Czy student może dostać dotację dla młodego rolnika?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy student może dostać dotację dla młodego rolnika?

20.11.2019autor: Paweł Mikos

Czy osoba, który studiuje i chce prowadzić gospodarstwo może otrzymać dotacje dla młodego rolnika? Zdaniem ARiMR nie jest to takie oczywiste. Agencja obawia się, że młody rolnik nie będzie prowadził gospodarstwa. Czy przez obawy urzędników student nie dostanie premii dla młodego rolnika? 

Z artykułu dowiesz się

  • Czy rolnik może studiować i prowadzić gospodarstwo? 
  • Co jest brane pod uwagę przy ocenie czy młody rolnik samodzielnie prowadzi gospodarstwo? 

Syn studiuje i złożył wniosek o premię dla młodego rolnika. W ARiMR poinformowano nas, że skoro syn studiuje, może być problem ze spełnieniem obowiązku prowadzenia przez niego gospodarstwa. W razie kontroli może to skutkować odebraniem premii. Czy faktycznie? – dopytuje się jeden z Czytelników Tygodnika Poradnika Rolniczego. 

r e k l a m a

Odpowiedzi udzieliła prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń, ekspertka z zakresu prawa rolnego, która współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.  

Kto może dostać dotację dla młodego rolnika? 

Premię dla młodych rolników w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” z PROW na lata 2014–2020 reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 13 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu tej pomocy finansowej. 

Premia jest przyznawana osobie fizycznej, która przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy, lecz nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy, rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym w rozumieniu art. 553 Kodeksu cywilnego. Osoba taka musi także najpóźniej w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy rozpocząć prowadzenie działalności jako kierujący w gospodarstwie

 

Młody rolnik ma prowadzić gospodarstwo, a czy może jednocześnie studiować?  

Młody rolnik ma prowadzić działalność rolniczą, ale żaden przepis nie wskazuje, że nie może studiować. 

Co więcej, pomoc może być przyznana osobie nieposiadającej kwalifikacji zawodowych, jeżeli osoba ta zobowiąże się do ich uzupełnienia, z wyłączeniem stażu pracy, w okresie 36 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy. 

Należy podkreślić, że według § 19 wymienionego rozporządzenia, przez prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie jako kierujący rozumie się prowadzenie przez osobę fizyczną tej działalności osobiście, na własny rachunek i we własnym imieniu oraz ponoszenie kosztów w związku z prowadzeniem tej działalności i czerpanie korzyści z jej prowadzenia

Uznaje się, że osoba fizyczna prowadzi działalność rolniczą w gospodarstwie osobiście, jeżeli pracuje w tym gospodarstwie oraz podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia tej działalności. Osoba studiująca musi spełnić te przesłanki

Z kolei według § 22 beneficjent powinien prowadzić jako kierujący działalność rolniczą w gospodarstwie, którego rozwoju dotyczy biznesplan, co najmniej do dnia upływu 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

 

Co jest brane pod uwagę przy ocenie czy młody rolnik samodzielnie prowadzi gospodarstwo? 

Skoro rozporządzenie nie wyklucza studentów jako młodych rolników i pozwala na uzupełnienie wykształcenia poprzez odbycie studiów, tym samym potwierdza, że młody rolnik może studiować. 

Odnotować należy także takie interpretacje, że przy ocenie spełnienia warunku uwzględnia się rodzaj działalności rolniczej, obowiązki związane ze studiami oraz odległość uczelni od gospodarstwa rolnego.
Niektóre osoby podnoszą, że jeżeli gospodarstwo rolne nie jest położone daleko od uczelni i młody rolnik może łączyć prowadzenie działalności rolniczej i studiowane czy też gospodarstwo rolne ma charakter typowo nasienny i praca jest głównie w okresie żniw i wiosną, to nie ma przeciwwskazań, aby student otrzymał premię dla młodego rolnika.

Sprawę należy wyjaśnić w ARiMR.
W przypadku odmowy przyznania pomocy zawsze można skorzystać z drogi odwoławczej.    

 

Prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do PÓŁ MILIONA złotych dotacji dla gospodarstw z Natura 2000

Niedługo ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dotacje na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. Dotacje można przeznaczyć m.in. na remont budynków i zakup nowych maszyn rolniczych, w tym ciągnika rolniczego czy ładowarki.

czytaj więcej

Dotacje na rolniczy handel detaliczny – na co i kto może dostać 100 tys. złotych?

Od 21 listopad Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna nabór wniosków do dotacje na rolniczy handel detaliczny (RHD), czyli tzw. małe przetwórstwo. Dotacja to nawet 100 tys. złotych. Kto i na co może przeznaczyć dotacje na RHD?

czytaj więcej

Ardanowski: małe gospodarstwa rolne zyskają więcej dotacji

Małe i średnie gospodarstwa rodzinne mogą liczyć na większe dotacje i lepsze szanse na rozwój – zapowiedział  Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jakie warunki będą musiały spełniać gospodarstwa, aby dostać więcej dotacji unijnych? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)