Izby rolnicze domagają się skupu interwencyjnego kukurydzy na bioetanol
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Izby rolnicze domagają się skupu interwencyjnego kukurydzy na bioetanol

16.01.2023autor: Magdalena Szymańska

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa, wicepremiera Henryka Kowalczyka o pilne wprowadzenie interwencyjnego skupu kukurydzy od rolników. Samorządowcy proponują, aby skupione ziarno zagospodarował PKN Orlen do produkcji bioetanolu.

Rolnicy chcą, by Orlen kupił ziarno

Zdaniem samorządowców takie rozwiązanie mogłoby częściowo zmniejszyć zależność naszego kraju od ropy naftowej, a rolnikom zapewnić nie tylko zwrot kosztów poniesionych na uprawę, ale także należny dochód. Według nich należy wzmocnić w Polsce inwestycje w zakłady przetwarzające kukurydzę na bioetanol, a są ku temu dwa bardzo ważne powody: po pierwsze, produkt uboczny z przetwórstwa kukurydzy na bioetanol jest doskonałym źródłem cennej paszy w produkcji zwierzęcej, a po drugie – jego produkcja mogłaby przyczynić się do zmniejszenia skali importu białka w naszym kraju.

r e k l a m a

Dramat producentów na wschodzie kraju

Sytuacja producentów kukurydzy na ścianie wschodniej jest dramatyczna – zaznaczają samorządowcy z Lubelszczyzny. Kukurydza stoi na polach, ponieważ nikt nie chce jej kupić – skupujący zaopatrzyli się w ziarno z Ukrainy. Warunki pogodowe sprawiają, że kukurydza traci na jakości, zagospodarowanie takiej kukurydzy do produkcji bioetanolu poprzez spółkę Orlen byłoby ratunkiem dla rolników.

Będzie cło na import kukurydzy z Ukrainy?

Wiceminister Janusz Kowalski zapowiedział w Sejmie 12 stycznia br. , że 30 stycznia na posiedzeniu Rady Ministrów rolnictwa UE będzie dyskutowany polski wniosek w sprawie przywrócenia ceł na import kukurydzy z Ukrainy. Polska buduje w tej sprawie koalicję państw. Przypomnijmy, iż handel produktami rolnymi z Ukrainą zliberalizowano na mocy Rozporządzenia PE i Rady do 5 czerwca br. włącznie.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

dr Magdalena Szymańska kieruje działami „Ekonomia”, „Prawo” i „Rynki”. Specjalista z ekonomiki rolnictwa. Publikuje artykuły na temat m.in. Wspólnej Polityki Rolnej, w tym dopłat bezpośrednich i dotacji PROW,  wsparcia krajowego dla rolnictwa, ubezpieczeń w rolnictwie oraz informacje z rynków rolnych.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Orlen będzie skupować słomę od rolników. Jak na to reagują gospodarze?

Rolników zszokowała informacja, że Orlen będzie kupować od nich słomę do produkcji bioetanolu. Ich zdaniem słoma powinna zostać przyorana, by użyźnić glebę, a dodatek do paliwa należy robić z kukurydzy. - Z tony kukurydzy można uzyskać 500 l bioetanolu i paszę wysokobiałkową dla zwierząt - przekonuje Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

czytaj więcej

Janusz Kowalski: KOWR jest gotowy na skup interwencyjny zbóż, ale...

Czesław Siekierski z PSL zwraca uwagę, że rolnicy z wschodniej południowej Polski nie mogą sprzedać swoich zbóż, ze względu na napływ ziarna z Ukrainy. Czy rząd coś zamierza z tym zrobić? Według zapewnień wiceministra rolnictwa, Janusza Kowalskiego, KOWR jest przygotowany do przeprowadzenia interwencyjnego skupu zbóż. Ale jego zdaniem rolnicy nie będą nim zainteresowani. Jaka byłaby cena skupowanego przez KOWR zboża?

czytaj więcej

RPO upomina się o rolników, którzy nie dostali pomocy suszowej

Po skargach rolników Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w ministerstwie rolnictwa w sprawie pomocy suszowej za 2022 r. Chodzi m.in. o rolników, którzy nie dostali pomocy i o szwankującą aplikację suszową. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)