Dotacji na usługi rolnicze – jak zdobyć PÓŁ MILIONA złotych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacji na usługi rolnicze – jak zdobyć PÓŁ MILIONA złotych?

04.11.2019autor: Paweł Mikos

Nawet 500 tys. złotych dotacji na rozwój usług rolniczych można uzyskać w naborze wniosków, które ARiMR przyjmuje do 20 listopada 2019 r. Dotacje na rozwój usług rolniczych można przeznaczyć na zakup lub leasing maszyn rolniczych. Za co są punkty? 

Do 500 tys. złotych dotacji na działalność rolniczą 

DO 20 listopada 2019 roku można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o dotacje w ramach „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych”. 
Maksymalny poziom dotacji może wynieść do 500 tys. złotych do jednego podmiotu. Dotacja jest udzielana w postacie refundacji 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. 

 

r e k l a m a

Kto może uzyskać dotacje na rozwój usług rolniczych? 

Należy zwrócić uwagę, że o dotacje na rozwój usług rolniczych mogą ubiegać się osoby czy firmy, które mogą realizować dane przedsięwzięcia, ale wyłącznie przy uzyskaniu wsparcia w postaci udziału środków publicznych (tzw. efekt deadweight). 

O wsparcie finansowe na rozwój usług rolniczych może starać się podmiot (osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej), która przez okres co najmniej 2 lat wykonuje działalność gospodarczą świadcząc usługi rolnicze w zakresie co najmniej jednego z następujących kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD):

  • działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną – PKD 01.61.Z
  • działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich – PKD 01.62.Z;
  • działalność usługowa następująca po zbiorach – PKD 01.63.Z. 

O dotację nie mogą ubiegać się osoby czy firmy, które wcześniej uzyskały dotacje w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” z PROW 2007–2013. 

 

Na co można przeznaczyć dotację na rozwój usług rolniczych?

Dotacje z programu „Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych” można przeznaczyć na zakup lub leasing z przeniesieniem prawa własności nowych maszyn rolniczych oraz narzędzi lub urządzeń do produkcji rolnej. 

Dotacja może być przeznaczona na zakup lub leasing: 

  • ciągników rolniczych, 
  • kombajnów zbożowych, 
  • sieczkarni polowych, 
  • ładowarek samobieżnych, 
  • przyczep rolniczych,
  • maszyn przeznaczone do uprawy gleby oraz siewu, sadzenia, pielęgnacji, ochrony, nawożenia i zbioru roślin, 
  • maszyn i urządzeń do przygotowywania, mycia, suszenia, czyszczenia, sortowania, kalibrowania, ważenia i pakowania produktów rolnych w celu przygotowywania ich do sprzedaży,
  • maszyn i urządzeń do przygotowywania pasz, rozdrabniania i szarpania słomy i roślin,
  • aparatury pomiarowej i kontrolnej,
  • sprzętu komputerowego i oprogramowania, służących do zarządzania przedsiębiorstwem lub wspomagających sterowanie procesem świadczenia usług.

Za koszty kwalifikowane mogą zostać uznane także koszty wdrażania systemu zarządzania jakością czy raty zapłacone z tytułu wykonania umowy leasingu, nieprzekraczających ceny netto  nabycia maszyn rolniczych i urządzeń do produkcji rolniczej. Kosztami kwalifikowanymi są także opłaty za patenty i licencje. 

Z dotacji nie można sfinansować zakupu nieruchomości i robót budowlanych, rzeczy używanych, leasingu zwrotnego oraz podatku VAT. 

 

Za co będą przyznawane punkty w naborze wniosków o dotacje na rozwój usług rolniczych w 2019 roku? 

O tym, która firma czy osoba wykonująca działalność usługową dla gospodarstw rolnych otrzyma dotację na jej dalszy rozwój zdecyduje suma uzyskanych punktów przez wniosek. 

W naborze wniosków na dotacje na rozwój usług rolniczych w 2019 roku punkty będą przyznawane za:

  • innowacyjność operacji – 2 pkt.,
  • zakup maszyn, urządzeń lub sprzętu ograniczających niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne oraz zastosowanie rozwiązań niskoemisyjnych – 2 pkt. ,
  • działalność realizowaną w powiatach o wysokim rozdrobnieniu agrarnym – od 0 do 3 pkt.,
  • nieuzyskanie dotacji w ramach PROW 2007–2013 z „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej”, „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” lub „Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju” – 2 pkt.

 

W 2016 roku ARiMR udzieliła 547 mln złotych dotacji w ramach usług rolniczych

W 2016 roku, kiedy odbył się poprzedni nabór wniosków, do ARiMR wpłynęło ok. 1,9 tys. wniosków na łączną kwotę 790 mln złotych. 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podpisała umowę z niemal 1,3 tys. podmiotów i udzielił dotacji na łączna kwotę niemal 547 mln złotych.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

467 mln euro więcej na dopłaty bezpośrednie za 2019 rok

Komisja Europejska zdecydowała, że do rolników trafi dodatkowe 467 mln euro na dopłaty bezpośrednie. Jest to kwota, która wcześniej została potrącona na tegoroczną rezerwę na kryzys rolny. Mimo ogromnej suszy, rezerwa nie została wykorzystana.

czytaj więcej

Do PÓŁ MILIONA złotych dotacji dla gospodarstw z Natura 2000

Niedługo ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dotacje na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. Dotacje można przeznaczyć m.in. na remont budynków i zakup nowych maszyn rolniczych, w tym ciągnika rolniczego czy ładowarki.

czytaj więcej

Czy student może dostać dotację dla młodego rolnika?

Czy osoba, który studiuje i chce prowadzić gospodarstwo może otrzymać dotacje dla młodego rolnika? Zdaniem ARiMR nie jest to takie oczywiste. Agencja obawia się, że młody rolnik nie będzie prowadził gospodarstwa. Czy przez obawy urzędników student nie dostanie premii dla młodego rolnika? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)