Instytut Ochrony Roślin włączył się w walkę z koronawirusem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Instytut Ochrony Roślin włączył się w walkę z koronawirusem

28.04.2020autor: Magdalena Szymańska

Troje pracowników Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu włączyło się w walkę z koronawirusem. Naukowcy z IOR pracują w zespołach odpowiedzialnych za izolację RNA wirusa oraz badania molekularne PCR.

Naukowcy z Instytutu Ochrony Roślin w walce z koronawirusem

Profesor Natasza Borodynko-Filas, dr Przemysław Wieczorek oraz mgr Karolina Kościelniak pracują jako zewnętrzni eksperci w utworzonym specjalnie do walki z koronawirusem laboratorium diagnostycznym przy Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
r e k l a m a

Troje ekspertów, dwa różne zespoły badawcze

Wirusolog, prof. Borodynko-Filas (kierownik Kliniki Chorób Roślin i Banku Patogenów), oraz mgr Karolina Kościelniak (z Zakładu Biologii Molekularnej i Biotechnologii) pracują w zespołach zajmujących się izolacją RNA. Natomiast dr Przemysław Wieczorek (również z Zakładu Biologii Molekularnej i Biotechnologii) prowadzi badania molekularne PCR.

Z materiału pobranego od pacjentów, z wykorzystaniem gotowych komercyjnych zestawów, izoluje się całkowity kwas nukleinowy – RNA.

Instytut Ochrony Roślin włączył się w walkę z koronawirusem

Ścisła współpraca naukowców w walce ze wspólnym wrogiem - koronawirusem

Jak wyjaśnia prof. Borodynko-Filas, procedura izolacji 12 próbek trwa około godziny. Taki materiał przekazywany jest następnie do badań molekularnych, gdzie w reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) z wykorzystaniem sprzętu do reakcji PCR w czasie rzeczywistym namnażane są dwa geny pozwalające na identyfikację SARS-Cov-2.

– Potwierdzenie obecności tych genów w trakcie reakcji wskazuje na zakażenie, a ich brak oznacza, że pacjent w dniu badania był zdrowy – tłumaczy naukowiec.

Gdzie są wykonywane badania?

Laboratorium, w którym przeprowadzane są badania w kierunku koronawirusa, mieści się w Uczelnianym Centrum Aparaturowym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Rokietnickiej. W laboratorium codziennie, także w weekendy i święta, na trzech zmianach pracuje kilkanaście osób podzielonych na kilkuosobowe zespoły. Uczelniane Laboratorium Koronawirusa jest w stanie przebadać 100–150 próbek dziennie.

Magdalena Szymańska
fot. IOR PIB
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koronawirus: Czy postojowe dotyczy także rolników?

Do redakcji „Tygodnika” zgłaszają się rolnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą na tzw. podwójnym KRUS, i chcieliby skorzystać ze świadczenia postojowego w ramach tarczy antykryzysowej. Nie wiedzą, do jakiej instytucji powinni złożyć wniosek, ponieważ Kasa odmawia jego przyjęcia.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

COVID-19 atakuje branżę

Z powodu koronawirusa na świecie stoi już kilkadziesiąt ubojni i przetwórni. Spadają ceny świń. W Polsce na razie bronimy się, jak możemy.

czytaj więcej

OSP na wojnie z koronawirusem

Do strażaków wszystkich jednostek OSP działających na terenie kraju, trafiły wytyczne odnośnie podejmowanych działań wobec zagrożenia epidemicznego spowodowanego atakiem koronawirusa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)