szczepienia nasion polega na pokryciu ich zawiesiną bakterii w pożywce. Jeżeli kupujemy nasiona kwalifikowane, np. soję, to mogą one być już zaszczepione na linii technologicznej techniką chroniącą wrażliwe bakterie. W przypadku samodzielnego szczepienia w zależności od produktu są nieco inne zasady rozcieńczania. Nasiona strączkowych można mieszać z zawiesiną bakterii, opryskiwać nią nasiona, mieszać je, aby pokryć bakteriami lub w inny sposób zwilżyć nasiona.

Co osłabia zdolność wniknięcia i namnożenia bakterii w szczepionce?

Trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą osłabić wirulencję bakterii w szczepionce:
  • naczynia, w których przygotowuje się zawiesinę nie mogą być zaszczepione środkami o działaniu bakteriostatycznym, np. przez środki z miedzią, aktywnym srebrem, podchlorynem sodu, wodą utlenioną czy innymi utleniaczami;
  • szczepienie nie powinno odbywać się w pełnym słońcu – UV zabija bakterie;
  • po szczepieniu nasion nie należy przechowywać na słońcu;
  • nasiona powinny być po zabiegu lekko podsuszone, aby wilgoć nie utrudniała siewu przez sklejanie czy powolne osypywanie, ale nie powinny być wyschnięte na wiór, gdyż pękają;
  • siew powinien mieć miejsce od razu po szczepieniu, a najpóźniej 12 godzin po zabiegu.
Czytaj także: Jakie są rodzaje szczepionek bakteryjnych? Co daje szczepienie nasion bakteriami brodawkowymi?
r e k l a m a

Kiedy najlepiej przeprowadzić szczepienie nasion strączkowych?

Bakterie brodawkowe są wrażliwe na czynniki środowiska, takie jak promieniowanie UV, wyschnięcie, nadmierne rozcieńczenie, występujące w środowisku wirusy – bakteriofagi, niekorzystne pH gleby. Dlatego zabieg szczepienia powinien być wykonany bezpośrednio przed siewem. Dopuszcza się przechowywanie nasion przez 12 godzin, co ma na celu ich poduszenie po zabiegu szczepienia. Jednak miejsce przechowywania powinno być w cieniu, najlepiej pod dachem.
Istnieją techniki szczepienia z zastosowaniem specjalnych preparatów ochronnych. Wówczas szczepienie może mieć miejsce dużo wcześniej. Takie zabiegi wykonują firmy nasienne.


Na podstawie: 100 pytań o strączkowe




r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Krowa poturbowała mężczyzę spacerującego po łące. Rolnik musi zapłacić wysoką karę

Rzecz miała miejsce w Sidbury (Wielka Brytania). Rolnik został ukarany wysoką grzywna, po tym jak jego zwierzęta zaatakowały spacerowiczów. Zdaniem inspektorów BHP, farmer naruszył przepisy. W jaki sposób?

czytaj więcej
Strączkowe

Kiedy najlepiej siać bobik?

Wczesny siew bobiku zapewnia dostęp nasion do wody z opadów zimowych. Dzięki temu rośliny wschodzą równomiernie i nie ma przerw w rzędzie. Jakie są najlepsze terminy siewu dla bobiku?

czytaj więcej
Strączkowe

Kiedy najlepiej siać groch? Terminy, warunki glebowe, norma wysiewu

Odmiany niezimujące grochu na suche nasiona sieje się jak najwcześniej, gdy temperatura gleby do kiełkowania wynosi od 1 do 2 stopni C. Jaki jest optymalny termin wysiewu grochu na terenie Polski? Jaka jest norma wysiewu? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)