Jak działało rolnictwo w latach 60-tych? Zobacz WIDEO z Kombinatu Manieczki
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak działało rolnictwo w latach 60-tych? Zobacz WIDEO z Kombinatu Manieczki

11.11.2022autor: Michał Czubak

PGR Manieczki, niegdyś wzorcowy kombinat, dziś już w niczym nie przypomina tego, który w latach 60-tych minionego wieku był perełką PRL.

Manieczki. Perła PGR-ów uchwycona na filmie

W Manieczkach nieopodal Śremu (woj. wielkopolskie) znajduje się spuścizna po PGR Manieczki, która należy do prywatnego właściciela. Dziś zakład ten w niczym nie przypomina ogromnego kombinatu, jakim był w czasach PRL. PGR Manieczki stanowił potęgę rolniczą w całym kraju, w skład którego wchodziły gospodarstwa rolnie znajdujące się w Brodnicy, Gaju, Grabianowie, Krzyżanowie, Manieczkach, Piotrowie, Przylepkach i Szołdrach.

PGR Manieczki zajmował się głownie hodowlą zwierząt: bydła, owiec oraz trzody chlewnej, a także produkcją roślinną, która zaopatrywała kombinat w żywność dla hodowanych zwierząt.

r e k l a m a

„Kombinat Manieczki, był wielkotowarowym specjalistycznym przedsiębiorstwem zajmującym obszar pięciu tysięcy hektarów, na którym stosowano nowoczesne, jak na tamte czasy technologie, które pozwalały wyprodukować milion kwintali masy zielonej wykorzystywanej do wyżywienia inwentarza.”

Gierek, Chruszczow i inni prominenci

W czasach świetności PGR-u do Manieczek zjeżdżali najważniejsi dygnitarze państwowi w tamtym ustroju politycznym. Z wizytacją przybywali m.in. I sekretarz KC PZPR Edward Gierek czy Nikita Chruszczow, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.

Koniec PRL, koniec PGR Manieczki

Wraz ze zmianą ustroju politycznego w kraju PGR-y kończyły swój żywot. Także taki los spotkał kombinat w Manieczkach. PGR Manieczki od 1978 r. było wzorcowym kombinatem, który w 1993 r. został przekształcony w Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa Manieczki, w następnym roku został sprywatyzowany i funkcjonował dalej, jako Kombinat Rolno-Przemysłowy „Manieczki” Sp. z o.o.. Obecnie to, co zostało z PGR Manieczki wchodzi w skład Grupy Mróz należącej do rodzinnej firmy, wielkopolskiego producenta mięs, wędlin oraz dań gotowych.

Twórcą PGR Manieczki jest Jan Baier.

Michał Czubak
Fot. kadr Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Z rolniczego archiwum: Tak wyglądał słynny kombinat PGR Manieczki. Zobacz FILM z 1968 roku!

Film dokumentalny o legendarnym przed laty, wielkotowarowym kombinacie PGR Manieczki zajmującym w czasach swojej największej prosperity obszar pięciu tysięcy hektarów, zrealizowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)