Z rolniczego archiwum: Tak wyglądał słynny kombinat PGR Manieczki. Zobacz FILM z 1968 roku!
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Z rolniczego archiwum: Tak wyglądał słynny kombinat PGR Manieczki. Zobacz FILM z 1968 roku!

11.11.2022autor: Karol Pomeranek

Film dokumentalny o legendarnym przed laty, wielkotowarowym kombinacie PGR Manieczki zajmującym w czasach swojej największej prosperity obszar pięciu tysięcy hektarów, zrealizowała Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.

Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych Manieczki zajmował szczególne miejsce na mapie inwestycji minionego ustroju. Utworzony w lipcu 1960 roku był pierwszym w Polsce kombinatem PGR. Powstał z połączenia dziewięciu państwowych gospodarstw rolnych: Manieczki, Szołdry, Grabianowo, Piotrowo, Grzybno, Brodnica, Przylepki, Krzyżanowo, Gaj.

Jak czytamy w materiałach źródłowych, od 1978 roku był on jednym z dwóch wzorowych Państwowych Gospodarstw Rolnych. W roku 1993 został przekształcony w Gospodarstwo Rolne Skarbu Państwa Manieczki, a w 1994 roku doczekał się prywatyzacji i funkcjonował dalej jako Kombinat Rolno-Przemysłowy „Manieczki” Sp. z o.o.

Filmowy reportaż z kombinatu powstał w 1968 roku. Dokument wyreżyserował Jerzy Gaus, który wespół z Konradem Siweckim był także autorem scenariusza. Autorami zdjęć byli Wiktor Prejs i Witold Mickiewicz.
ZOBACZ MATERIAŁ WIDEO:
fot.: kadr z filmu – filmpolski.pl
autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak działało rolnictwo w latach 60-tych? Zobacz WIDEO z Kombinatu Manieczki

PGR Manieczki, niegdyś wzorcowy kombinat, dziś już w niczym nie przypomina tego, który w latach 60-tych minionego wieku był perełką PRL.

czytaj więcej
Zarządzanie

RHD: Jakie wsparcie może otrzymać rolnik na małe i duże przetwórstwo

Zarówno dla firm zajmujących się już przetwórstwem produktów rolnych, jak i dla rolników, którzy rozważają możliwość przetwarzania własnych surowców, otwiera się sporo możliwości pozyskiwania wsparcia na takie inwestycje.

czytaj więcej

Duże przedsiębiorstwa z branży mięsnej w szoku po informacji z Ministerstwa Aktywów Państwowych!

Jako serię zaskoczeń i rosnących problemów związanych z coraz wyższymi kosztami energii postrzega ostatni miesiąc branża mięsna. – Najpierw kryzys dotyczący braku CO2, potem faktury grozy za prąd, gaz. Dotkliwy jest również brak węgla – wylicza Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. – Każdy przedsiębiorca wie, że najgorszym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie firmy jest niepewność i nieprzewidywalność sytuacji.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)