Korytarze dla eksportu zboża przez Morze Czarne to konieczność
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Korytarze dla eksportu zboża przez Morze Czarne to konieczność

22.06.2022autor: Magdalena Szymańska

Organizacja Narodów Zjednoczonych z pomocą Turcji (członka NATO i kraju, który ma dobre relacje zarówno z Ukrainą, jak i Moskwą) jako pośrednika, próbuje otworzyć bezpieczny korytarz dla eksportu zboża z Ukrainy przez Morze Czarne. Frachtowce, które zawijają do lub opuszczają port w Odessie, miałyby być eskortowane przez tureckie okręty wojenne. W środę 8 czerwca w Ankarze spotkali się w tej sprawie ministrowie spraw zagranicznych Rosji i Turcji, tj. Siergiej Ławrow oraz Mevlut Cavusoglu.

Rosja narzuca swoje warunki. To spotkało się z oporem Ukrainy

Jak donosi Reuters, tureckie wysiłki mające na celu złagodzenie światowego kryzysu żywnościowego poprzez wynegocjowanie bezpiecznego przejścia dla zboża utkniętego w portach Morza Czarnego spotkały się jednak z oporem. Ukraina twierdzi, że Rosja narzuca nieuzasadnione warunki, a Kreml, że bezpłatna wysyłka zależy od zniesienia nałożonych na nią sankcji. Rosyjski minister stoi na stanowisku, że na Ukrainie ciąży obowiązek rozminowania swoich portów, co jest warunkiem bezpiecznej wysyłki.

Reuters pisze, że wśród propozycji Rosji znajduje się też kontrola ukraińskich statków. Ukraińcy obawiają się jednak, iż jeśli zezwolą na bezpieczny odpływ zboża przez Morze Czarne, Moskwa wykorzysta ten korytarz do swoich celów. Rosyjskie okręty wojenne mogłyby zaatakować największe ukraińskie miasto portowe przez udrożniony korytarz i dlatego żądają gwarancji bezpieczeństwa, np. zachodnich pocisków przeciwokrętowych, czemu stanowczo sprzeciwia się Moskwa.

r e k l a m a

Turcy za słabi, by chornić ukraińskie statki ze zbożem

W opinii Serhija Iwaszczenko, dyrektora Stowarzyszenia Producentów, Przetwórców i Eksporterów Zbóż w Ukrainie pomimo tego, że Turcja ma drugą co do wielkości armię w NATO i pokaźną marynarkę wojenną, nie jest wystarczającą siłą na Morzu Czarnym, aby zagwarantować bezpieczeństwo statków z ukraińskim zbożem. Według niego, usunięcie min z ukraińskich portów może zająć minimum dwa, trzy miesiące i należy zaangażować w to marynarkę turecką i rumuńską.

Czas gra pierwsze skrzypce

Jak najszybsze uruchomienie korytarza dla eksportu zbóż przez Morze Czarne jest bardzo istotne nie tylko w celu uniknięcia głodu w krajach, które funkcjonują dzięki importowi ukraińskiego zboża, ale także dla polskich producentów, którzy już ponoszą konsekwencje problemów z tranzytem tego ziarna do portów. Stowarzyszenie Producentów, Przetwórców i Eksporterów Zbóż w Ukrainie jest świadome tego, że Europa nie ma infrastruktury do obsługi ukraińskiego eksportu zboża. Przez Morze Czarne wyjeżdżało z Ukrainy około 6–7 mln t zbóż i nasion oleistych miesięcznie, przez zachodnią granicę, w najlepszym razie, wyjedzie 1,5 mln t.

Magdalena Szymańska
fot. Unsplash.com

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Raport z rynków rolnych 24.06.2022: Ceny nawozów spadają, a jak będzie ze zbożami i rzepakiem?

Spadają ceny zbóż, więc z ich sprzedażą lepiej poczekać. Jeśli zaś chodzi o rzepak, wszystko wskazuje na to, że nowy sezon nie będzie już tak korzystny cenowo jak poprzedni. Rosną za to ceny tuczników. Jak wygląda sytuacja w poszczególnych sektorach rolnych? Sprawdź w naszym cotygodniowym RAPORCIE.

czytaj więcej

Rolnicza pasja gwiazd. Którzy celebryci z Hollywood pracują na własnych gospodarstwach?

Wiele znanych i lubianych osób szuka odskoczni od życia w blasku fleszy. Dla niektórych z nich oazą stają się domy na wsi, które zamieniają w gospodarstwa z prawdziwego zdarzenia. Kto spośród zagranicznych celebrytów spełnia się jako rolnik na własnej farmie?

czytaj więcej
Aktualności

Wojna i pogoda rozdaje karty na rynku owoców i warzyw - jakie prognozy?

Zdaniem analityków Credit Agricole jest zbyt sucho by liczyć na spadek cen. Na sytuację rynkową wpływ ma także wyhamowanie polskiego eksportu owoców i warzyw na rynki wschodnie oraz gwałtownie rosnące koszty produkcji. Szczególnie odczuwalny będzie niedobór pracowników sezonowych w okresie zbiorów.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)