Jakie trzeba spełnić wymogi przy zatrudnienia cudzoziemca w rolnictwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie trzeba spełnić wymogi przy zatrudnienia cudzoziemca w rolnictwie?

04.06.2020autor: Michał Czubak

Rolnicy, którzy zdecydują się na zatrudnienie cudzoziemców przy pracach sezonowych nie muszą już co prawda płacić za wykonanie testu na koronowirusa, ale muszą przestrzegać wielu procedur. Szczegółowe (zaktualizowane) wytyczne można znaleźć na stronach internetowych ministerstwa rolnictwa oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Z artykułu dowiesz się

  • praca cudzoziemca na kwarantannie
  • kto zapewnia im środki ochrony indywidualnej
  • czy kwarantanna jest obowiązkowa?

Koronawirus: Zatrudnianie cudzoziemców przy pracy sezonowej z obowiązkową kwarantanną?

Po przekroczeniu polskiej granicy cudzoziemiec jest poddawany obowiązkowemu pomiarowi temperatury ciała oraz wpisu do sytemu EWP celem objęcia 14-dniową kwarantanną. Przewóz pracownika sezonowego do konkretnego gospodarstwa rolnego odbywa się transportem zorganizowanym (np. bus) lub transportem zapewnionym przez rolnika, przy czym każda z osób przed wejściem do pojazdu myje i dezynfekuje ręce oraz zakłada osłonę na nos i usta do czasu dotarcia na miejsce. Kierowca musi stosować się do aktualnych zasad wynikających z obowiązujących przepisów prawa.

r e k l a m a
Czas przejazdu pracownika od momentu przekroczenia granicy do docelowego gospodarstwa nie może przekroczyć 24 h. Po przyjeździe rolnik zobowiązany jest do zgłoszenia do Powiatowej Inspekcji Sanitarnej faktycznej listy osób zatrudnionych w gospodarstwie zobowiązanych do odbywania w nim 14-dniowej kwarantanny.

Czy badanie na obecność koronawirusa jest obowiązkowe?

Aby wykluczyć zakażenie, pracownik po przybyciu do gospodarstwa musi dokonać wymazu do testu PCR. Pracownicy sezonowi, którzy są ubezpieczeni w KRUS, mogą wykonać test w systemie Drive Thru. O tym, gdzie znajdują się takie punkty poinformuje rolnika PIS.

Wytyczne GIS wskazują, iż pracownik może przyjechać do takiego punktu własnym środkiem transportu lub udostępnionym przez rolnika. Dopuszczalna jest podróż więcej niż 1 osoby, pod warunkiem, że osoby te przebywają razem w kwarantannie. W sytuacji, gdy test będzie dodatni, pracownik musi jak najszybciej opuścić gospodarstwo i  zostać odizolowany w ramach izolacji instytucjonalnej.

Praca podczas kwarantanny. Czy jest dozwolona?

Podczas pierwszych 14-dni pobytu w gospodarstwie, w czasie których pracownik jest objęty obowiązkiem odbywania kwarantanny, może on świadczyć pracę. Obowiązuje go jednak całkowity zakaz opuszczania gospodarstwa. Za złamanie obowiązku kwarantanny grozi kara w wysokości do 30 tys. zł (ok. 7 100 USD, 6 600 EUR, 190 840 UAH). Jeśli rolnik chce,a by pracownik miał skrócony okres kwarantanny, może najwcześniej w 7 dniu kwarantanny poddać go ponownemu badaniu, ale już na swój koszt.

Kto musi zapewnić cudzoziemcom środki ochrony indywidualnej?

Rolnicy zatrudniający cudzoziemców muszą zapewnić im środki ochrony osobistej, w tym osłonę ust, nosa w zależności od potrzeb i specyfiki pracy, rękawiczki ochronne, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni oraz pranie odzieży, pościeli w temperaturze co najmniej 600 C z dodatkiem detergentu. Pracodawca musi też zapewnić regularne (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się pracownicy, np. klamki drzwi wejściowych, poręcze, blaty, oparcia krzeseł.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Błąd techników Enei kosztował ich dorobek całych pokoleń

Katarzyna i Leszek Błaszkowscy prowadzą w Grochowie w powiecie tucholskim gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. Są dostawcami do bydgoskiego oddziału spółdzielni Mlekpol. Tej wiosny stracili 25 krów, ponieważ pracownicy Enei źle podłączyli zerwane przewody zasilające gospodarstwo.

czytaj więcej

Wytyczne ws. zatrudniania cudzoziemców nie do zaakceptowania

Wytyczne GIS ws. zatrudniania cudzoziemców nie są do zaakceptowania – ocenia Związek Sadowników RP. W związku z tym zaapelował o dostosowanie wytycznych do realiów pracy w sadownictwie.

czytaj więcej

Dlaczego uprawa lucerny może się opłacić?

W gospodarstwach pozbawionych trwałych użytków zielonych, lucerna z trawami jest najlepszym sposobem produkcji pasz dla przeżuwaczy. Lucerna bogata jest w białko, a trawy głównie w węglowodany. Zielonka lucerny zawiera sporo witamin: A, B2, C, E, K oraz wapń i wiele mikroelementów. Wartościowe odmiany oraz odpowiednia pielęgnacja plantacji potrafi zapewnić plony 15–18 ton suchej masy przy zbiorze 4 pokosów w roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)