Fala nowych ognisk ASF. Ponad 3000 świń do wybicia na Mazowszu
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fala nowych ognisk ASF. Ponad 3000 świń do wybicia na Mazowszu

17.07.2019autor: Paweł Mikos

W ciągu zaledwie tygodnia Główny Lekarz Weterynarii potwierdził aż 6 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Największe z nich jest w gospodarstwie na Mazowszu w powiecie mińskim. Tam zostanie zutylizowanych ponad 3 tys. świń. 

Ponad 3 tys. świń będzie wybitych w gospodarstwie na Mazowszu

We wtorek 16 lipca 2019 roku Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w gospodarstwie położonym we wsi Mienia w powiecie mińskim, w województwie mazowieckim zostało potwierdzone 20 ognisko ASF u świń w Polsce w tym roku. Uderzenie wirusa ASF jest o tyle mocne, że w tym gospodarstwie rolnym jest utrzymywanych aż 3347 świń. 

Zgodnie z procedurami wszystkie świnie z ogniska ASF zostaną uśpione i zutylizowane. 

 

r e k l a m a

Nowe ogniska ASF także na Lubelszczyźnie 

Niestety to nie koniec „marszu” ASF po chlewniach w Polsce. Tego samego dnia, czyli 16 lipca zostało potwierdzone jeszcze 21 ognisko ASF, tym razem w gospodarstwie we wsi Dys pod Lublinem. Tu do uśpienia jest 338 świń. 

Dzień wcześniej, 15 lipca, służby weterynaryjne potwierdziły 19 ognisko ASF w okolicach wsi Świerże w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. W tym gospodarstwie było utrzymywanych 23 świnie. 

Z kolei 18 ogniska ASF zostało potwierdzone 12 lipca 2019 roku w gospodarstwie, w którym utrzymywano 8 świń. Znajduje się ono w gminie Bełżec, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim

Natomiast 9 lipca Inspekcja Weterynaryjna wyznaczyła 16 i 17 ognisko ASF. 16 ognisko ASF zostało potwierdzone w gospodarstwie położonym we wsie Bekiesza w powiecie łęczyńskim, w województwie lubelskim. Tu było utrzymywanych 8 świń. A 17 ognisko ASF zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń. Znajduje się ono w miejscowości Tarzymiechy Drugie w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim. 

 

Zatrważająca liczba przypadków ASF u dzików 

Jak podaje Inspekcja Weterynaryjna do 7 lipca zostało potwierdzonych aż 1358 przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski w tym roku. 

Tak duża liczba przypadków ASF u dzików może przekładać się na wzrost ognisk ASF u świń. Nawet pomimo stosowania wszystkich zasad bioasekuracji.  

W tym roku – do 17 lipca – zostało potwierdzonych już 21 ognisk ASF u świń. Wszystkie w woj. lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim
W tym roku – do 17 lipca – zostało potwierdzonych już 21 ognisk ASF u świń. Wszystkie w woj. lubelskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim 

 

Paweł Mikos 
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnik Rolniczego

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ASF: Do wybicia ponad 3 tys. świń!

W województwie mazowieckim potwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń w dużym stadzie. Co prawda, jest ono położone w strefie ASF, ale mimo wszystko to niepokojąca sytuacja.

czytaj więcej

Dla kogo dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw w strefie ASF?

Do poniedziałku 29 lipca 2019 roku można składać wnioski o przyznanie 60 tys. zł dotacji na restrukturyzację małych gospodarstw. Jednak ten nabór ograniczony jest jedynie do gospodarstw, które planują zaprzestać chowu i hodowli świń i jednocześnie są położone w strefie ASF. 

czytaj więcej

Czy ASF przyniesie wzrost cen świń?

Zgodnie z przewidywaniami, popyt w Chinach na importowaną wieprzowinę będzie rósł, a ceny mogą osiągnąć historycznie wysokie poziomy. Wirus ASF jest jednak nieprzewidywalny i ciężko założyć jeden scenariusz rozwoju sytuacji – zarówno w Polsce, jak i na świecie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)