Jak zaskarżyć przetarg na grunty rolne organizowany przez gminę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak zaskarżyć przetarg na grunty rolne organizowany przez gminę?

20.01.2021autor: Michał Czubak

Brałem udział w przetargu na sprzedaż gruntów rolnych organizowanym przez gminę. Uważam, że niektóre czynności zostały przeprowadzone niezgodnie z prawem. Czy mogę się odwołać i gdzie?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy można zaskarżyć decyzję o wyniku przetargu?
  • do kogo zaskarżyć wynik przetargu?
  • gdzie szukać informacji o rozstrzygnięciu skargi?

Kiedy można zaskarżyć decyzję o wyniku przetargu?

Według ustawy o gospodarce nieruchomościami (art. 40 ust. 5 ustawy) uczestnik przetargu może, w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku przetargu ustnego lub doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego, zaskarżyć czynności związane z jego przeprowadzeniem.

r e k l a m a

Do kogo zaskarżyć wynik przetargu?

Jeżeli brał Pan udział w przetargu organizowanym przez gminę, może Pan zaskarżyć czynności z nim związane do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W przypadku wniesienia skargi organ wstrzymuje czynności związane ze zbyciem nieruchomości.

Wynika to z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 r. w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości (§ 11). Wójt (burmistrz, prezydent miasta) rozpatruje skargę w terminie 7 dni od daty jej otrzymania. Może uznać skargę za zasadną i nakazać powtórzenie czynności przetargowych lub unieważnić przetarg albo uznać skargę za niezasadną. Po rozpatrzeniu skargi skarżący zostanie powiadomiony o decyzji.

Gdzie szukać informacji o rozstrzygnięciu skargi?

Informację o sposobie rozstrzygnięcia skargi umieszcza się też niezwłocznie na okres co najmniej 7 dni w Biuletynie Informacji Publicznej oraz wywiesza w siedzibie urzędu.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Spółdzielnia rolnicza sprzedała 110 ha i chlewnie... Kościołowi. I to za 15 mln złotych

W Bolechowie pod Poznaniem rolnicza spółdzielnia szukała kupca na 100 hektarów gruntów oraz chlewnie. Nabywca znalazł się błyskawicznie. Jak donosi "Gazeta Wyborcza" w ziemię rolną zainwestowała Archidiecezja Poznańska. Po co kurii te grunty?

czytaj więcej

Kiedy można żądać zwrotu użyczonego gruntu rolnego?

Zawarłem z bratem umowę użyczenia działki wchodzącej w skład gospodarstwa przekazanego mi przez rodziców. Bez mojej zgody postawił na niej garaż oraz altanę ogrodową. Czy miał prawo to zrobić? Czy mogę domagać się od niego teraz czynszu za użytkowanie tej działki? Do tej pory korzystał z niej za darmo.

czytaj więcej
KRUS

KRUS: zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy i składki ubezpieczeniowe w 2021 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego podała zasady dotyczące pobierania zaliczek na podatek dochodowy i składek na ubezpieczenie zdrowotne. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)