Z artykułu dowiesz się
- Jakie są kary za śmiecenie?
- Czy możesz postawić tablicę ostrzegawczą?
- Jakie wymogi są przy zgłoszeniu sprawy na policję lub do straży gminnej?
Z artykułu dowiesz się
Za wyrzucanie śmieci w lesie kara wynosi do 5000 zł. W porównaniu do kosztów ich późniejszego uprzątnięcia i zutylizowania kwota ta nie jest wygórowana.
Kary za zaśmiecanie cudzych pól są jednak niższe. Zgodnie z przepisem art. 154 par. 2 Kodeksu wykroczeń, "kto wyrzuca na nienależący do niego grunt polny kamienie, śmieci, padlinę lub inne nieczystości podlega karze grzywny do 1000 zł lub karze nagany".
Poza kodeksem wykroczeń przepisy karne na zanieczyszczanie środowiska można znaleźć też w innych aktach prawnych. Przykładowo, w ustawie o odpadach z 27 kwietnia 2001r. (Dz. U. z 2007 nr 39 poz. 251 z późniejszymi zmianami) przewidziano karę grzywny lub aresztu za pozbywanie się odpadów przez podmioty, które zobowiązane są do ich odzysku lub unieszkodliwiania.
Nie sposób ustrzec się przed podrzuceniem śmieci; można jedynie ograniczyć taką możliwość.
Na swoim terenie można postawić tablicę ostrzegawczą z napisem „Teren prywatny. Składowanie śmieci wzbronione. Art. 154 par. 2 Kodeksu wykroczeń”.
Wzory takich tablic można znaleźć w różnych sklepach w wyposażeniem rolniczym i budowlanym, tudzież w Internecie. W ostateczności tekst można wydrukować domowym sumptem i ofoliować.
Mniejszy areał, styk z drogą wjazdową można ogrodzić bądź ograniczyć do niego dostęp, np. szlabanem czy płotem. W przypadku budowy płotu w zasadzie materiały i technika są dowolna, najtańsza to siatka leśna.
W przypadku płotów o wysokości powyżej 2,20 m przed postawieniem należy ten fakt zgłosić właściwemu staroście. Obowiązek ten wynika z art. 30 ust. 1 punkt 3) ustawy z 7 lipca 1994. Prawo budowlane (Dz. U. 2020.1333).
W niektórych przypadkach postawienie płotu może wymagać uzgodnienia z zarządcą drogi, obok której miałby on stanąć. Oczywiście, nie każdą nieruchomość da się ogrodzić, choćby z powodu kosztów, powierzchni czy ukształtowania terenu.
W ofercie sprzedaży jest szereg kamer, które reagują na ruch. Mogą być z kartą pamięci, albo podłączane przez Internet, albo kablowe.
Co prawda, nie zabezpieczają one terenu przed nieproszonymi gośćmi, ale dzięki zapisowi wideo są pomocne w ustalaniu sprawców podrzucania nieczystości.
Nagranie „na gorącym” uczynku można przekazać policji lub straży gminnej. Zawsze jednak organom tym przekazujmy:
- nagranie,
- krótki opis zdarzenia, przybliżoną datę nagrania, lokalizację zdarzenia,
- żądanie wszczęcia dochodzenia i ukarania sprawcy.
Pismo, dostarczone do policji czy straży gminnej też sporządź w dwóch egzemplarzach; ten dla siebie każ podstemplować w sekretariacie komendy.
Najskuteczniejsza jest jednak pomoc sąsiedzka. Umówicie się z sąsiadami, że będziecie nawzajem się wspierać w tym temacie. Wbrew pozorom, z pola czy podwórza dużo wokoło widać i słychać, jeśli jest się czujnym. Dobry sąsiad:
Właściciel nieruchomości, którą zanieczyszczono może domagać się od sprawcy naprawienia szkody. W praktyce może to oznaczać konieczność pokrycia kosztów zebrania i wywozu odpadów. W razie zanieczyszczenia gleby dojść mogą koszty jej usunięcia i nawiezienia nowej, nieskażonej. Odszkodowanie może też obejmować zniszczone plony.
Adwokat Mikołaj Pomin
adw. Mikołaj Pomin
Kancelaria Adwokacka Mikołaj Pomin
Najważniejsze tematy