Epidemia koronawirusa pokazuje jak ważny jest rolnik i suwerenność żywnościowa Polski
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Epidemia koronawirusa pokazuje jak ważny jest rolnik i suwerenność żywnościowa Polski

15.03.2020autor: Paweł Mikos

Minister rolnictwa podkreśla, że w takich sytuacjach, jak epidemia koronawirusa, doskonale widać, że strategiczną wartością jest bezpieczeństwo żywnościowe Polski zapewniane przez naszych rolników. Zapewnił też żywność będzie dostarczana dla osób objętych kwarantanną. 

Rolnicy zapewniają bezpieczeństwo żywnościowe 

– Dzięki polskim rolnikom nasz kraj produkuje więcej żywności, niż jest w stanie wchłonąć rynek wewnętrzny. Nie ma obaw, że zabraknie nam tak podstawowych produktów, jak mąka, mięso, mleko, jaja czy warzywa – przekonuje minister Ardanowski. 

Minister przekonuje, że jeśli w sklepach zabrakło jakiś produktów żywnościowych, to była to kwestia logistyczna związana ze zwiększonymi zakupami, a nie z brakami danego produktu.

Wtóruje mu także prezydent Andrzej Duda. 

Rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe i mamy to szczęście, to jest faktem, i dzisiaj to się pokazuje, że nie brakuje żadnych produktów. Wszystko, co jest potrzebne, jest w takiej ilości, żeby zapewnić możliwość nie tylko przetrwania, ale i normalnego funkcjonowania – powiedział prezydent w trakcie wizyty w Banku Żywności w Ciechanowie.

 

r e k l a m a

Hejt wobec rolników jest szkodliwy

Może teraz dotrze coś do tych nieodpowiedzialnych pseudoekologów, którzy atakują rolników i chcieliby zakazać hodowli zwierząt, a w konsekwencji niemalże zlikwidować rolnictwo – przekonuje minister Ardanowski.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że bezpieczeństwo żywnościowe, które zapewniają polscy rolnicy jest wartością bezcenną.
To właśnie dzięki gospodarzom i ich ciężkiej pracy nie ma obaw, że nawet przy zakłóconej wymianie międzynarodowej zabraknie żywności w Polsce.

 

Koronawirus nie przenosi się przez żywność

Warto także zwrócić uwagę na informacje podawane przez Głównego Lekarza Weterynarii oraz Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Wynika z nich, że obecnie nie ma dowodu, aby żywność była źródłem lub jedną z dróg przenoszenia wirusa COVID-19.

– Również dotychczasowe doświadczenia związane z występowaniem koronawirusów wskazują, że przenoszenie wirusów poprzez żywność nie występowało – informuje Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

 

Żywność będzie dostarczana do osób objętych kwarantanną 

Rząd postanowił także rozszerzyć zasady udzielania pomocy żywnościowej z Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej dla osób objętych kwarantanną, które będą potrzebowały dostaw żywności. 

Oto w jaki sposób ma wyglądać procedura dostarczania pożywienia dla osób objętych kwarantanną ze względu na epidemię koronawirusa:

  1. Sanepid podaje informacje do lokalnego Ośrodka Pomocy Społecznej o osobie objętej kwarantanną;
  2. OPS weryfikuje czy dana osoba wymaga pomocy żywnościowej;
  3. Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej dostarcza do OPS wykaz organizacji deklarujących pomoc żywnościową oraz wykaz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz policji, które mogą dostarczyć żywność; 
  4. OPS składa zapotrzebowanie do jednej z organizacji zapotrzebowanie na konkretne produkty oraz kontaktuje się z miejscową jednostką OSP, WOT lub policji skąd te mają odebrać żywność i w jakie miejsce należy ją dostarczyć.

Jak do tej pory pomoc żywnościową zadeklarowały:

  • Federacja Polskich Banków Żywności
  • Polski Komitet Pomocy Społecznej
  • Polski Czerwony Krzyż
  • Caritas
  • Stowarzyszenie Odra-Niemen

Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest koordynowany w Polsce przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Środki na ten cel pochodzą w 85% z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym oraz w 15% z budżetu krajowego. 

 

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prezes KRIR: w sytuacji zagrożenia ludzie wykupują żywność, a nie skarpetki. Dlatego trzeba zadbać o rolnictwo

O tym jaki wpływ na rolnictwo będzie miała pandemia koronawrisua z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych, rozmawia Paweł Mikos

czytaj więcej

Koronawirus w Polsce: chorobowe dla rolników ma być wyższe

Jan Krzysztof Ardanowski zapewnia, że w bardzo szybkim tempie mają być wprowadzone zmiany w wypłacaniu zasiłku chorobowego dla rolników. Rolnicy mają otrzymać wyższy zasiłek i już od 1 dnia choroby. Te zmiany są związane z pandemią koronawirusa w Polsce. 

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie – przez koronawirusa wydłużony termin składania wniosków o dopłaty

Komisja Europejska ze względu na pandemię koronawirusa już zgodziła się, aby każde z państw UE mogło wydłużyć termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jaki będzie nowy ostateczny termin na złożenie wniosków?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)