Jakie zmiany w ruchu drogowym weszły od dziś w życie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie zmiany w ruchu drogowym weszły od dziś w życie?

01.06.2021

Począwszy z dniem dzisiejszym weszło w życie nowe prawo w zakresie przepisów ruchu drogowego. Pieszy będzie miał większe przywileje. Co jeszcze się zmieniło?

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym – pieszy z większymi przywilejami

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

Dla kierujących wszelkimi pojazdami mechanicznymi, w tym również pojazdami rolniczymi oznacza to zachowanie jeszcze większego skupienia w obrębie przejść dla pieszych niż zwykle. Teraz kierowca zobowiązany jest do obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię dla pieszych znajdujących się na przejściu dla pieszych oraz tych, którzy na to przejście wchodzą.

r e k l a m a

Smartfon do kieszeni

Nie tylko kierujący muszą się przystosować do nowych przepisów. Te nakładają także obowiązki na pieszych. Przede wszystkim pieszy musi zachować szczególną ostrożność podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystać z przejścia dla pieszych. Naturalnie także zabrana mu się wtargnięcia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd.

Nowością w przepisach jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych. Od dziś jest to zabronione.

Zmiana prędkości i odstęp minimalny

Na drogach ekspresowych oraz autostradach wprowadzono wymóg zachowania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami. Ile on wynosi? Ustawodawca założył odległość od poprzedzającego nas pojazdu nie mniejszą niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Zmieniły się także wartości prędkości dopuszczalnych w strefie zabudowanej. Dotychczas był podział na 50 km/h w ciągu dnia i 60 km/h po godz. 23. Zostało to zlikwidowane i całodobowo maksymalna prędkość w obszarze zabudowanym od 1 czerwca br. wynosi 50 km/h. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi i nadal będzie wynosić 20 km/h.

Michał Czubak
Fot. arch. M. Czubak

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przepis na piwne kęski z kurczaka

Piwne kęski z piersi kurczaka to fantastyczny pomysł na smaczną przekąskę, zamiast kupnych smakołyków i chipsów. Sprawdzą się też jako część dania obiadowego, razem z pieczonymi ziemniakami i surówką. Są błyskawiczne i bardzo proste w wykonaniu. Jakich składników będziesz potrzebować?

czytaj więcej
Ceny rzepaku

Ruchy na giełdach w górę i w dół, rzepak zaczyna tanieć?

Ceny rzepaku na Matifie, w tym tygodniu dwa dni ostro szły do góry, za to ostatnio mocno spadły. Czy ceny kontraktów rzepakowych na żniwa 2021 r. także zaczną tanieć?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)