Dla kogo dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw w strefie ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dla kogo dotacje na restrukturyzację małych gospodarstw w strefie ASF?

18.07.2019autor:

Do poniedziałku 29 lipca 2019 roku można składać wnioski o przyznanie 60 tys. zł dotacji na restrukturyzację małych gospodarstw. Jednak ten nabór ograniczony jest jedynie do gospodarstw, które planują zaprzestać chowu i hodowli świń i jednocześnie są położone w strefie ASF. 

Żeby starać się o taką dotację, rolnik musi posiadać gospodarstwo o areale powyżej 1 ha i o wielkości ekonomicznej do 13 tys. euro. Nie mógł także wcześniej skorzystać z pomocy za nieutrzymywanie świń, z dotacji dla młodego rolnika, modernizacji gospodarstw czy na założenie firmy na wsi. Rolnik ubiegający się o dotacje nie musi być objęty ubezpieczeniem w KRUS, wystarczy, że co najmniej 25% całego swojego dochodu będzie uzyskiwał z gospodarstwa. Oznacza to, że o dotacje mogą starać się rolnicy pracujący na etacie czy prowadzący własną firmę.  

r e k l a m a

Na co można przeznaczyć  środki zrestrukturyzacji gospodarstw w strefie ASF?

Dotacje można przeznaczyć chociażby na zakup środków trwałych, w tym wyłącznie nowych maszyn, urządzeń oraz wyposażenia, czy na inwestycje budowlane. Na ten cel należy przeznaczyć aż 80% dotacji. Wsparcie można także wydać na udział w szkoleniach, korzystaniu z usług doradczych czy udziale w zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych. W wyniku wprowadzonych zmian gospodarstwo musi zwiększyć swoją wielkość ekonomiczną o co najmniej 20% i przekroczyć pułap 10 tys. euro.  

Kto otrzyma dotacje za rezygnację z chowu i hodowli świń w strefie ASF?

Na dotacje będzie można liczyć, jeśli wniosek uzyska co najmniej 8 pkt. A te będą przyznawane m.in. za:

  • średnią roczną liczbę świń utrzymywanych dotąd w gospodarstwie (1–5 pkt),
  • rodzaj planowanej produkcji (do 3 pkt), za kompleksowość biznesplanu (do 7 pkt),
  • wiek wnioskującego rolnika (1 pkt),
  • podleganie ubezpieczeniu w KRUS i nieprowadzenie firmy (2 pkt)
  • docelową wielkość ekonomiczną gospodarstwa (do 5 pkt).

Przeczytaj także: 1 mld złotych na dotacje na nawadnianie w rolnictwie

Zobacz też: Wnioski o dopłaty do wapnowania już od 1 sierpnia


Paweł Mikos
fot. Pixabay
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

OSP mogą już składać wnioski o dotacje na 5000+ [WNIOSEK]

Do 10 września 2019 r. ochotnicze straże pożarne (OSP) mogą składać wnioski o dotacje na 5000 złotych na akcje z zakresu propagowania pierwszej pomocy czy wydarzeń sportowych lub kulturalnych. 82 mln zł to łączna kwota zabezpieczona przez rząd na dotacje dla OSP w 2019 roku.

czytaj więcej

Zasady bioasekuracji: ciężarówki trzymaj z daleka od chlewni

Wdrożenie ścisłej kontroli barier bezpieczeństwa biologicznego jest jedynym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń. Preparaty dezynfekujące stanowią podstawę ochrony przed chorobami w produkcji zwierzęcej i są konieczne w spełnianiu wymogów programu bioasekuracji, którego celem jest zapobieganie wystąpieniu chorób, a aktualnie mają chronić najbardziej przed groźnym ASF.

czytaj więcej

Fala nowych ognisk ASF. Ponad 3000 świń do wybicia na Mazowszu

W ciągu zaledwie tygodnia Główny Lekarz Weterynarii potwierdził aż 6 nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń. Największe z nich jest w gospodarstwie na Mazowszu w powiecie mińskim. Tam zostanie zutylizowanych ponad 3 tys. świń. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)