Izby rolnicze mają pomysł jak rozwiązać problem odpadów z tworzyw sztucznych w gospdarstwach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Izby rolnicze mają pomysł jak rozwiązać problem odpadów z tworzyw sztucznych w gospdarstwach

16.08.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Rolnicy mają coraz większy problem z utylizacją zużytych opon, styropianu czy folii rolniczej. Z tego powodu izby rolnicze apelują o zmiany w prawie i wprowadzenie obowiązku odbioru tego typu odpadów przez podmioty sprzedające.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wwystąpiła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o pomoc w rozwiązaniu problemu z odbiorem zużytych opon oraz styropianu budowlanego i folii rolniczej. Utylizacja tego typu odpadów przez rolników jest obecnie niełatwym zadaniem.

r e k l a m a

Resztki styropianu i stare opony są dużym kłopotem dla gospodarstw

O ile problem odbioru zużytej folii jest częściowo rozwiązany dzięki programowi pt. „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”, który jest realizowanemu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a który jest realizowany przez większa gmin w Polsce, to ze zbywaniem pozostałości styropianu i zużytych opon jest większy problem.

Wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych trafił do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w dniu 30 lipca 2021 r., który to został przekazany dalej do Ministerstwa Środowiska w dniu 9 sierpnia br.

To sprzedawcy powinni być zobowiązani do obioru tego typu odpadów

Delegaci Krajowej Rady Izb Rolniczych ważają, że przepisy prawa powinny zobowiązywać sprzedających do odbioru zużytych opon i resztek styropianu budowlanego oraz folii. Obecnie tego typu odpady są najczęstszą przyczyną zaśmiecenia obejścia gospodarstwa, a w konsekwencji nawet lasów oraz dróg polnych.

Dodatkowe informacje w artykule nt. folii rolniczych: 25 mln zł dotacji na usuwanie folii rolniczych. Jakie warunki?


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Zdjęcie: arch. red (Pixabay)

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podwójne święto Krajowej Rady Izb Rolniczych

Rolniczy samorząd 10 września świętował 25-lecie powołania w III RP i 125. rocznicę powstania na ziemiach polskich. Obchody rozpoczęły się w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej od mszy świętej koncelebrowanej przez kardynała Kazimierza Nycza. Podczas homilii podkreślił on dokonania kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz rolę, jaką odegrał w obronie rolników.

czytaj więcej

Wieś nie chce wysypiska śmieci od miastowych. "Zrujnuje nasze gospodarstwa"

Rolnicy z gminy Sieroszewice drżą o przyszłość swoich gospodarstw. Wielu z nich prowadzi gospodarstwa hodowlane. Pojawił się, niestety, pomysł, aby miejscowość Psary stała się wysypiskiem śmieci, między innymi dla dużego ośrodka miejskiego, jakim jest Ostrów Wielkopolski. Na razie gmina wycofała się z pomysłu. Jednak składowisko odpadów nadal pozostaje w planie wojewódzkim.

czytaj więcej
Podrzucone śmieci

Kary za podrzucanie śmieci na pole i do lasu

Niejeden rolnik czy właściciel lasu natknął się  na swojej ziemi na podrzucone, mniejsze czy większe góry śmieci. Agrarlex radzi, jak można temu przeciwdziałać.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)