Dotacje PROW: Kiedy nabór wniosków w 2022 r.? HARMONOGRAM
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje PROW: Kiedy nabór wniosków w 2022 r.? HARMONOGRAM

21.12.2021autor: Magdalena Szymańska

Przyszły rok będzie ostatnim, w którym zostaną przeprowadzone nabory wniosków z PROW 2014–2020. Co jeszcze w tym temacie czeka rolników?

Marzec z największą ilością naborów

Z harmonogramu, jaki na początku grudnia br. opublikowała ARiMR wynika, iż większość naborów, które cieszą się względną popularnością wśród rolników przypadnie na marzec. Na ten bowiem najbardziej popularny, czyli modernizację gospodarstw na maszyny, naboru, jak na razie nie zaplanowano. Przewidziano, iż w marcu będzie nabór na:

  • "Premie dla młodych rolników",

  • "Modernizację gospodarstw rolnych" – obszar a, tj. rozwój produkcji prosiąt,

  • "Restrukturyzację małych gospodarstw" – nabór może ruszyć jak nie w marcu to w kwietniu i będzie on uzależniony od dostępności środków),

  • "Modernizację gospodarstw rolnych" – obszar e, tj. nawadnianie w gospodarstwie (oprócz marcowego naboru, przewidziano też nabór we wrześniu),

  • "Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług związanych z rolnictwem i leśnictwem".

Zwyczajowo, między 15 marca a 15 maja, rolnicy będą składać wnioski na:

  • "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych" – premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa,

  • "Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne",

  • "Rolnictwo ekologiczne",

  • "Płatności ONW","Dobrostan zwierząt".

W maju ma zostać uruchomiony nabór na "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" oraz "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów". Oba nabory mają być powtórzone jeszcze w październiku.

r e k l a m a

Co na przełomie maja i czerwca?

Również w maju albo dopiero w czerwcu ARiMR ma przyjmować wnioski na "Wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska". Ten nabór, który jest skierowany do prywatnych właścicieli lasów m.in. na odbudowę zniszczonego drzewostanu, ma być powtórzony jeszcze w październiku lub listopadzie.

Z kolei między 1 czerwca a 31 lipca 2022 r. będzie przeprowadzony nabór na "Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych". To wsparcie dla rolników, którzy chcą posadzić las.

Jakie nabory na dotacje w listopadzie?

W listopadzie zaplanowano natomiast składanie wniosków na:

  • "Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000",

  • "Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" (nabór może ruszyć jak nie w listopadzie, to w grudniu, i będzie on uzależniony od dostępności środków).

Końcówka roku 2022 również z naborami

Jeśli w grudniu tego roku nie wystartują "Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej – bez ASF", wnioski będą przyjmowane od stycznia przyszłego roku. Od stycznia 2022 r., w trybie ciągłym, będą też przyjmowane wnioski na "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolne".

Agencja zaznaczyła, iż prezentowane terminy niektórych naborów wniosków mogą się zmienić w wyniku przebiegu procesu legislacyjnego projektów aktów prawnych. Procedura ta jest konieczna chociażby z powodu przedłużenia realizacji PROW 2014–2020 o 2 lata. Niektóre formy pomocy są też modyfikowane.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zmiany w dotacjach PROW. Mniej pieniędzy na modernizację gospodarstw rolnych. Na co będzie więcej?

Wkrótce wejdą w życie zmiany w dotacjach PROW 2014-2020. Zostaną obcięte pieniądze na modernizację gospodarstw rolnych, za to więcej będzie dotacji na inwestycje w obszary Natura 2000. A jak będzie z środkami na restrukturyzację małych gospodarstw. Skąd takie zmiany?

czytaj więcej

Dotacje rolno-środowiskowo-klimatyczne w 2022 r. na nowych zasadach. Co się zmieni?

W tegorocznej kampanii naboru wniosków o dopłaty w ramach działań rolno-środowiskowo-klimatycznych jeszcze z PROW 2014–2020 przewidziano kilka istotnych zmian. Niektóre będą dotyczyły nowych zobowiązań podejmowanych przez rolników, którzy zdecydują się na przystąpienie do programu od 15 marca br., inne zaś tych, które są kontynuowane. Stawki dopłat pozostaną na poziomie ubiegłorocznym. Ponadto do znanych już rolnikom pakietów dołącza dwa nowe.

czytaj więcej

Rolnicy stracili oborę i 150 krów. Pomoc obiecał minister Puda. Na obietnicy się skończy?

Do niewyobrażalnej tragedii doszło w miejscowości Bartniki w gminie Kiwity. Dostawcy SM Spomlek utracili większość swojego hodowlanego dorobku. Pod koniec września ub.r. spaliła się oddana do użytku w 2016 r. obora, w której znajdowało się 150 sztuk bydła. Zwierzęta zginęły. Przeżyła tylko jedna krowa mleczna. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)